Apple dostal od Evropské komise kvůli streamování hudby pokutu 1,8 miliardy eur. Bude se bránit

Americká technologická společnost Apple dostala od Evropské komise (EK) pokutu více než 1,8 miliardy eur (přes 45 miliard korun). Sankce je za to, že Apple bránil službám pro streamování hudby informovat uživatele o možnostech platby mimo svůj obchod App Store.

Apple hodlá rozhodnutí napadnout u soudu. Je to pro něj první pokuta, kterou od antimonopolního orgánu Evropské unie dostal.

Vyšetřování odstartovala stížnost, kterou v roce 2019 podala na Apple švédská streamovací služba Spotify.

Apple po desetiletí zneužíval své pozice, tvrdí Vestagerová

„Apple po desetiletí zneužíval svého dominantního postavení na trhu distribuce aplikací pro streamování hudby prostřednictvím obchodu App Store,“ uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. „Dělal to tím, že omezoval vývojáře v informování spotřebitelů o alternativních a levnějších hudebních službách dostupných mimo ekosystém Applu. To je podle antimonopolních pravidel EU nezákonné,“ dodala.

Spotřebitele to nepoškodilo, brání se Apple

Apple rozhodnutí EU kritizuje a hodlá je napadnout u soudu. „Rozhodnutí bylo přijato navzdory tomu, že Evropská komise nezjistila žádné věrohodné důkazy o škodách pro spotřebitele. Ignoruje realitu trhu, který prosperuje, který je konkurenční a který rychle roste,“ uvedla americká firma ve sdělení, z něhož cituje agentura Reuters.

Apple dodal, že největší přínos z tohoto rozhodnutí bude mít firma Spotify. Její představitelé se s lidmi z EK setkali v této záležitosti více než pětašedesátkrát, uvedl Apple.

„Dnešní rozhodnutí, paradoxně ve jménu hospodářské soutěže, jen upevňuje dominantní postavení úspěšné evropské společnosti, která je na trhu s digitální hudbou jednoznačným lídrem,“ dodal Apple. Spotify má na evropském trhu se streamováním hudby podíl 56 procent.

Odstrašující částka činí 1,8 miliardy. Komise ji použila poprvé

Při stanovení výše pokuty EK zohlednila délku trvání a závažnosti protiprávního jednání a celkový obrat a tržní kapitalizaci Applu. V potaz vztala i skutečnost, že Apple v rámci správního řízení předložil nesprávné informace. K základní částce pokuty pak přidala paušální částku jako odstrašující prostředek, protože významná část škody způsobené jednáním Applu byla nepeněžní.

Vestagerová upřesnila, že celková pokuta činí 1,84 miliardy eur, což je 0,5 procenta celosvětového obratu Applu. Z toho 1,8 miliardy eur je odstrašující částka, kterou EK použila při stanovení pokuty poprvé. Komise může podle svých pravidel uložit pokutu až do deseti procent z celosvětového obratu sankcionované firmy.

Americký konkurent Google, na rozdíl od Applu, dostal od EK v uplynulých letech už tři antimonopolní pokuty v celkové výši přes osm miliard eur.

Brusel připravil pravidla proti velkým technologickým firmám

Apple se zároveň snaží urovnat jiné antimonopolní vyšetřování v EU a nabídl zpřístupnění svých mobilních platebních systémů konkurentům. EK si už vyžádala zpětnou vazbu od konkurentů a uživatelů a nabídku pravděpodobně přijme bez vyměření pokuty.

Nynější pokuta pro Apple přichází ve stejném týdnu, kdy začnou platit nová pravidla EU, jejichž cílem je zabránit velkým technologickým společnostem ovládat digitální trhy.

Takzvaný Akt o digitálních trzích (DMA) má začít platit ve čtvrtek a stanovuje firmám jako Apple, Meta Platforms, Alphabet či ByteDance – označovaných jako gatekeeper – povinnosti a zákazy pod hrozbou vysokých pokut. Gatekeeper je vlivný podnik, jenž významně ovlivňuje provoz internetu.