Za 99 dní skončí přechodné období a Británie opustí společný trh EU. Jednání o budoucích vztazích jsou ale na bodu mrazu. Do Londýna přijel hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier – ve chvíli, kdy tamní vláda hrozí, že poruší loňskou brexitovou dohodu, pokud sedmadvacítka nesleví ze svých požadavků. Ty se týkají především společných pravidel hospodářské soutěže.
Brexit bez obchodní dohody s EU je stále reálnější. Londýn se chystá na soupeření s evropskými metropolemi
Černý scénář brexitu bez obchodní dohody je na stole, uvádí zpravodaj ČT v Británii Bohumil Vostal. Zmiňuje například, že vláda premiéra Borise Johnsona varuje před obřími frontami kamionů u anglického přístavu Dover, který je hlavní tepnou pro obchod s Evropskou unií.
„Za takových okolností by to mohlo vést k frontám až sedmi tisíc kamionů v hrabství Kent,“ řekl britský ministr pro brexit Michael Gove.
Řada britských firem se podle Johnsonovy vlády nedostatečně připravila na hraniční a celní kontroly od nového roku. I tak z britské strany zní už předem varování, že chyba bude na straně EU. „Pokud ale kamiony dorazí na druhou stranu, je to tam trochu nedbalé, dezorganizované a vládne tam chaos kvůli neschopnosti EU plánovat, tak to je mimo naši kontrolu,“ uvedl britský ministr zemědělství a životního prostředí George Eustice.
Evropské banky jsou závislé na londýnské City
Jedno brexitové vítězství si i tak Británie už může připsat. Ať bude dohoda s EU, nebo ne, Evropská komise přiznala, jak závislé na finančním centru v londýnské City jsou evropské banky. Schválila proto přechodné období dalších osmnáct měsíců, aby Londýn mohl dál soužit jako středisko pro zúčtování operací v eurech, které jdou do bilionů.
„City v tom má drtivý náskok a naprostou dominanci. EU si to prostě nemůže dovolit ignorovat,“ vysvětlil editor ekonomického listu Financial Times Philip Stafford.
Finančníci se chystají na novou éru soupeření
I tak se po britském odchodu připravují ostrovní finančníci na novou éru soupeření mezi Londýnem a evropskými metropolemi. „Dlouhodobá bitva o to, jak dominantní bude Londýn v příštích deseti nebo dvaceti letech, tak ta začne od ledna,“ řekl Stafford.
Ostrovní vláda vzkazuje, že Britové před čtyřmi lety v referendu hlasovali pro změnu, a proto opustí jednotný trh a celní unii za každou cenu. „I kdyby jednání s EU měla skončit kolapsem,“ dodal Vostal.