České brambory došly, musí je nahrazovat dovoz. Ten je ale dražší

2 minuty
Události: Obchody bez českých brambor
Zdroj: ČT24

V obchodech se nedají koupit české brambory. Kvůli loňskému suchu jich bylo méně než jindy a už došly. Tuzemskou produkci tak musí nahrazovat drahý dovoz. Kilogram brambor nyní vyjde i na víc než 20 korun.

Takovou situaci v posledních padesáti letech nezažil ani jeden z největších českých producentů brambor. Společnost Havlíčkova Borová zemědělská a. s. nemá co prodávat. 

„Je to první rok, kdy v této době už tady nejsou brambory. Vždycky tady byly brambory až třeba do poloviny května, když jsme vyskladňovali poslední,“ uvádí za firmu Jiří Zvolánek. 

Čeští pěstitelé už mají v podstatě vyprodáno, většina brambor se dováží, řekl pak nedávno agentuře ČTK předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček. 

Sklizeň brambor
Zdroj: ČT24

V Havlíčkově Borové začnou sázet až příští týden.  Nyní zbavují pole kamení a připravují si řádky. Mnohem dál už jsou na jižní Moravě a předstih hlásí i střední Čechy. Na pulty obchodů se první rané brambory dostanou nejdříve v květnu. Do té doby se musejí zákazníci v obchodech spokojit pouze se zbožím ze zahraničí.

Česká republika si s vlastními bramborami nevystačí

„Propad (sklizně) byl celoevropský, tomu je poplatná cena v maloobchodě,“ uvedl předseda bramborářského svazu k aktuální situaci. Vysoké zásoby podle něj už nejsou ani v Německu, brambory lze vozit z Nizozemska či z Francie. „Je to větší vzdálenost a budou tam větší náklady na dopravu,“ uvedl. Do Evropy už ale také plynou nové brambory z Egypta. Jejich cena je zatím vysoká, ale postupem týdnů bude klesat, řekl Králíček.

Ovšem ani vyšší výsadba nezmění to, že v Česku panuje v oblasti brambor nesoběstačnost, míní Tomáš Bohuslav z Českého bramborářského svazu. „Čeští bramboráři nevyřeší to, jestli bude brambora v Česku drahá, bude to dál ovlivňovat obrovský trh západní Evropy,“ dodal.

  • Brambor se loni v ČR sklidilo 583 560 tun, meziročně jejich produkce podle Českého statistického úřadu klesla o víc než 15 procent.
  • Jde o celkový objem brambor včetně sadby a hlíz na výrobu škrobu.
  • Zdroj: ČTK

 V obchodech se brambory prodávají mezi 14 až 18 korunami za kilogram. Výjimkou nejsou ani ceny přes 20 korun, většinou u balených brambor. Ty zahraniční jsou totiž dražší. Anglické bývají za 19, německé za 20 korun. „Od Nového roku už to začalo razantněji stoupat a v nynější době je vůči loňskému jaru o 100 procent vyšší cena,“ řekl vedoucí prodejny Terno Coop Jihlava Petr Kostka. 

10 minut
Tomáš Bohuslav k situaci na trhu s bramborami
Zdroj: ČT24

Sucho příčinou růstu cen

Cena zemědělských výrobců byla podle Českého statistického úřadu  letos v únoru u brambor meziročně vyšší o 55 procent. Zpracovatelům ve velkém podle Králíčka pěstitelé prodávali kilogram naposledy za sedm, osm korun. „Ale to bylo v době, kdy ještě ty brambory měli,“ uvedl.

„Loňské sucho ovlivnilo výnos brambor, takže se jich urodilo asi o dvacet procent méně proti průměru, a i ty brambory, které se urodily, tak byly v poměrně špatné kvalitě, takže samotný výnos brambor pro trh byl ještě mnohem nižší. To jsou důvody, proč se cena šplhá tak nahoru,“ přiblížil Bohuslav.

Vývoj průměrné ceny brambor
Zdroj: ČSÚ

Osázet bramborami větší plochu než před rokem však zemědělci neplánují. Důvodem je opět loňské sucho. Podniky totiž potřebují na úkor brambor zvýšit plochy krmných plodin pro dobytek a také zabezpečit zelenou hmotu pro bioplynové stanice.

Zemědělské podniky v Česku měly loni podle statistiky brambory na necelých 23 tisících hektarech, z nich ty na jídlo zabíraly 14 tisíc hektarů. Na dalších asi šesti tisících hektarech pěstují podle svazu brambory zahrádkáři.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
před 15 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 22 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
12. 5. 2025
Načítání...