Agentury Moody’s zlepšuje výhled pro čínskou ekonomiku

Mezinárodní ratingová agentura Moody's zlepšila odhad růstu čínské ekonomiky, a to jak v letošním, tak i příštím roce. Důvodem jsou rozsáhlá rozpočtová a měnová opatření, která Čína zavádí na podporu hospodářské expanze. Pětiletý plán, který Čína schválila v březnu letošního roku, ale předpokládá ještě lepší výsledky.

Moody's nyní předpokládá, že čínské hospodářství letos vzroste o 6,6 procenta. Původní prognóza počítala s růstem o 6,3 procenta. Odhad růstu na příští rok pak agentura zvýšila na 6,3 procenta z dosud předpokládaných 6,1 procenta.

„Zpomalování čínské ekonomiky bude pravděpodobně postupné,“ uvedl jeden z analytiků Moody's, jehož citovala finanční televize CNBC. „Proto neočekáváme, že bude Čína představovat výraznou brzdu ve vyhlídkách růstu světové ekonomiky na zbytek roku 2016 a na rok 2017,“ dodal.

Loni čínská ekonomika vykázala růst o 6,9 procenta, což znamenalo nejslabší celoroční růst za čtvrt století. V letošním druhém čtvrtletí se hrubý domácí produkt meziročně zvýšil o 6,7 procenta, stejným tempem jako v prvním kvartálu.

Výhled agentury se tak v letošním roce přiblížil zamýšlenému cíli, který si stanovilo čínské vedení v březnu letošního roku. První pětiletý plán prezidenta Si Ťin-pchinga předpokládá roční hospodářský růst 6,5 procenta „nebo více“ až do roku 2020.

Očekávání agentura zlepšila pro Japonsko, zhoršila pro USA

Agentura Moody's pak také zlepšila odhad hospodářského růstu v Japonsku. Tamní ekonomika by podle nových prognóz měla v letošním roce stoupnout o 0,7 procenta a napřesrok o 0,9 procenta. Doposud agentura odhadovala růst na letošní i příští rok na 0,4 procenta.

Odhad letošního hospodářského růstu ve Spojených státech Moody's naopak snížila na 1,7 procenta z dříve předpokládaných dvou procent. Napřesrok ale dál počítá s růstem o 2,3 procenta.

Agentura také upozornila, že již dříve přehodnotila odhady hospodářského růstu v Británii a v eurozóně na základě červnového referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Britská ekonomika by podle Moody's měla letos vykázat růst o 1,5 procenta a napřesrok o 1,2 procenta. V celé eurozóně očekává agentura v letošním roce vzestup HDP o 1,5 procenta, v příštím roce pak o 1,3 procenta.