Žena, kterou v neděli zasáhla lavina v Krkonoších, v nemocnici zemřela

Ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové v noci na pondělí zemřela žena, kterou v neděli v Krkonoších v oblasti Mužských kamenů zavalila lavina. Do nemocnice byla převezena v kritickém stavu, řekl mluvčí hradecké FN Jakub Sochor. Hora Mužské kameny je na česko-polské hranici, asi šest kilometrů od Špindlerova Mlýna. Lavinové neštěstí se stalo v Černém kotli (Czarny Kociol) na polské straně hor. Další dva muži utrpěli šok, vyvázli bez zranění.

Podle policie pád laviny nepřežila pětatřicetiletá žena, která byla ještě s dalšími třemi muži na skialpech v Krkonoších u Martinovy boudy. „Policie ve věci zahájila úkony trestního řízení, zatím bez právní kvalifikace,“ řekla mluvčí policie Iva Kormošová.

Policie se zabývá i tím, zda skiaplinisté neporušili vládní nařízení o omezení pohybu mezi okresy, které platí od 1. března. „Všichni čtyři skialpinisti pocházejí z Mělnicka. S největší pravděpodobností porušili vládní nařízení o omezení pohybu. Pokud se to potvrdí, přestupek po prošetření předáme správnímu orgánu k dořešení,“ řekla Kormošová. 

„Do Fakultní nemocnice Hradec Králové byla převezena v kritickém stavu a přes veškerou péči se ji nepodařilo zachránit. Zemřela v noci na dnešek (pondělí),“ potvrdil mluvčí hradecké FN Sochor.

Lavina sjela na polské straně hor v neděli odpoledne. Horští záchranáři po pádu laviny našli pod sněhem jednu ženu, kterou přepravil vrtulník do hradecké fakultní nemocnice. Podle horské služby bylo na místě v době sesuvu šest lidí, nikdo další zranění neutrpěl. Zřejmě se pohybovali mimo značenou turistickou trasu. Policie uvedla, že v lokalitě byli čtyři lyžaři.

„Lavina sjela směrem na sever, bylo to v Černém kotli, kousek za hranicí. Informaci jsme dostali těsně před 14:00. Hned na začátku jsme dostali informaci, že se tam pohybovalo šest lidí, byli na skialpech, jednalo se o Čechy. Pravděpodobně si lavinu odřízli sami. Pokud se dostali do tohoto lavinového problému, museli se pohybovat mimo značenou trasu,“ řekl v pondělí náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

Lavina se v neděli uvolnila také na polské straně Krkonoš v lokalitě Bialy Jar, kde pomáhaly desítky členů české horské služby. Pod sněhem tam nikoho nenašli. 

V Krkonoších jde o druhou obět  letošní zimy

V končící zimní sezoně jde v Krkonoších o druhou oběť související se sesuvem lavin. Neštěstí se stalo ve východních Krkonoších také 15. února. V lavině zahynul sedmnáctiletý skialpinista, druhý čtyřicetiletý přežil. Lavina, kterou strhli, sjela od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole.

V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Na hřebenech Krkonoš je 60 až 110 centimetrů sněhu, více ho je uloženo na některých závětrných svazích, žlabech a v odtrhových zónách. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to ojediněle ve strmém extrémním terénu. Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v této zimní sezoně poprvé vyhlášeno 4. ledna, odkdy platil první stupeň.

V Krkonoších je lavinová činnost i přes malou nadmořskou výšku pozoruhodně intenzivní, na obou stranách hor je zmapováno přes sto míst o celkové rozloze 554 hektarů, kde se lze setkat s lavinami.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, na polské straně Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar. Právě v lokalitě Bialy Jar se stalo 20. března 1968 vůbec největší lavinové neštěstí v dějinách Krkonoš. Lavina si tam vyžádala 19 obětí.