Automobilka GM dočasně uzavře 13 továren

Detroit - Největší americká automobilka General Motors kvůli slabé poptávce dočasně uzavře 13 montážních továren ve Spojených státech a Mexiku. Oznámila to dnes firma. Dodala, že tak hodlá snížit výrobu o 190 tisíc vozů. Uzavírky továren budou probíhat od května do konce července. Jejich délka se bude v jednotlivých továrnách lišit. Některé závody budou nicméně uzavřeny na devět týdnů.

Automobilka GM se v důsledku slabé poptávky dostala na pokraj bankrotu. Americká vláda koncem minulého měsíce odmítla její restrukturalizační plány podmiňující další státní pomoc. Slíbila však společnosti provozní kapitál na dalších 60 dnů, během kterých by měl podnik vypracovat nový restrukturalizační plán. GM by tak do konce května měla získat až pět miliard dolarů (přes 100 miliard korun).

GM loni hospodařila se ztrátou 30,9 miliardy dolarů a předloni prodělala dokonce 43,3 miliardy dolarů. Nový generální ředitel GM Fritz Henderson minulý týden uvedl, že automobilka má stále naději, že se jí podaří restrukturalizovat své aktivity bez soudní asistence. Dodal však, že se zvýšila pravděpodobnost, že bude muset požádat soud o bankrotovou ochranu před věřiteli.

Vydáno pod