Zadeh a další odsouzení neuspěli s dovoláním. Nejvyšší soud potvrdil uložené tresty

Nejvyšší soud odmítl dovolání podnikatele Shahrama Zadeha v kauze ovlivňování svědků. Neuspěli ani další odsouzení. Soud zároveň zamítl stížnost pro porušení zákona, kterou v jejich prospěch podávala ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Uložené tresty jsou tak potvrzené.

Nejvyšší soud rozhodl neveřejně už v březnu, vypracování písemného znění se však protáhlo, teprve nyní mají rozhodnutí doručeno všichni účastníci řízení. Pro veřejnost zatím odůvodnění není k dispozici. Mluvčí Nejvyššího soudu ani mluvčí Městského soudu v Brně, který případ řešil v první instanci, rozhodnutí nekomentovali.

Zadeh si odpykává osmiletý trest vězení. Na nejvyšší instanci se obrátili také další odsouzení Jan Šebek, Záviš Löffelmann, Eva Halamková a Martin Veselý. Už koncem loňského roku soud přerušil výkon trestu Löffelmannovi a Šebkovi a odložil výkon trestu Halamkové, šlo však o dílčí rozhodnutí, které nepředjímalo výsledek řízení u Nejvyššího soudu.

Nakonec nejvyšší instance verdikt potvrdila v plném rozsahu. Aktéři případu by mohli ještě podat ústavní stížnosti.

Podle verdiktu brněnských soudů se Zadeh snažil přimět svědky v rozsáhlé kauze daňových úniků, kde je hlavním obžalovaným, k nepravdivé výpovědi. Odvolací Krajský soud v Brně jej potrestal za křivé obvinění, nadržování a podplácení, stejně jako před tím prvoinstanční městský soud.

Zvýšení trestů

Podle krajského soudu ale šlo o organizovanou skupinu. U všech obžalovaných proto použil přísnější sazbu. Zadehovi zvýšil trest z 3,5 roku vězení na osm let. Do vězení poslal nepodmíněně také další čtyři obžalované, původně dostali podmínky.

Halamková si má odpykat šest let a čtyři měsíce, právník Löffelmann pět a půl roku. Veselému krajský soud uložil souhrnný trest sedm let vězení. Bývalý policista Šebek si vyslechl šestiletý souhrnný trest. Trest dva roky s podmínečným odkladem na čtyři roky dostal právník Ondřej Kučera, který byl spolupracujícím obviněným.

Stížnost Benešové směřovala ve prospěch všech odsouzených. Podle ministryně nebyly naplněny všechny znaky organizované zločinecké skupiny, ani Benešové však Nejvyšší soud nevyhověl.

Zadeh už dříve označil trestní řízení za komedii, soud za brněnskou justiční mafii a obžalobu za nesmysl. V kauze daňových úniků dosud žádný rozsudek nepadl. Zadeh spolu s dalšími lidmi podle státního zastupitelství šidil stát při dovozu pohonných hmot do Česka, celková škoda je podle obžaloby 2,5 miliardy korun. Proces začal na jaře 2016. Zadeh dlouho vinu popíral, letos na jaře se ale doznal. V červnu v kauze začaly závěrečné řeči.

Načítání...