Zvážíme i pozměňovací návrhy opozice, říká Stanjura k jednání o úsporném balíku. Podle Hrnčíře chybí vládě vize

Stanjura a Hrnčíř hovořili o rozpočtu a konsolidačním balíčku (zdroj: ČT24)

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nevylučuje možnost dalších změn v konsolidačním balíčku, který v tomto týdnu projednává sněmovna. Vládní koalice by podle něj mohla podpořit i některé pozměňovací návrhy opozice. „Všechny nejsou takové, že by razantně snižovaly tempo konsolidace a snižování deficitu. Jsou i jiné. A ty určitě poctivě zvážíme,“ řekl v Událostech, komentářích. Místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Jan Hrnčíř (SPD) zopakoval, že změny zákona znamenají výrazný nárůst daní. Kabinet podle něj neví, co má dělat, chybí mu vize.

Koalice se zatím dohodla na jedné souhrnné úpravě původního vládního návrhu konsolidačního balíčku, kterou minulý týden podpořil rozpočtový výbor. Stanjura připouští, že by kabinet mohl udělat ještě nějaké změny technického charakteru. „Je možné, že ještě technicky některá ustanovení zákona upřesníme,“ ujasnil ministr.

Podmínkou dle Stanjury je, že se na tom shodne všech pět politických stran vládní koalice. „V tomto případě, protože už jsme ve sněmovně, tak to budou předsedové našich poslaneckých klubů,“ upřesnil. „Pozměňovací návrh ale nemůže zásadním způsobem snížit tempo snižování deficitu státního rozpočtu v příštím a přespříštím roce,“ doplnil Stanjura.

SPD ke konsolidačnímu balíčku předložilo více než šedesát pozměňovacích návrhů. Dle Hrnčíře se dá říci, že tyto návrhy do značné míry úsporný balík ruší.

Stanjura nevylučuje, že by některé pozměňovací návrhy opozice vládní koalice mohla podpořit. „Všechny nejsou takové, že by razantně snižovaly tempo konsolidace a snižování deficitu. Jsou i jiné. A ty určitě poctivě zvážíme,“ poznamenal.

Vládní koalice neví, co má dělat, míní Hrnčíř

To, že se vládní koalice dohodla na souhrnné úpravě původního návrhu, která čítá 210 stran textu, podle Hrnčíře značí, že kabinetu chybí vize. „Vládní koalice neví, co má dělat. Říká tomu úsporný balíček, ale nejsou to úspory. Je to daňový balíček, zvedá výrazným způsobem daně,“ prohlásil Hrnčíř.

„Oni asi chtějí být vtipní,“ reagoval Stanjura. „Pokud tomu chce opozice říkat daňový balíček, ať si tomu říká, jak chce.“ Opozice podle něj chce zvyšovat státní výdaje, nechce zvyšovat příjmy, ale zároveň chce snižovat deficit státního rozpočtu. „To je matematika ze základní školy – takhle to nevychází,“ uvedl.

Na „spacákové“ dny se Stanjura nechystá

K prvnímu bodu programu sněmovny, tedy ke konsolidačnímu balíčku, se poslanci dostali skoro po 27 hodinách od zahájení jednání v úterý odpoledne. Předkládáním a mnohdy i značně obsáhlým zdůvodňováním návrhů změn programu schůze se opoziční menšina snažila zahájení další debaty o konsolidačním balíčku oddálit.

Na dotaz, jakou taktiku dále hnutí SPD plánuje, Hrnčíř odpověděl, že jen využívá nástroje, které mu jsou dle jednacího řádu sněmovny k dispozici. „Budeme se dále snažit vysvětlovat věci, budeme představovat pozměňovací návrhy a uvidíme, jak bude vypadat třetí čtení,“ řekl.

Na další „spacákové“ dny ve sněmovně se Stanjura nechystá. „Mně to připadá trapné, když někdo mluví o spacácích. Já se osobně nechystám,“ sdělil.

Opozice často vládu kritizuje za to, že se jí nedaří vybírat daně. Národní kontrolní úřad (NKÚ) také zmiňuje mezeru ve výběru DPH, Česká republika je podle něj pod průměrem Evropské unie.

„Pracuje na tom finanční správa v čele s novou generální ředitelkou. (…) Chystáme sofistikované softwarové nástroje, které budou dobře analyzovat data tak, aby kontroly byly cílené,“ ujasnil Stanjura. Poctiví daňoví poplatníci se dle ministra nemusejí ničeho obávat. „Ti ostatní to nebudou mít tak jednoduché, jako to měli doposud.“

„Pan ministr třeba odmítl digitální daň. Takže ti internetoví giganti, kteří tu mají miliardové tržby, tady neplatí prakticky žádné daně,“ upozornil Hrnčíř s tím, že Stanjura čeká na celoevropské řešení. To ale dle Hrnčíře nic nevyřeší. „Obávám se, že ta dorovnávací daň na toto úplně nedosáhne.“

„Jsme jedna z prvních zemí, která to implementuje, opozice nám zablokovala schválení už v prvním čtení. (…) Tato daň bude platná od 1. ledna příštího roku, jsme v čele pelotonu evropských zemí, které tuto daň zavádějí,“ reagoval Stanjura.