Záchranné stanice se kvůli výkyvům počasí plní zvířaty

Ježky, netopýry i další živočišné druhy mate mírná zima s teplotními výkyvy. Vycházejí ze svých zimovišť a hledají si potravu, případně mnohem běžněji trpí na napadení parazity. České televizi to potvrdily záchranné stanice evidující zvýšení počtu přijatých zvířat zmíněných druhů, které lidé nacházejí čím dál častěji. Na problematiku upozorňují i přírodovědci z českých univerzit nebo organizace Nyctalus zabývající se ochranou netopýrů.

Kolísavé teploty v zimě způsobují, že se záchranné stanice v posledních letech plní vysílenými zvířaty, jako jsou ježci, kteří nemohou v chladných dnech najít dostatek potravy. „Proměnlivé počasí vytváří nepříznivé podmínky pro přežití zvířat v zimních měsících. Jen od loňského roku tato záchranná stanice přijala 424 ježků západních, což je oproti loňským třem stům skutečně významný nárůst,“ ilustroval vedoucí záchranné stanice v Bartošovicích v Moravskoslezském kraji Petr Orel.

Velkým problémem jsou pro živočichy i paraziti. Podle Orla by bez probíhající klimatické změny před začátkem hibernace zvířat zmizeli. Mírné zimy ale napomáhají k jejich přemnožování. Zvířata pak v době zimního spánku vysilují a bez lidské pomoci často hynou. „Teplé zimy přežívají například klíšťata nebo jiní vnitřní i vnější paraziti zabraňující ježkům nabírat dostatečnou váhu a energetickou zásobu potřebnou pro zimování. Na potřebnou váhu se tato zvířata často ani nedostanou,“ dodal Orel.

Příprava na zimu je pro zvířata komplikovaná

Nepříznivé podmínky pro zimování ale začínají už na podzim. „Teplé zimy znemožňují zvířatům soustavnou hibernaci. Do zimovišť se také vydávají v posledních letech mnohem později, protože podzimy bývají dlouho poměrně teplé. Ježci začínají hibernovat velmi pozdě a pro některé jedince může být během teplé zimy hibernace téměř nemožná,“ upozornil Orel.

Pokud lidé najdou ježka, který je aktivní ve dne nebo obecně během zimního počasí, měli by podle hlavní ošetřovatelky Záchranné stanice hlavního města Prahy Zuzany Pokorné kontaktovat záchrannou stanici. 

„Jakožto striktně noční živočichové by ve dne měli spát ukrytí v hnízdech, většinou někde v husté trávě, pod keři či hromadami dřeva. Pokud nespí a někde se pohybují či leží, jedná se v naprosté většině případů o zraněné či nemocné, vysílené a hubené jedince a o osiřelá mláďata, kterým uhynula matka,“ vysvětluje Pokorná.

Výkyvy teplot budí netopýry předčasně

Problémy mají i netopýři. Zatímco v minulosti jich ve stanicích zimovaly nižší desítky, nyní se jejich počty pohybují v řádu stovek. „V posledních pěti letech skutečně přibývá případů nálezů vysílených zvířat. Zatímco v minulosti stanice v zimě pečovala o dvacet až třicet netopýrů, nyní se čísla pohybují i ve stovkových číslech,“ potvrdila ČT Ivana Hancvenvlová, vedoucí centra pro zvířata v nouzi při Zoo Liberec.

„Proměnlivé počasí v zimních měsících netopýry mate. Mohou vylétat ze svých zimovišť dříve než přijde jaro a vydávat se na lov potravy. Tu bohužel v lednu v přírodě nenajdou. Pokud nastane oteplení, trvá podle entomologů nejméně tři týdny, než se vylíhne hmyz, kterým se netopýři živí,“ říká Dagmar Zieglerová z organizace Nyctalus zabývající se netopýry. „Mezitím však tato zvířata zcela vyčerpají svou tukovou zásobu nabranou před zimováním a stává se, že lidé nacházejí netopýry vyhublé, nebo dokonce mrtvé," dodala. 

Probuzený netopýr má energii na týden

Organismus a životní funkce těchto zvířat se podle Zieglerové zpomalují do zhruba deseti stupňů Celsia. Někdy se však rtuť teploměru i v zimě vyhoupne výš, v minulých dnech až na dvanáct stupňů. Netopýrům pak tuková energetická zásoba stačí zhruba na pouhý týden.

„Někteří netopýři po konci oblevy následně hledají nová místa k zimování, nezřídka si volí jako přístřeší lidská obydlí. Lidé by neměli posílat netopýry zpátky do chladného počasí. Lepším řešením je zavolat na SOS linku nebo kontaktovat nejbližší záchrannou stanici, kde se o zvíře postarají a poskytnou mu potravu, jinak by zemřelo na naprosté vyčerpání,“ radí Zieglerová.

Docent Bartonička z Masarykovy univerzity v Brně upozornil i na vliv kolísání zimních teplot na mladé jedince. „Pokud netopýr zažije svou první zimu ve znamení vysokých teplot, není se schopný následně vypořádat s mrazivým počasím, které přijde v dalších letech. Střídání nadprůměrných a standardních, nebo dokonce teplotně podprůměrných zim tak určitě vedou k vyšší mortalitě netopýrů,” poznamenal.

Nedostatek sněhu má vliv na drobné savce i dravé ptáky

Problematické mohou být podle profesora zoologie Františka Sedláčka z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích i deště, které v posledních letech nahrazují sníh. „Právě sníh je totiž stěžejní pro drobné savce, jako je například rejsek nebo hraboš, kteří si hloubí nory pod zemí. V norách si zvířata tvoří tepelnou izolaci a minusové teploty bez sněhové pokrývky jsou pro ně fatální. Když místo sněhových přeháněk přijdou deště, nateče jim voda do zimoviště a živočichům pak mokne srst,“ vysvětlil Sedláček.

„Úbytek drobných savců samozřejmě vítají především zemědělci. Tato malá zvířata dokáží na polích způsobit poměrně velké škody. Pro dravce a sovy však úhyn hrabošů nebo myšic znamená vymizení jejich přirozeného hlavního zdroje potravy. Pro šelmy, jako jsou lišky nebo rysi, jsou drobní savci zase pojistkou pro případ, že se jim nepodaří ulovit nic jiného,“ upozornil Sedláček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 2 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 3 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 3 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 4 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 7 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 8 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 9 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 10 hhodinami
Načítání...