Volných pěstounů je téměř osmdesát, v kojeneckých ústavech zůstává pár desítek dětí

V Česku je 78 přechodných pěstounských rodin, které jsou okamžitě připravené přijmout děti v tísni. Za poslední měsíc jich deset přibylo. V takzvaných kojeneckých ústavech, které na konci roku ukončí provoz, zbývá několik desítek dětí do tří let. Řešení se pro ně hledá, sdělilo ministerstvo práce.

„Počet pěstounských rodin na přechodnou dobu v ČR roste a dosáhl celkového počtu 955 rodin. Od měsíce července přibylo 38 pěstounských rodin na přechodnou dobu, které jsou k dispozici. Počet volných pěstounských rodin, které jsou připravené přijmout dítě do pěstounské péče, vzrostl od října do listopadu o deset rodin z 68 na 78 rodin,“ uvedlo ministerstvo.

Nejvíc volných rodin bylo v polovině listopadu v Moravskoslezském kraji, a to dvanáct. Naopak žádný volný profesionální pěstoun nebyl v Ústeckém a Jihočeském kraji, jediný byl v Plzeňském kraji.

Kojenecké ústavy končí

Česko dlouhodobě sklízí kritiku za posílání malých dětí do ústavů. Od ledna to podle zákona už nebude možné. Poslanci opozičního hnutí ANO navrhli fungování zařízení pro děti do tří let prodloužit o rok. Podle vládních poslanců je Česko ale na konec kojeneckých ústavů připraveno a dětem péči zajistí.

Podle průzkumu resortu a Nadace J&T počet dětí v kojeneckých ústavech každoročně klesá. Za šest let se snížil na méně než polovinu. Na jaře 2018 pobývalo v zařízeních 649 dětí. Tříletých a mladších z nich bylo 441. Letos na jaře vyrůstalo v domovech 309 dětí. Tříleté a mladší tvořily třetinu, bylo jich 107. „V zařízeních bylo celkem dvacet tři kojenců do jednoho roku. Školních dětí ve věku sedm a více let bylo oproti tomu osmdesát osm,“ uvádí analýza.

Ve čtyřech z dvaceti kojeneckých zařízení letos na jaře už žádné malé děti nebyly. Osm domovů se staralo nejvýš o pět chlapců a děvčat pod čtyři roky. Ve čtyřech ústavech bylo šest až deset malých dětí, ve třech pak nejvýš šestnáct a v Praze v Krči dvacet tři.

Podle ministerstva se od jara do září našlo řešení pro více než dvě stě ze tří stovek dětí. Dvě pětiny z nich se dostaly do náhradních rodin či po zlepšení situace domů a tři pětiny do jiných zařízení. Zbývajícím se domov či umístění hledá. Zhruba třicet dětí zůstane kvůli svému zdraví v dlouhodobé péči lékařů.

Odklad novely sociální výbor nedoporučuje

Novelu o ochraně dětí, podle níž nebude možné od ledna děti do tří let do ústavů posílat, zákonodárci přijali před více než třemi lety. Poslanec Aleš Juchelka (ANO) navrhl teď ve sněmovně do projednávané novely o sociálních službách roční odklad. Sněmovní sociální výbor to nedoporučil schválit.

Lidovecký poslanec Jiří Navrátil podotkl, že kraje se mohly na změnu více než tři roky chystat. „Počty umístěných dětí v kojeneckých ústavech se velmi snížily. Podle nejnovějších dat jich máme 49. To, že se uvádí přes sto dětí, je kvůli tomu, že se zahrnují i starší děti (nad čtyři roky)... Připraveni na to (zrušení kojeneckých ústavů) jsme, je třeba děti umístit do náhradní rodinné péče či k přechodným pěstounům,“ řekl Navrátil.

Podle ministerstva zřizovatelé mění kojenecké ústavy na domovy pro lidi s handciapem, dětské skupiny či odlehčovací služby. Část domovů žádá o registraci k poskytování dlouhodobé lůžkové péče pacientům. Jedno zařízení bude fungovat jako dětský domov pro starší děti.

Načítání...