Číňané koupili podíl v Travel Service i pivovaru Lobkowicz

Jedna z největších soukromých čínských společností CEFC převezme téměř 50procentní podíl v české letecké společnosti Travel Service. Další dohoda padla i s českou společností Pivovary Lobkowicz. V té spolu s partnery převezme necelých 80 procent. CEFC se také stane strategickým partnerem společnosti Médea Group a vydavatelství Empresa Media.

Čínská CEFC se rozhodla expandovat do Evropy a Českou republiku si vybrala jako hlavní sídlo svých evropských aktivit. Ve středu se psalo o tom, že koupí Živnobanku, ve čtvrtek dohodla koupi Martinického paláce a podílu v energetické společnosti J&T. Server Neovlivní.cz pak v pátek přinesl informaci, že Číňané koupili 60 procent fotbalového klubu Slavie.

Teď přišel na řadu soukromý tuzemský letecký dopravce Travel Service, který drží podíl 34 procent v Českých aeroliniích. Dohoda předpokládá, že CEFC v prvním kroku získá ve společnosti Travel Service desetiprocentní podíl. Později si připíše dalších 39,92 procenta akcií a základní jmění firmy Travel Service se zvýší nejméně o jednu miliardu korun.

2 minuty
Čínská společnost CEFC expanduje v Česku
Zdroj: ČT24
45 minut
Události: Číňané investují v Česku další miliardy
Zdroj: ČT24

Čínská společnost bere vstup do společnosti Travel Service jako velkou příležitost k rozvoji svého podnikání v Evropě. „Velmi dobře také vnímáme narůst zájmu o Českou republiku v asijském regionu, a to jak ze strany investorů, tak i turistů. V kontextu s otevřením přímého leteckého spojení mezi Prahou a Pekingem a dalším naším plánovaným projektem s významnou čínskou leteckou společností pak chceme z pražského letiště vytvořit pro turisty a investory z Číny a Asie bránu do regionu,“ uvedl prezident CEFC Čchan Čchao-tuo. Podle Čchana společnost plánuje v Česku další investice ve všech oblastech, včetně cestovního ruchu.

Podle analytika společnosti Colosseum Františka Bostla by z této transakce neměla profitovat pouze ČR, ale celý region střední a východní Evropy, který se takto dostává na čínskou investiční mapu. Český aerobyznys může podle něj očekávat vyšší příliv cestujících a Praha má tak velký potenciál stát se tranzitním místem pro celou Evropu.

Číňané mají zájem i o české pivo a mediální trh

CEFC převezme také podíl 79,4 procenta ve společnosti Pivovary Lobkowicz. Společnost je pátou největší pivovarnickou skupinou působící na českém trhu. Transakce má hodnotu 1,9 miliardy korun. Dokumenty podepsali zástupci obou firem za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana, který je na oficiální návštěvě Číny.

„Respektujeme tradici českého pivovarnictví a piva, které je v české kultuře silně zakořeněné. České pivo dosahuje prvotřídní kvality a světového věhlasu. Vstup do skupiny Pivovarů Lobkowicz je pro nás zajímavou investiční příležitostí a také symbolickým vyjádřením našeho zájmu v ČR dlouhodobě úspěšně působit. Netajíme se také ambicí tímto krokem významně posílit export českého piva do Číny,“ uvedl prezident CEFC Čchan Čchao-tuo.

obrázek
Zdroj: ČT24

Čínská společnost vstoupila i do českých firem Médea Group a vydavatelství Empresa Media, které je vlastníkem TV Barrandov. Stane se strategickým partnerem obou firem. „CEFC je zcela mimořádně silným finančním a strategickým partnerem a partnerství s ním umožní další rozvoj naší mediální skupiny,“ řekl k transakci předseda představenstva společností Barrandov Televizní Studio, Empresa Media a Médea Group Jaromír Soukup, který bude řídit obchodní, mediální a provozní aktivity uskupení.

Empresa Media je čtvrtým největším mediálním koncernem v ČR. Vedle TV Barrandov a produkční společnosti Real TV jí patří i časopis Týden, společenský týdeník Sedmička, měsíčník Interview, časopis Instinkt, Popcorn a Top Dívky, MarketingSalesMedia a elektronický deník Týden.cz.

  • CEFC byla založena v roce 1980 a dnes je šestou největší soukromou firmou v Číně.
  • Působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu, kde se zabývá zpracováním, skladováním, distribucí a obchodováním s ropnými, agrochemickými, petrochemickými a plynovými produkty.
  • Svoje zastoupení má například v USA, Velké Británii, Kanadě, Mexiku, Rusku, Spojených arabských emirátech, Indonésii, Singapuru, Jižní Koreji nebo Japonsku.

Ministr průmyslu a obchodu uzavřené dohody vítá

„Potřebujeme, aby zahraniční investice, které tady jsou, byly z mnoha různých zemí. Nikdy totiž úplně bezpečně nevíme, co se v té které zemi stane, a pak by některé investice mohly vyschnout,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

„V 90. letech byla ČR oknem do Evropy pro japonské firmy, v letech nultých to bylo pro korejské firmy, nebo stále ještě je, a teď je prostor pro čínské firmy,“ poznamenal Mládek. Zároveň uvedl, že investicím mohlo napomoci i to, že prezident Zeman má čínského poradce ze společnosti CEFC. Analytici očekávají příchod i dalších čínských investorů.

Investici vítá i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dosavadní rozsah čínských investic podle něj ale není tak velký, aby měl vzbuzovat obavy. V porovnání se zeměmi jako Německo, Francie, Holandsko nebo Korea jsou čínské investice podle premiéra stále poměrně nízké.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 14 hhodinami

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
včeraAktualizovánovčera v 11:09

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
12. 5. 2025

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
11. 5. 2025

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
11. 5. 2025
Načítání...