Červen byl pro český zpracovatelský průmysl zvlášť krušný, ukázal index PMI

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v červnu zhoršily nejvýrazněji od května 2020. Výroba a nové zakázky klesají nejprudším tempem za šest měsíců. Zaměstnanost se propadá nejrychleji od července 2020. Index nákupních manažerů (PMI) vykázal hodnotu 40,8 bodu, v květnu to bylo 42,8 bodu. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.

Červnová data podle S&P Global signalizovala zatím nejrychlejší pokles výroby i nových zakázek v tomto roce se zhoršením poptávky na domácích i zahraničních trzích. Omezený příjem nových zakázek se odrazil také na dalším poklesu zaměstnanosti. Propouštělo se nejrychleji od července 2020 a prudce se snížila i rozpracovanost.

„Poslední data PMI ukázala, že problémy se pro české zpracovatelské firmy na konci prvního pololetí roku 2023 stupňovaly. Vlažná poptávka, kterou se nepodařilo oživit ani přes pokles cen, dál negativně ovlivňovala výrobu, zaměstnanost a nákup vstupů a firmy dál omezovaly aktivitu,“ nastínila vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jones.

Snahy zbavit se zásob a snížit nákupy vstupů pak vedly k uvolnění kapacit u dodavatelů, což se projevilo dalším výrazným zlepšením termínů. Nabídky dodavatelů zároveň vedly k nejrychlejší redukci cen vstupů od června 2009.

Firmy ve snaze povzbudit prodej a udržet si konkurenceschopnost slevy promítly do svých prodejních cen, které klesly druhý měsíc v řadě. „Ceny vstupů klesly nejprudším tempem za čtrnáct let a snahy povzbudit prodej vedly ke snížení cen výstupů,“ dodala Jones.

Útlum v červnu pohánělo prudší snížení nových zakázek v české výrobě, které bylo nejrychlejší od prosince 2022 a mezi nejvyššími za více než tři roky. Nižší příjem nových zakázek způsobila oslabená důvěra zákazníků, odkládání zakázek nebo omezené investice klientů.

Druhý kvartál nebyl oslnivý, shrnul analytik

Podobně v červnu rychleji klesly i exportní zakázky. Za jejich propadem podle zpráv stála utlumená poptávka od zahraničních odběratelů. Omezená poptávka ještě více oslabila výrobu a to se projevilo dalším měsíčním poklesem výstupu. Výroba v českém zpracovatelském sektoru klesá již více než rok a aktuální snížení bylo nejrychlejší za šest měsíců. Čeští výrobci v červnu registrovali čtvrtý měsíční pokles cen vstupů, poznamenala S&P Global.

„PMI napovídá, že druhé čtvrtletí roku nebylo nijak oslnivé. Odraz ekonomiky ode dna průmysl evidentně nezajistil,“ komentoval data analytik Banky Creditas Petr Dufek. Měsíční tvrdá čísla, která přicházejí se zpožděním, aktuálně podle něj ‚řídí‘ pozitivní vývoj v autoprůmyslu. Avšak ten vychází jen z nízkých srovnávacích základů a brzy se nejspíš vyčerpá, podotkl.

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu klesá též v Německu i v eurozóně jako celku a v tomto kontextu není překvapivé, že také tuzemský zpracovatelský sektor hlásí prohlubující se pokles výroby a objednávek, upozornil analytik Generali Investments Radomír Jáč. Povzbudivou zprávou je podle něj odeznívání cenových tlaků ve zpracovatelském průmyslu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
před 20 hhodinami

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

Evropské i asijské akcie stouply. Pomohlo jim Trumpovo pozastavení cel

Akciové burzy v Evropě během čtvrtečního obchodování výrazně posílily. Reagovaly na to, že americký prezident Donald Trump ve středu na devadesát dní pozastavil zvýšení amerických cel vůči většině zemí, s výjimkou Číny. Indexy přidaly tři až čtyři procenta. V zisku skončila také většina indexů v Asii. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidal přes devět procent.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
10. 4. 2025

Dobrá zpráva, říká o pozastavení většiny cel Stanjura. S USA se má jednat, míní Nacher

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit většinu cel na 90 dní je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dobrá zpráva. Lepší by ale bylo, kdyby platila stávající pravidla, řekl v Událostech, komentářích s moderátorkou Barborou Kroužkovou. Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Patrik Nacher (ANO) uvedl, že se má s USA o clech jednat. „V této první fázi by ta jednání měla být zastřešena Evropskou unií, protože je to celek a síla, které Donald Trump rozumí,“ dodal.
9. 4. 2025

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvedl. Dohoda bude s každým, věří

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu nových cel na devadesát dní. Pauza se netýká Číny, té cla naopak zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom informoval ve středu v podvečer středoevropského času na své sociální síti Truth Social. Následně před novináři prohlásil, že se Spojené státy mohou na clech dohodnout s každou zemí včetně Číny. Jeho cílem je prý dosáhnout spravedlivé dohody. Poznamenal, že lidé „měli z cel trochu strach“.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025

Americké burzy prudce posílily po výroku Trumpa, že pozastavuje většinu cel

Americké akcie reagovaly ve středu večer středoevropského času prudkým růstem na oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že pozastavuje většinu cel na devadesát dnů – s výjimkou Číny, u níž naopak ještě „přitvrdil“. Pomyslným skokanem dne se stal technologický index Nasdaq, který přidal více než dvanáct procent. Ostatní hlavní indexy vzrostly o sedm až devět procent. Výrazně tak smazaly propady, kterými burzy reagovaly v minulých dnech právě na americká cla uplatňovaná vůči ostatním zemím světa.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025
Načítání...