Zlatý důl v korunách. Sběrači vyrazili pro jmelí, lesníci posílili kontroly

Tuzemští lesníci už od listopadu posilují hlídky v českých lesích. Právě z nich totiž na adventní trh míří jedna ze žádaných komodit – jmelí, jehož sběrem si lidé mohou za hodinu přijít i na více než dva tisíce korun. Ke sklízení líbivého cizopasníka je ovšem třeba získat povolení a lidem, kteří se do lesních korun pouštějí bez něj, hrozí až pětitisícová pokuta.

„Pokud je dobrý strom, za dvě hodiny nasbírám i 150 kilogramů jmelí,“ říká stromolezec Pavel Colledani s tím, že kilo jmelí prodá za pětadvacet až třicet korun. Na sběr mu ovšem zbývá už jen pár dní, protože zahradnictví ve druhé půlce prosince ztrácejí zájem.

„Jmelí je potřeba dostatečně dopředu před Vánoci zpracovat, nasvazkovat nebo třeba nabarvit,“ doplňuje stromolezec Josef Haško, který se sběrem poloparazitické keříkové rostliny také živí.

V závislosti na velikosti trsu zákazníci za jmelí v obchodech zaplatí od patnácti do čtyřiceti korun. Podle Karla Jeřábka ze zahradnictví v pražských Řeporyjích je letos, stejně jako v předchozích letech, největší zájem o zlacené a zelené jmelí.

Za jmelím s povolením

Colledani i Haško mají na své výpravy za jmelím příslušná povolení od lesních majitelů, získat ho ale často nemusí být jednoduché. „Lesy ČR nám trhat jmelí ve svých lesech často nedovolují, podobně se k tomu staví třeba i povodí různých řek. Právě kolem toků přitom ale bývá jmelí nejvíc,“ říká Haško.

„Důvodem je bezpečnost návštěvníků, nechceme ale ani, aby se nám sběrači pohybovali v oborách nebo na zvláště chráněných územích,“ vysvětluje ředitel Lesního závodu Židlochovice Lesů ČR Miroslav Svoboda. Stromolezci se tak podle Haška nejčastěji domlouvají buď s obcemi, pod které lesy spadají, nebo s majiteli soukromých lesů.

Najdou se ale i odvážlivci, kteří se do korun stromů pro svazky vydají bez razítka, a i kvůli nim lesníci už od listopadu posilují stráže. „Při nelegálním trhání může lesní stráž dát pokutu na místě až 2000 korun, ve správním řízení jde pak o částku 5000 korun,“ uvádí tisková mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Lezcům přitom nehrozí jen peněžitý trest, ale i úraz. Jak totiž připomíná Haško, pro jmelí se mnohdy vypraví bez zkušenosti i jištění. Jmelí přitom roste velmi vysoko a dobývat ho bez výbavy a cviku mnohdy i patnáct metrů nad zemí je podle Haška vyloženě hazard.