Základ nároku Altnerových dědiců vůči ČSSD je podle soudkyně oprávněný

3 minuty
UDÁLOSTI: Dědicové Zdeňka Altnera mají podle předběžného názoru soudkyně nárok na odměnu za jeho právní služby
Zdroj: ČT24

Oprávněný je podle soudkyně Dagmar Stamidisové nárok dědiců právníka Zdeňka Altnera na 18,5 milionu korun, které jim má zaplatit Česká strana sociálně demokratická. Považuje to za daný základ nároku, který se Altnerovi dědicové snaží prokázat. Ti kromě původní jistiny ale žádají i příslušenství, s nímž by se nárok vyšplhal k půlmiliardě. Soud ale nekončí, pokračovat bude v únoru. Soudkyně zváží předvolání dalších svědků.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 vyřkla předběžný právní názor, že Altnerovi dědicové unesli důkazní břemeno ve věci jistiny za 18,5 milionu korun za zastupování ČSSD ve sporu o Lidový dům v devadesátých letech. Podle ní je základ nároku daný, vyplývá to ze smlouvy, kterou s advokátem Altnerem uzavřel tehdejší předseda strany Miloš Zeman.

„Mám za to, že smlouva byla jasná a dostatečně určitá, což potvrdil i inženýr Zeman. Řekl, že kdyby smlouva nebyla jasná, nikdy by ji nepodepsal. A kdyby měl nejasnosti, dal by ji k přepracování, což se nestalo. Mám za to, že žaloba je po právu,“ řekla Stamidisová. Zeman, který je nyní prezidentem republiky, ve sporu svědčil již dříve.

Není jasné, jak soud přistoupí k příslušenství. To zahrnuje smluvní pokutu, která by podle Stamidisové aktuálně činila zhruba 450 milionů korun, a dalších 39 milionů korun z úroků z prodlení. 

Čtyři svědci

V pátek před soudem vypovídali čtyři svědci. Altnerova někdejší sekretářka potvrdila pravost diářů, které dědicové Veronika a Patrik Altnerovi přinesli k doložení pracovních schůzek svého otce. Vypovídali také člen ČSSD Karel Březina a Barbora Snopková a Zdeněk Uhlíř, kteří měli v době sporu o Lidový dům na starost stranickou pokladnu.

Snopková byl vůči straně kritická, řekla, že považovala za „hroznou ostudu“, že Altnerovi nezaplatila vzhledem k tomu, že podle ní byl k ČSSD velmi vstříčný. „Sociální demokracie nebyla tenkrát zrovna oblíbená. Doktor Altner řekl, že by do toho šel a že by mu byla odměna vyplacena pouze v případě úspěchu,“ podotkla.

Snopková také v rozporu s tím, co tvrdí právní zástupce ČSSD, řekla, že smlouvu s Altnerem posoudila stranická hospodářská rada a že kontrakt prošel rukama právně vzdělaných sociálních demokratů včetně Pavla Rychetského a Zdeňka Jičínského. Právní zástupce ČSSD Jakub Matějček se k pátečním výpovědím a předběžnému stanovisku soudkyně nechtěl vyjádřit.

Soudkyně mu dala měsíční lhůtu, aby doplnil, jaké další svědky bude ještě navrhovat ke slyšení. Stamidisová také zváží, zda pozve Václava Halbicha, který za svou práci ve sporu o Lidový dům vysoudil 16,8 milionu korun. Stamidisová také vyzvala obě strany, aby se dohodly na smíru.

Veronika Altnerová avizovala, že by chtěli jednat s budoucím vedením ČSSD. Nynější předseda Jan Hamáček totiž oznámil rezignaci poté, co se strana v říjnových volbách nedostala do Poslanecké sněmovny. Alterovi vyzvali druhou stranu k jednání již před pátečním líčením, to ještě zástupce politické strany odmítl. Když jednání skončilo, právníci obou stran se již sešli k uzavřenému rozhovoru.

Sociální demokracie poté, co získala od státu Lidový dům, zaplatila Altnerovi pouze třetinu z fakturovaných 50 milionů korun. Zbytek složila do soudní úschovy, protože se o peníze zvlášť přihlásili Altnerovi spolupracovníci Václav Halbich a Václav Hájek.

Důsledkem byl vleklý soudní spor. V roce 2016 vyřkl Městský soud v Praze pravomocný verdikt, že má ČSSD Altnerovi vyplatit 18,5 milionu korun a také smluvní pokutu 318 milionů korun. Nejvyšší soud ale vrátil spor na začátek s tím, že smluvní ujednání o odměně nebylo dostatečně určité a že není jasné, co advokát pro stranu konkrétně vykonal.

Strana nárok odmítá. Dosavadní předseda strany Jan Hamáček v minulosti prohlásil, že ČSSD Altnerovi a jeho věřitelům za dobu trvání sporu zaplatila téměř 70 milionů korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 2 mminutami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 32 mminutami

Riziko nákazy od klíšťat roste

Vysoká aktivita klíšťat v přírodě bude v příštích dnech ještě narůstat. Pomáhá tomu kombinace dešťů a následného oteplení. S tím roste i riziko nákazy některou z nemocí, které tihle paraziti přenášejí. Jen lymskou boreliózu od nich ročně dostane několik tisíc lidí. Infekce ale můžou být i mnohem vážnější a s následky, které pacient cítí roky.
před 1 hhodinou

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 9 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 10 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 10 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 10 hhodinami
Načítání...