Ceny kovů i papíru rostou a sběrny mají v poslední době napilno

7 minut
Události: Cena vykupovaných surovin roste
Zdroj: ČT24

Nebývalý příliv zákazníků nyní zažívají sběrny druhotných surovin. Výrazně totiž roste cena materiálů. U některých kovů stoupla i téměř trojnásobně. Nejdražší je stále měď. Také cena sběrného papíru je stále vyšší.

Do provozu společnosti Ekometal v Nýřanech vozí lidé nejvíce plechový odpad. Jen za poslední týden to bylo zhruba čtyřicet tun. Ještě loni stála směs plechového odpadu 2,50 za kilo, nyní zde vyplácejí šest korun. Takové ceny tu za posledních dvacet let vedoucí provozu Jiří Charousek nepamatuje. A stejné je to i s dalšími kovy.

Charousek ukazuje na elektrovodný hliník, který se nyní vykupuje za 61 korun za kilo. U něho cena vzrostla minimálně o 50 procent.

Za odpad uspořádá Rochlov dětský den

Vyšší ceny kovů lákají víc zákazníků. S plným návěsem plechu přijel i Karel Krysl s kolegou. Pracují pro nedalekou obec Rochlov, kde dvakrát do roka vyhlašují železnou neděli. Za odpad si malá obec může dovolit uspořádat dětský den.

„Sporáky, kamna, plechy, všehochuť. A dohromady? Sedm tisíc korun,“ vypočítává pracovník OÚ Rochlov Karel Krysl. 

Zhruba devadesát procent zákazníků se k Jiřímu Charouskovi pravidelně vrací, někteří i víckrát týdně. Vysoké výkupní ceny jsou totiž pro mnohé atraktivním přivýdělkem.

  • Ceny materiálu se zvyšují především kvůli nedostatku surovin. Například kilo železa stojí v průměru okolo šesti korun. Více se dává i za měď, cena se zvýšila téměř o polovinu. Hodnota vykoupeného hliníku pak šla během roku nahoru dvojnásobně.
  • Roste i cena papíru. Ještě loni se tříděný papír vykupoval za cenu okolo padesáti haléřů za kilogram. Letos lze za sesbíraný materiál získat až čtyři koruny. Například karton se loni nevykupoval vůbec, nyní je to lehce přes dvě koruny.

Výnos ze sběru papíru vložila škola do volnočasového centra

Cena sběrného papíru je nejvyšší za posledních deset let. Důvodem je například větší využívání papírových obalů na trhu a postupný přechod od plastů. Sběrný papír často shromažďují i školy. 

Například Základní škola Milady Horákové v Hradci Králové letos sbírá ve velkém. Ročně vyberou na padesát tun papíru. Získané peníze pak investují přímo do školy. „Centrum volnočasových aktivit stálo přes jeden milion korun a ze sběru starého papíru byla uhrazena takřka polovina,“ říká ředitel Ondřej Fajfr. Papír budou sbírat dál, bez ohledu na vývoj jeho ceny. Chtějí totiž děti naučit, že jde o cennou surovinu a tak by se s ním mělo i zacházet.

Situace ve výkupnách se výrazně změnila

Za noviny, letáky, časopisy nebo knihy bez vazby dávají výkupny až čtyři koruny za kilogram. Situace je diametrálně odlišná od začátku loňského roku, kdy byla cena i osmkrát menší. A za sběr nevytříditelných kartonů musely firmy dokonce zaplatit.

„Situace se postupně zlepšovala, nicméně v současné době opět zaznamenáváme pokles. Je to způsobené zejména zdražením energií, což prodražuje i zpracování,“ uvádí ředitel společnosti Hradecké služby Martin Hušek. 

Zájem o papírové obaly silně roste

Za současné zvýšení hodnoty může především větší poptávka po obalech, které se vyrábí právě ze starého papíru. Tomu napomáhají i směrnice Evropské unie a postupný ústup od plastu.

„Roste spotřeba papírových výrobků, zejména obalů,“ uvádí prezident Asociace českého papírenského průmyslu Jaroslav Tymich. Dává to do souvislosti s tím, že lidé „poznali krásu e-commerce a začali nakupovat nejen běžné zboží z internetu, ale třeba také potraviny a tekutiny“.

Vyšší poptávka po papírech s sebou přináší také více odpadu. Například podle Pražských služeb lidé letos recyklovali zhruba o tři sta tun více materiálu než vloni. „Papír je nutné ještě roztřídit na jednotlivé komodity. Jsou to například lepenka, papír smíšený nebo day king, což je směs novin, letáků a magazínů. To je ten nejkvalitnější papír,“ uvádí mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Roztříděný papír pak míří ke zpracovatelům. Opět se z něj stanou obaly nebo noviny.

S růstem cen kovů přibývá i krádeží

Odvrácenou stranou současného vývoje jsou krádeže kovů, například ze staveb. Jen pražští strážnici za letošek řešili na šestnáct set podobných případů. Krade se i přesto, že na místě bývá oplocení, kamery nebo ostraha.

Podle odborníků se hůř zabezpečují odkryté dopravní stavby. Pro stavbaře jde především o starosti navíc. Vyjednávat totiž následně musí i s pojišťovnami.

Vandalům nebylo nic svaté

Peníze ze sběru chtěli nejspíš získat i vandalové, kteří poničili bronzovou sochu svatého Kryštofa. Téměř čtyřmetrové dílo zachycuje patrona poutníků a cestujících. Řidiče vítalo na valu u dálnice D35 nedaleko Olomouce od roku 2005. Jeho autorem byl akademický sochař a také profesor ostravské univerzity Marius Kotrba, který zemřel v roce 2011.

Neznámí pachatelé odcizili ze sochy zhruba deset kilogramů bronzu. „Z důvodů narušení statiky sochy bylo rozhodnuto o jejím okamžitém odstranění. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na čtvrt milionu korun,“ uvedla k tomu mluvčí policie Olomouc Petra Vaňharová.

Ředitelství silnic a dálnic chce artefakt v plné kráse obnovit. Kdy se však socha vrátí na své místo, není zatím jisté. Podobný osud už dřív potkal i jiné dílo stejného autora – Pastýře u Lipníku nad Bečvou.

Ze sochy svatého Kryštova někdo odřezal několik kilogramů bronzu
Zdroj: PR Policie ČR (ČTK)/Policie ČR Hradec Králové

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
25. 4. 2025

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
24. 4. 2025

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Minimální mzda by mohla vzrůst o osmnáct set korun

Minimální mzda by mohla příští rok vzrůst o 1800 korun měsíčně na 22 600 hrubého. Podle nové prognózy ministerstva financí to spočítala ČT. Vláda loni schválila zákon, podle něhož má nejnižší možný výdělek do roku 2029 postupně vzrůst na 47 procent toho průměrného. ODS a TOP 09 to vnímají jako jeden z největších koaličních kompromisů, který musely udělat.
23. 4. 2025

Třinecké železárny posouvají plán na dekarbonizaci

Hutní podnik Třinecké železárny dokončí stavbu elektrické obloukové pece, která je klíčovým prvkem pro změnu v technologii výroby oceli, nejdříve v roce 2030 místo plánovaného roku 2028. Firma na její výstavbu nemá peníze a dotace, které by získala, nestačí. Jednat chce proto s českou vládou a s Evropskou unií o zajištění podpory. Třinecké železárny jsou posledním výrobcem oceli v tuzemsku.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025
Načítání...