Vrchní soud Rathovo odvolání neprojedná, trest mu může i zrušit

Pražský vrchní soud zrušil veřejné projednání korupční kauzy kolem bývalého hejtmana Davida Ratha, které mělo začít 31. října. Případ pravděpodobně poputuje zpět ke Krajskému soudu v Praze, který vynesl nepravomocný rozsudek. Výsledek nejprve musí soud oznámit advokátům obžalovaných.

Mluvčí vrchního soudu Jan Fořt bez bližších podrobností řekl, že se dnes soudci kauzou zabývali v neveřejném jednání. Obvykle tento postup odvolacího soudu znamená, že původní rozsudek zruší a případ vrátí podřízenému soudu k novému projednání.

Podle trestního řádu může odvolací soud rozsudek v neveřejném jednání zrušit, pokud v něm našel podstatné vady, které nejdou napravit při veřejném zasedání. Rozsudek může být například nejasný, neúplný, nepřiměřeně přísný nebo může vzbuzovat další pochybnosti. Při novém jednání prvoinstančního soudu se pak musejí některé důkazy opakovat nebo hledat nové.

Odvolací soud může podle trestního řádu trestní stíhání také přerušit v případě, že obviněného kvůli těžké chorobě nelze před soud postavit. Tato možnost je však v kauze, kde vedle Ratha figuruje dalších deset lidí, nepravděpodobná. Další nepříliš pravděpodobnou variantou je například zastavení řízení kvůli promlčení.

Rathův právník Adam Černý
Zdroj: ČT24

„Nebudu spekulovat do té doby, než Vrchní soud v Praze vydá nějaké rozhodnutí ohledně dalšího postupu. Nicméně rozsudek krajského soudu měl řadu vad a těch důvodů, proč by bylo na místě tento rozsudek zrušit, je celá řada,“ uvedl Rathův advokát Adam Černý.

„O odročení vím. Řekněme, že vrácení je jedna z možných variant,“ reagoval Tomáš Sokol, právní zástupce spoluobžalovaných Kateřiny a Petra Kottových.

Ratha poslal soud do vězení na 8,5 roku

Krajský soud uznal loni v červenci Ratha vinným z přijímání úplatků a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení a propadnutí 20 milionů korun. V souvislosti s manipulováním zakázek v regionu údajně Rath převzal 16 milionů.

Obžaloba spojuje bývalého poslance za ČSSD Ratha s údajnou trestnou činností někdejší ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové (dnes Kottové) a jejího partnera, exposlance za ODS Petra Kotta. Podle krajského soudu přizpůsobovala organizovaná skupina kolem Kottových veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory „velkým hráčům“, kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali „křoví“.

Korupční kauza kolem Ratha se týká 11 obžalovaných. Nejvyšší trest dostal bývalý hejtman, o rok nižší tresty odnětí svobody udělil krajský soud Kottovým. Zbylými stíhanými jsou stavební manažeři, jednatelé zdravotnických společností a spolupracující obviněná Ivana Salačová.

Rozsudku nad Rathem založenému na odposleších a také na doznání podnikatelky Salačové předcházelo hlavní líčení trvající dva roky a Rathova třídenní závěrečná řeč. Někdejší poslanec za ČSSD vnímá proces jako politický, soud podle něj rozhodl v rozporu s důkazy. Argumentoval mimo jiné údajnou podjatostí soudce Roberta Pacovského, který ho uznal vinným. 

Obžaloba míří i na firmy

V druhé větvi kauzy bylo letos v červenci obžalováno devět lidí a osm firem včetně Metrostavu. Obžaloba se týká podezření z přijetí úplatků, podplácení, pletich a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky či poškození finančních zájmů EU.

Obvinění jsou podle státního zástupce Jiřího Pražáka podezřelí, že se v osmi případech podíleli na manipulování zakázek Středočeského kraje, kolínské, kladenské a mladoboleslavské nemocnice a Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje. 

Podle dřívějších informací se případ týká rekonstrukcí či výstavby nemocničních pavilonů a dodávky sanitních vozů. V kauze jde podle policie o úplatky v celkové výši 66,42 milionu korun, ze kterých obvinění převzali 3,36 milionu. Tendry byly celkově za víc než 700 milionů korun.