Agrofert otevřel v Lovosicích závod na zpracování řepky určené do biopaliv

Lovosice - Firma Preol ze skupiny Agrofert rozjela v Lovosicích výrobu metylesteru řepkového oleje, který musí rafinerie povinně přidávat do nafty. Továrna, která vyšla zhruba na 1,6 miliardy korun, má zpracovávat až 40 procent řepky sklizené na českých polích. Část produkce bude podnik také vyvážet.

„Závod byl dokončen před šesti týdny, nyní v něm pracuje 115 lidí,“ uvedl při příležitosti dnešního slavnostního otevření továrny předseda představenstva Preolu Martin Kubů. Továrna nyní pracuje asi na 75 procent celkové kapacity. Preol počítá s tím, že až se výroba rozjede na plno, bude zaměstnávat ještě o pět dělníků více.

70 procent metylesteru, který se v Lovosicích vyrobí, se prodá na domácím trhu. Továrna ale bude vyrábět také řepkový šrot. U toho bude poměr obrácený, 70 procent produkce poputuje do zahraničí. Největším odbytištěm má být Německo.

Nahrávám video
Reportáž Jana Stuchlíka
Zdroj: ČT24

I když se nový provoz rozjel v letité lovosické továrně, nebyla jeho výstavba nijak levnou záležitostí, a tak si na ni musel Preol půjčit. 50 miliard eur (v přepočtu asi 1,3 miliardy korun) poskytlo konsorcium bank. Dalších deset miliard eur (260 milionů korun) vložil do projektu sám Agrofert.

Řepka pomůže všem

Výroba metylesteru má dát jistotu pěstitelům a pomoci životnímu prostředí. Nesporným přínosem je i využití staré továrny. „Myslím si, že to může být pozitivní pro všechny,“ podotkl předseda představenstva Agrofertu Andrej Babiš.

Výrobci nafty musí nyní do každého litru přimíchat 4,5 procenta metylesteru řepky. Brzy se ale čeká zvýšení tohoto podílu na více než šest procent. Babiš věří, že poslanci tuto změnu schválí. Nová továrna by tak měla bezpečně zajištěný odbyt.

Preol chrlí i vlastní ekonaftu

Firma ale nechce být závislá jen na tom, co za ni rozhodnou druzí. Už proto začala s výrobou vlastní bionafty s obchodním názvem Ekodiesel. Toto palivo obsahuje mnohem více metylesteru, než nyní požadují regule, celých 30 procent. Ekodiesel využívá v části svých strojů i holding Agrofort, celkem ho skupina ročně spotřebuje kolem 10 tisíc tun.

„Jsme tady proto, abychom byli určitou alternativou vůči klasické naftě a také proto abychom chránili naše životní prostředí,“ podtrhl místopředseda představenstva Preolu Petr Voborník.

  • Předseda představenstva Agrofertu Andrej Babiš autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/947/94682.jpg
  • Logo nového Ekodieslu, jehož výrobu rozjela firma Preol autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/947/94683.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Ceny ropy prudce rostly. Po skončení obchodování ale začaly výrazně klesat

Ceny ropy zahájily nový týden prudkým růstem a dostaly se až na nejvyšší hodnotu od poloviny roku 2022. Posléze část zisků smazaly a vrátily se pod tuto hranici. Po skončení obchodování začala ropa dokonce výrazně oslabovat. Někteří významní producenti omezili dodávky a trh ovládly obavy z dlouhodobého přerušení dodávek kvůli eskalaci války USA a Izraele s Íránem. Energetické trhy jsou obzvláště nervózní, protože krize se odehrává v okolí Hormuzského průlivu, kterým normálně prochází zhruba pětina světových dodávek ropy. Kvůli konfliktu na Blízkém východě prudce roste také cena plynu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Orbán požádal Komisi o pozastavení sankcí na ruské energie

Maďarský premiér Viktor Orbán požádal předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby pozastavila všechny sankce týkající se ruských energetických surovin. Je to podle něj nutné pro zastavení zdražování ropy v Maďarsku, napsala agentura Reuters. V dopise předsedovi Evropské rady Antóniu Costovi Orbán hovoří o dočasném pozastavení veškerých sankcí na dovoz ruských energií do EU. Budapešť se v pondělí také rozhodla, že pro maďarská auta u paliv zavede cenové stropy.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Důchodový věk se na 65 letech zastropuje později, řekl Juchelka

Důchodový věk se na 65 letech nezastropuje od příštího roku, ale až v další vlně penzijních změn společně s úpravou důchodů náročných profesí, oznámil ministr práce Aleš Juchelka (ANO). Vláda na pondělním jednání schválila návrh na ukončení penzijního spoření bez sankcí pro důchodce. Odvolala ředitele Digitální informační agentury Petra Kuchaře, kterého nahradí Bohdan Urban. Kabinet také odmítl opoziční návrh zákazu mobilů ve školách.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Nezaměstnanost v únoru mírně vzrostla, přibylo volných míst

Nezaměstnanost v Česku v únoru meziměsíčně vzrostla o desetinu procentního bodu na 5,2 procenta. Za zvýšením byl každoroční sezonní nárůst před příchodem jara, informoval v pondělí Úřad práce. Práci si prostřednictvím pracovních úřadů hledalo 381 705 lidí, asi o 3160 více než v lednu. Volných míst přibylo zhruba o 3270 na 89 705.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Před rokem začala bitcoinová kauza

Uplynul rok od chvíle, kdy ministerstvo spravedlnosti přijalo bitcoiny coby dar od Tomáše Jiřikovského. Ten je teď ve vazbě. Vyšetřování a prověřování kauzy v mnoha větvích pokračuje. Případ dál promlouvá i do tuzemské politiky. Ministerstvo financí dokončuje audit počínání svých předchůdců, resort spravedlnosti chystá vznik nového kontrolního orgánu státních zástupců.
včera v 06:45

Vláda plánuje zvyšování důchodů i zastropování důchodového věku

Průměrný důchod by mohl příští rok vzrůst maximálně o 300 korun, jak vyplývá ze současných pravidel zákonné valorizace. České televizi to řekl ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka. Ten chce přitom prosadit zákon, podle kterého by se penze zvyšovaly rychleji než doteď. Místo třetiny růstu reálných mezd by stát do valorizace důchodů počítal jeho polovinu. Jenže v příštím roce se to – i podle Juchelky – ještě nepromítne. Důvodem je hlavně propad reálných mezd v covidových letech 2022 a 2023.
8. 3. 2026

VideoCestovní kanceláře ruší zájezdy na Blízký východ

Na Blízkém východě zůstává pořád několik tisíc Čechů. V systému DROZD je jich teď registrováno 3750. Ne všichni ale mají zájem o repatriaci domů. Větší část klientů cestovních kanceláří se už ovšem vrátila. Nové zájezdy do oblasti jsou většinou na další dva týdny zrušeny. Kompenzace chtějí ale i ti, kteří se z dovolené museli vrátit předčasně. Události posledních dní mají také výrazný dopad na ceny letenek z Blízkého východu a z Asie. Ti, kterým byly zrušeny lety, si tak mohou za cestu výrazně připlatit.
8. 3. 2026

Paliva v Česku dál zdražují, cena nafty stoupla od středy o tři koruny za litr

Konflikt na Blízkém východě dál tlačí nahoru ceny paliv, od středy vystoupaly ceny pohonných hmot v Česku o další koruny. Nafta se v sobotu prodávala za průměrných 38,01 koruny za litr, což je o tři koruny více než ve středu. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se od středy do soboty zvýšila v průměru o 1,24 koruny na 35,92 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
8. 3. 2026
Načítání...