Z premianta Evropy se můžeme stát průšvihářem, varuje Kubek před nedodržováním opatření

27 minut
Interview ČT24 s Milanem Kubkem
Zdroj: ČT24

Povinnost nosit roušku platí nadále i po 1. červenci v nemocnicích a zdravotnických zařízeních. Zakrývání dýchacích cest není vyvoláváním paniky, ale projevem ohleduplnosti vůči ostatním, míní prezident České lékařské komory Milan Kubek. Opatření, která Česká republika přijala, se podle něj ukázala jako správná. Je však nutné být stále obezřetný, protože situace se může rychle změnit, uvedl v pořadu České televize Interview ČT24.

Zakrývání si dýchacích cest i v době, kdy nejde o povinnost nařízenou státem, je podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka výrazem ohleduplnosti. „Pokud si do vnitřního prostoru mezi cizí lidi vezmu roušku, přináším naprosto nepatrnou oběť, drobné nepohodlí,“ řekl. I když se mluví o příchodu druhé vlny, podle Kubka ale nenastal konec první.

Lidé by podle něj měli zachovat zdravý rozum. Připomněl, že ohleduplností lze zachránit lidské životy a že řada zemí kopíruje opatření intuitivně přijatá Českem před čtvrt rokem. „Velice rychle se můžeme z premianta stát průšvihářem v rámci Evropy,“ varoval Kubek před nedodržováním prevence.

Uvítal proto, že povinnost nošení roušek a dezinfekce rukou zůstala pro zdravotnická a sociální zařízení. Kromě nemocných na lůžcích je podle něj třeba chránit také personál. Do nemocnic se také vracejí pacienti, kteří zdravotní péči kvůli pandemii odkládali. Propad péče ale podle Kubka dohnat nepůjde.

Elektronizace v nouzovém stavu pomohla, klasické vyšetření ale nenahradí

Během krize podle prezidenta lékařské komory překvapivě obstál systém elektronických receptů. K větší digitalizaci zdravotní péče je ale spíše skeptický. Nejsofistikovanější elektronické systémy se podle něj ukázaly být „k ničemu“.

„Největší hodnotu má telefon, kdy s pacientem můžete komunikovat a už podle hlasu poznáte, máte-li zkušenosti, leccos,“ řekl. Vyšetření na dálku má ale také své limity a klasický kontakt s pacientem nahradit nemůže.

Stát by měl podle Kubka také podpořit více pracovníky ve zdravotnictví. Přijetí takzvané kompenzační vyhlášky není dostatečné. „Pan ministr slíbil odměny, ale realita je taková, že řada zdravotníků žádné odměny nedostala. Stojíme na možném prahu další krize, jak tedy mají důvěřovat svému vrchnímu veliteli?“ ptal se Kubek.

Ocenit je třeba také připravenost k poskytování zdravotní péče, zdravotní systém nemůže být stoprocentně efektivní. „Hasiči také nejsou placeni za to, když hoří,“ řekl. Pokud by systém jel na hraně kapacity, nemůže reagovat na zvýšený nápor, což se podle Kubka ukázalo třeba v Lombardii. „Řada pacientů zemřela, protože se jim nedostalo péče,“ podotkl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Europoslanec Kovařík z rodinných důvodů končí ve funkci

Český europoslanec Ondřej Kovařík (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu se z rodinných důvodů rozhodl ukončit své působení v Evropském parlamentu (EP). Oznámil to na sociální síti X. Stane se tak podle něj před letní parlamentní přestávkou. Podle výsledků voleb do EP je náhradníkem za Kovaříka bývalý velvyslanec v Norsku Jaroslav Knot.
před 5 mminutami

Životickou tragédii připomíná výstava, hejtman čelí kritice

Končí lhůta pro posílání připomínek k plánované stavbě obchvatu Havířova. Vést má i přes městskou část Životice, kde nacisté během druhé světové války postříleli 36 mužů – mstili se za přestřelku mezi gestapem a partyzány. Událostem se nyní věnuje i výstava v Senátu. Spolupořádá ji poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), ale čelí přitom kritice pozůstalých, že dlouhodobě vystupuje proti důstojnému uchování památky. Výstava je přístupná veřejnosti, ale jen v pondělí, v určitý čas a po domluvě v infocentru.
před 3 hhodinami

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Informoval o tom server iROZHLAS, kterému útok potvrdila příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
před 4 hhodinami

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
07:46Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa, příměstské jsou už ve většině měst zcela zaplněné. České televizi to potvrdila Česká rada dětí a mládeže a osm organizací pořádajících tábory. Podle nich mají rodiče největší zájem o klasické pobytové a příměstské tábory se všeobecným zaměřením, stoupá ale i poptávka po těch u moře. Ceny se za poslední rok zvedly o deset procent.
před 4 hhodinami

S Velikonoci přichází kontroly na silnicích a posilování spojů

Za poslední dva dny zemřelo na silnicích dvanáct lidí, jako rizikový hodnotí policie i nadcházející sváteční víkend. Posílí proto kontroly napříč celou republikou – hlídky se zaměří na alkohol za volantem nebo telefonování. Na Velikonoce lidé také více využívají veřejnou dopravu. Například České dráhy, jako největší tuzemský železniční dopravce, posílily své dálkové vlaky. Doporučují vybírat i spoje mimo přepravní špičku a ke kratším cestám využívat regionální vlaky.
před 14 hhodinami

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 15 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 15 hhodinami
Načítání...