Cestovní kancelář Neckermann nenašla investora. Do konce roku skončí

Cestovní kancelář Neckermann nenašla nového investora a do konce letošního roku proto ukončí svou činnost. Podnik ještě jedná o případném prodeji částí firmy. Zájezdy, které měla kancelář naplánované pro příští rok, zajistí společnost Marco Polo International, uvedl mluvčí CK Neckermann Jan Šrámek. Kancelář má podle něj pro příští rok aktuálně prodáno přes 400 zájezdů pro přibližně 1500 klientů.

Tuzemská pobočka CK Neckermann je součástí britské kanceláře Thomas Cook, která v závěru září vyhlásila bankrot a vstoupila do likvidace. Návrh na insolvenci podaly také rakouská, německá a polská divize skupiny.

Tuzemská kancelář návrh na insolvenci zatím nepodala. O své budoucnosti jednala od konce září, kdy zkrachovala mateřská společnost v Británii. I přes dlouhá jednání se však firma nedohodla s žádným potenciálním investorem, který by byl ochoten převzít veškeré závazky a aktivity. Do konce roku proto Neckermann utlumí svou činnost. Společnost nyní jedná se zájemci o odprodeji alespoň některých dílčích částí firmy.

Letos odbaví kancelář svoje zájezdy sama, ty na příští rok převezme Marco Polo

Cestovní kancelář Neckermann nové zájezdy neprodává už od konce září, stále má však v plánu několik stovek rezervací, které prodala ještě před krizí. Dovolené do konce letošního roku podle mluvčího Jana Šrámka zajistí ještě firma sama, rozhodující přitom bude individuální situace kolem každého prodaného zájezdu. Týká se to přibližně 380 klientů.

Na převzetí zájezdů pro rok 2020 se pak Neckermann dohodl s cestovní kanceláří Marco Polo International. Mluvčí upozornil, že dohoda zahrnuje pouze zajištění prodaných dovolených, nejde tak o případné převzetí celé firmy. Končící kancelář nyní bude klienty kontaktovat, kvůli jejich souhlasu s převodem zájezdů na novou společnost.

Neckermann od konce září zrušil dovolenou pro přibližně 2000 zákazníků. Těm postupně vrací peníze. Jde o desítky milionů korun.

Česká firma loni navýšila tržby na 995 milionů korun, meziročně o téměř 21 procent více, vyplývá z výroční zprávy společnosti. Zahrnuje účetní období od října 2017 do konce září 2018. Čistý zisk klesl zhruba o sedm milionů na 15,3 milionu korun. Z předchozích let ovšem podniku zůstala neuhrazená ztráta téměř 103 milionů korun. Pobočka zahrnuje dvě základní divize – vedle CK Neckermann je to firma Global Travel Lufthansa City Center.

