Bulharsko přijalo zákon o zabavování majetku mafiánů

Sofia – Poprvé od pádu komunismu přijal bulharský parlament zákon o zabavování majetku mafiánů. Zákon dostal zelenou ve čtvrtek po několikadenní parlamentní debatě a podle ministryně spravedlnosti Diany Kovačevové má právní předpis „znemožnit organizovanému zločinu, aby sám sebe financoval prostřednictvím nelegálních aktivit“.

Nový „antimafiánský“ zákon předpokládá zřízení speciální komise, jejímž úkolem bude prověřovat osoby obviněné z podílu na organizované zločinnosti, nebudou-li schopny důvěryhodně vysvětlit zdroje svých příjmů. Komise bude smět vyšetřovat tyto osoby po dobu až půldruhého roku. Významný rozdíl oproti dosavadní praxi je hlavně v tom, že sporně nabytý majetek může být zabaven bez soudního rozhodnutí. 

Komise má mít pravomoc zmrazit jejich majetek v případě, že rozdíl mezi jeho hodnotou a legálními příjmy za posledních 15 let překročí 250 000 leva (3,2 milionu korun). Komise bude mít také právo vyšetřovat osoby odsouzené za majetkové trestné činy, jimiž se obohatili o nejméně 150 000 leva (1,9 milionu korun).

Sociálně-liberální opozice protimafiánský zákon odmítala, protože je podle ní represivní a je v rozporu s právním řádem, včetně ústavy. Tvrdí, že „normálním občanům neposkytuje žádnou právní ochranu před zlovolným udáváním“ a že jde o nástroj namířený proti hospodářským a politickým konkurentům. I podle bulharských právníků je tento právní předpis sporný.   

Premiér Bojko Borisov ze středopravicového uskupení Občané za evropský rozvoj Bulharska poděkoval poslancům z vládního tábora za to, že jeho vládu podrželi. Pohrozil totiž, že pokud zákon v parlamentu stejně jako loni neprojde, odstoupí. Vláda zákon obhajovala tím, že na jeho přijetí trvala Evropská komise.