Berlín pomáhá zachraňovat hudební kluby. Pandemie je srazila na kolena

3 minuty
Události: Potíže Berghainu a dalších hudebních klubů v Berlíně
Zdroj: ČT24

Legendární klubová scéna německého hlavního města bojuje o přežití. Berlínské hudební kluby uzavřela pandemie koronaviru už v polovině března a dodnes fungují jen velmi omezeně. Na záchranu ohrožené kulturní scény, která tvoří podstatnou část ekonomiky města, už Berlín vynaložil v přepočtu skoro miliardu korun, dodává zpravodaj ČT v Německu Martin Jonáš.

Vedle hudby a alkoholu je také dezinfekce novou nezbytnou ingrediencí pro provoz jednoho z nejslavnějších jazzových klubů v Berlíně jménem Zig Zag.

Oproti dřívějšku nabízí polovinu míst. K podmínkám pro jeho znovuotevření patří povinné roušky diváků i to, že musí povinně uvést své adresy a telefony. „Máme věrné fanoušky. Složili se a poslali nám peníze,“ řekl majitel Dimitris Christides.

Česká stopa v Berlíně

Přežít v nových podmínkách se musela naučit i jazzová zpěvačka Martina Barta, která v Dimitrisově klubu vystupuje. V minulosti reprezentovala Česko v soutěži Eurovize, dnes žije v Berlíně.

Navzdory zavřeným hranicím se pustila i do spolupráce s významným českým hornistou Radkem Baborákem. „Já jsem točila v berlínském studiu, Radek separátně v pražském studiu. A pak jsme čekali, až se otevřou hranice, abychom mohli natočit video,“ uvedla zpěvačka.

Technoklub Berghain to má nahnuté

Koronakrize znamená existenční ohrožení i pro legendy berlínské klubové scény. A to včetně nejslavnějšího technoklubu na světě. Berlínský Berghain na několik měsíců pro veřejnost uzavřel své pověstné dveře. Například ještě loni před nimi i několik hodin stávali nadšenci v naději, že proniknou na party uvnitř.

Nyní klub nabízí místo technovečírků alespoň prohlídky s hudebním doprovodem.

Berlín řadě klubů nabídl štědrou pomoc. Nevázané party totiž patří k image města a ročně díky nim do městské kasy přibylo v přepočtu přes 4,5 miliardy korun. Politici se navíc obávají zloby těch, pro které jsou party nedílnou součástí života. Například ve Stuttgartu skončila snaha policie ukončit ilegální oslavy masovými násilnostmi, dodal zpravodaj Jonáš.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
před 4 hhodinami

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 8 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 19 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 20 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
včera v 15:37

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
včera v 14:44

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
25. 4. 2025
Načítání...