Vnitro chce zpřesnit podmínky pro kandidaturu u prezidentských voleb

3 minuty
Události: Ministerstvo vnitra chce zpřesnit pravidla prezidentských voleb
Zdroj: ČT24

Před týdnem skončily prezidentské volby. Ministerstvo vnitra se už teď zabývá úpravou jejich pravidel, chce třeba zpřesnit podmínky pro kandidaturu. Ke změnám politiky vyzval Nejvyšší správní soud.

Podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu nelze podat kandidátní listinu před vyhlášením volby. Tento verdikt vyřadil z boje o prezidentský úřad Denisu Rohanovou, která se opírala o podporu bývalých poslanců.

Soud také mezi kandidáty doplnil Karla Diviše. Některé z neuznaných podpisů totiž podle rozhodnutí uznány být měly. Chybu soud viděl zpravidla u programu na rozpoznání textu, kde někdy pochybení neodhalila ani manuální kontrola.

Ministerstvo vnitra v reakci na to uvedlo, že rozhodnutí respektuje a zohlední ho ve své budoucí praxi. Podmínky pro kandidaturu se ale i tak mají upravit. Resort pracuje na analýze toho, co vše bude nutné zpřesnit. „Mohu garantovat, že vnitro do konce roku ty upřesňující změny předloží, abychom věděli, v jaké chvíli může dát zákonodárce svůj podpis,“ říká k tomu ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Podobně mluví i koaliční partneři. Zpřesnit se podle nich má to, zda zákonodárce může podpořit pouze jednoho, nebo více kandidátů. Ohledně podpisů občanů očekávají debatu o tom, zda snížit potřebný počet nebo změnit systém sběru či kontroly.

„Každý přístup má svá pro a proti. Buď nižší číslo, ale bude nutné je ověřovat, anebo můžeme zachovat bez ověření, ale pak je třeba jiný mechanismus kontroly,“ komentuje možné změny předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Možnou variantu, ve které by se k podpoře petic mohly využít datové schránky nebo checkpointy, zmínil i soud. Podle některých politiků to ale může přinést i nevýhody. „Pokud se bude chtít zúčastnit starší generace – třeba starší, než jsem já – tak s počítači mají někteří starší lidé problém,“ namítá místopředsedkyně ústavně-právního výboru Vladimíra Lesenská (SPD).

Podle předsedy výboru Radka Vondráčka (ANO) budoucí praxi napoví současné rozhodnutí soudu. Podle něj by se spíš než zákon měla změnit práce ministerstva vnitra. „Jestliže je někde problém, tak ani ne v tom sběru, ale v té kontrole, takže je to věc podzákonných předpisů, nějaké metodiky,“ říká Vondráček.

Koaliční i opoziční politici mluví o tom, že pokud někoho podpoří poslanci či senátoři, má jít jen o ty s aktuálním mandátem. Dle soudu je to tak samozřejmé, že ani není potřeba výslovného zpřesnění v zákoně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 2 hhodinami

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 3 hhodinami

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
před 4 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 10 hhodinami

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 11 hhodinami
Načítání...