Analytik: Kvůli zdražování lidé vybírají bydlení spíš dle dostupnosti než podle toho, co se jim líbí

9 minut
I v novém roce bude nejspíš pokračovat zdražování nemovitostí, a to hlavně ve velkých městech
Zdroj: ČT24

I v novém roce bude nejspíš pokračovat zdražování nemovitostí, a to hlavně ve velkých městech. Shodují se na tom prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný a analytik společnosti Chytrý Honza Daniel Horňák. Loni na podzim se navíc zpřísnily podmínky pro poskytování hypoték, což utlumilo zájem. Podle Horňáka lidé v uplynulém roce hledali případné bydlení ne podle toho, jestli se jim nemovitost libí, ale jestli na ni zkrátka dosáhnou.

Od října se na základě doporučení České národní banky razantně zpřísnily podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů. Banky tak nejenže nepůjčují na celou cenu nemovitosti, ale zohledňují i to, jak velký podíl z příjmů žadatele seberou splátky a jestli výše dluhu nepřekračuje devítinásobek ročního čistého příjmu.

Podle analytika Horňáka tak po podzimní změně zájem klientů na hypotečním trhu poklesl. I prezident asociace realitních kanceláří potvrzuje, že v posledním čtvrtletí pocítili útlum.

„Nicméně prosinec už vypadá, že se lidé smířili s tím, že podmínky jsou přísnější, hledají různé alternativy k tomu, jak dosáhnout na vysněné bydlení. Myslím, že začátek roku se zase bude vracet do normálu, že klienti budou poptávat hypotéky ve stejné míře. Otázkou je, jestli na ně dosáhnou,“ dodal analytik.

Velká města zřejmě čeká další zdražování, byť mírnější

Očekávání, že byty a domy přestanou zdražovat, by ale mohlo být liché. „Ceny nemovitostí stále ještě rostou, minimálně ve velkých městech. Co se stane na trhu v roce 2019, uvidíme. Ve velkých, dostupných městech, kde lidé vyhledávají bydlení, případně se i do těch měst stěhují, tak tam je předpoklad, že ceny nemovitostí budou ještě nepatrně růst,“ přiblížil Horňák.

„Domnívám se, že cenový růst v ekonomicky atraktivních lokalitách nebude tak velký jako v minulosti, nicméně se neočekává, že by na trh přišlo takzvaně nové zboží a nějaký masivní přísun nových bytových projektů. Mírně oslabená poptávka bude stále neuspokojena,“ doplnil Novotný.

Nabídka je oproti minulým letům, třeba oproti době před pěti lety, prakticky poloviční nebo ještě menší. Zájem je tak o to, co na trhu je.
Jaroslav Novotný
prezident Asociace realitních kanceláří

V okrajových lokalitách nebo městech, kde není taková poptávka po bydlení, by však podle Horňáka ceny mohly začít stagnovat, případně i mírně klesat. „A to může zase spustit lavinu toho, že lidé, kteří čekají na prodej do posledního momentu a byty zatím nenabízejí, tak se třeba rozhodnou nemovitost prodat,“ podotkl.

Málo dostupných nemovitostí a nové podmínky pro získání hypotéky se podepisují i na přístupu lidí k výběru bydlení. „Poslední rok byl víceméně o tom, že klienti hledali dostupnou nemovitost. Kvůli růstu cen nemovitostí to už ve většině případů nebylo o tom, že tento dům se mi libí, na ten si koupím, ale bylo to o tom, na co dosáhnu a podle toho hledám konkrétní nemovitost,“ přiblížil Horňák.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

EU a Indonésie po deseti letech jednání dosáhly shody na obchodní dohodě

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že po deseti letech vyjednávání dosáhla Evropská unie politické shody s Indonésií o obchodní dohodě. Obě strany tak podle šéfky Evropské komise vysílají silný signál o předvídatelném, dlouhotrvajícím partnerství založeném na důvěře a sdílených hodnotách. Indonéský prezident Prabowo Subianto hovořil „o strategickém průlomu.“
před 31 mminutami

EU odloží platnost opatření proti americkým clům

Evropská unie odloží do začátku srpna platnost protiopatření reagujících na americká cla, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Původně měla začít platit od pondělí 14. července. Podle šéfky EK sedmadvacítka dává stále přednost vyjednávání, pokud jde o obchodní dohodu s USA.
14:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Snažíme se USA vysvětlit, jak cla poškodí průmysl obou stran, přiblížil Vlček

Po oznámení třicetiprocentních cel Spojenými státy pro dovoz z Evropské unie zůstává pro sedmadvacítku prioritou dohoda. Součástí strategie je podle českého ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) také věcně na číslech vysvětlovat, jak může zavedení tarifů poškodit průmysl Unie i USA. Řekl to České televizi na pracovní cestě po Asii.
před 1 hhodinou

Rozvoj fotovoltaiky po letech růstu zpomalil

Rozvoj fotovoltaiky po několika letech růstu zpomaluje. Potvrzují to nová čísla Solární asociace, podle které se letos v prvním pololetí připojilo k síti 13 tisíc elektráren s výkonem 357 megawattů. Oproti loňsku je o čtvrtinu menší. Podle asociace ovšem přijde nárůst na podzim s účinností nového zákona.
před 7 hhodinami

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 18 hhodinami

USA uvalí na zboží z EU třicetiprocentní clo, oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy od 1. srpna uvalí na zboží z Evropské unie plošná cla ve výši třicet procent, uvedla agentura Reuters. Vyplývá to z dopisu, který šéf Bílého domu adresoval předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a zveřejnil ho na své sociální síti Truth Social.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Nejde o ekonomické cíle, míní o amerických clech Rusnok. Je to chaos, říká Hnát

Z některých příkladů je vidět, že nejde o obchod ani o americký schodek, řekl v pořadu 90’ ČT24 bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok v souvislosti s některými oznámenými cly ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. S tím souhlasil i prorektor VŠE v Praze Pavel Hnát, který zmínil, že současný chaos ukazuje na to, že ve věci žádné ekonomické propočty nejsou. Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník pak zmínil, že silnou kartou Evropy je zpracovatelský průmysl.
11. 7. 2025
Načítání...