Webové stránky vlády čelí podle Strakovy akademie masivnímu útoku

Webové stránky vlády čelí v posledních dnech masivním DDoS útokům, uvedla v pátek Strakova akademie na Twitteru. I přes efektivní obranu podle ní mohou být stránky v některých momentech a z některých sítí nedostupné. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozornil na zvýšené riziko takzvaných DDoS útoků proti Česku a tuzemským subjektům v úterý. Informoval, že eviduje výrazný nárůst počtu kybernetických útoků tohoto typu.

„Naše stránky jsou v posledních dnech terčem masivních DDoS útoků. Efektivně se bráníme ve spolupráci s odborníky, ale může se stát, že nebudou v některých momentech z některých sítí dostupné, prosíme o shovívavost,“ uvedl Úřad vlády na Twitteru.

DDoS útoky spočívají v tom, že počítače ovládané hackery velkým počtem dotazů zahltí napadený server, a tím ho vyřadí z provozu. Útoky je možné si objednat na internetu. Nedávno jim čelily například České dráhy, skupina Vltava Labe Media, některá letiště nebo portál veřejné správy.

Ředitel NÚKIB Lukáš Kintr ve čtvrtek na konferenci o kybernetické bezpečnosti v Praze řekl, že za říjen na Česko směřoval zhruba stejný počet DDoS útoků jako za předchozích devět měsíců dohromady. Počet incidentů roste poslední tři roky v řadě, letos k tomu přispěla válka na Ukrajině. Čeští ministři začátkem tohoto týdne absolvovali mezivládní jednání s ukrajinskou vládou v Kyjevě.

Už od letošního jara monitoruje bezpečnostní centrum operátora O2 podle jeho sdělení zvýšenou aktivitu v kyberprostoru. Od pondělí 24. října začaly O2 sítě evidovat nezvykle silné DDoS útoky. Směřovaly zejména na vybrané zákazníky v síti O2. Útoky byly vedené ve velkém objemu a pocházely z více zemí.

Hodnoty útoků dosáhly ve špičce více než 200 gigabitů za sekundu (Gbps). To je dvojnásobek celkového běžného provozu. Celkově šlo o největší DDoS incident, který společnost O2 dosud zaznamenala a díky robustní bezpečnostní ochraně se jí útoky podařilo včas odrazit, sdělili zástupci operátora.