  • 23. září 2019
  • Britská firma Thomas Cook, která byla nejstarší cestovní kanceláří na světě a patřila také celosvětově k největším cestovním kancelářím, když jejích služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně, vyhlásila bankrot a vstoupila do likvidace. Firma si nedokázala zajistit dodatečné peníze, jak požadovaly věřitelské banky, a britská vláda finanční pomoc poskytnout odmítla. Agentura Reuters uvedla, že na dovolené v zahraničí je s touto firmou asi 600 tisíc lidí. Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachovalé britské kanceláře, oznámila, že má v zahraniční asi 1100 českých klientů.
  • Británie zahájila největší repatriaci v dobách míru a díky mimořádným leteckým spojům dopravila za jeden den zpět do vlasti přes 14 700 klientů Thomas Cook. Operace s označením Matterhorn skončila 7. října a za dva týdny vypravila 746 letů a zpět do Británie dopravila přes 140 tisíc klientů Thomas Cook.
  • 25. září 2019 
  • Německá součást britské cestovní kanceláře Thomas Cook podala návrh na insolvenční řízení. Chce tak oddělit své značky a aktivity od zkrachovalé mateřské společnosti. Stejný postup se rozhodla zvolit i rakouská divize britské firmy a polská Neckermann Polska.
  • Německá vláda se rozhodla poskytnout půjčku 380 milionů eur (téměř deset miliard Kč) německému leteckému přepravci Condor, jehož mateřská společnost Thomas Cook zkrachovala. Překlenovací úvěr má zajistit pokračování provozu aerolinek a ochránit pracovní místa.
  • 26. září 2019 
  • Agentura APA informovala, že rakouskou divizi Thomas Cook Austria, která je třetí největší cestovní kanceláří v Rakousku, pravděpodobně nebude možné zachránit. Věřitelé totiž nepředpokládají, že by byla sanace podniku z ekonomického hlediska možná.
  • 27. září 2019
  • Britský list Financial Times napsal, že krach kanceláře Thomas Cook bude britskou vládu a pojišťovny stát přes 500 milionů liber (asi 14,6 miliardy Kč). Podle vlády přijde refundace zrušených rezervací na 420 milionů liber, desítky milionů se zaplatí hoteliérům a na zhruba 100 milionů vyjde tisícovka charterových letů, jimiž se klienti zbankrotované firmy dopravují do Británie.
  • 3. října 2019 
  • Španělská vláda oznámila, že připravuje opatření v hodnotě 300 milionů eur (7,7 miliardy Kč) k řešení dopadů krachu Thomas Cook na hospodářství země. Ve Španělsku byl Thomas Cook druhou nejvýznamnější CK.
  • 9. října 2019 
  • Britská společnost Hays Travel oznámila, že koupí síť kamenných poboček Thomas Cook na hlavních třídách britských měst, a zachrání tak až 2500 pracovních míst.
  • 30. října 2019 
  • Norský investor Petter Stordalen a investiční společnosti Altor a TDR Capital se dohodli, že koupí skandinávské aktivity Thomas Cook. Dohoda by mohla zachránit zhruba 2300 pracovních míst.
  • 21. listopadu 2019 
  • Německá pobočka Thomas Cook oznámila ukončení své činnosti.
  • 4. prosince 2019 
  • Česká pobočka CK Neckermann nenašla nového investora a do konce letošního roku proto ukončí svou činnost. Podnik ještě jedná o případném prodeji částí firmy. Zájezdy, které měla kancelář naplánované pro příští rok, zajistí společnost Marco Polo International, uvedl mluvčí CK Neckermann Jan Šrámek. CK má podle něj pro příští rok aktuálně prodáno přes 400 zájezdů pro přibližně 1500 klientů.
  • Zdroj: ČTK

Trendem je cestovat sólo

Konec Neckermannu v Čechách a krach Thomase Cooka symbolizuje podle ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy nastupující éru, která je a bude pro cestovky obecně náročná a mnohé z nich ji zřejmě nepřežijí.

„Trendem posledních let je jednoznačně citelný a setrvalý nárůst sólo cestování. Ať už se zaměříme na Čínu nebo třeba na Británii, všude je tento trend patrný. Mimochodem, nejvyhledávanější destinací je mezi sólo cestovateli Austrálie,“ říká Kovanda.

Dodává, že podobné faktory, které přivedly britskou cestovku Thomas Cook ke krachu, stojí právě i za rozmachem single-cestování. On-line komunikace, aplikace a platformy mobilních telefonů  umožňují mnohem flexibilnější cestování než ještě před několika lety. „Lidé už tak nejsou odkázáni na zájezdové balíčky cestovních kanceláří jako v minulosti, ale mohou si cestování zařídit levněji a na míru svépomocí a po své vlastní ose, například prostřednictvím AirBnb, online prodejců letenek či hotelů,“ vysvětluje Kovanda.

Dobře jim poslouží také různé srovnávače,  orientaci usnadní on-line mapy a navigace - zkrátka místo spolucestovatele v podobě člověka jim vystačí chytrý telefon. „S ním jsou zároveň flexibilnější, než pokud by cestovali s partnerem či ve skupině lidí, kdy každý má přece jenom odlišné chutě, tužby a preference,“ říká.

Mladší generace je také obecně jazykově lépe vybavená než generace středního a vyššího věku, takže cestovatelé se v rostoucí míře nemusí spoléhat jako dříve na služby delegátů nebo průvodců hovořících rodným jazykem. 

Načítání...