Vláda schválila zavedení hromadných žalob v Česku. Komunistický návrh ohledně referenda naopak odmítla

Vláda v demisi schválila návrh ministerstva spravedlnosti, který zavádí institut hromadných žalob. Ve většině evropských států jde o běžnou praxi, Česku ale stále chybí potřebný právní rámec. Kabinet projednával i komunistickou předlohu ohledně obecného referenda a podle očekávání ji odmítl. KSČM totiž chtěla umožnit i hlasování o vystoupení Česka z EU či NATO.

  • Premiér v demisi Andrej Babiš je až do čtvrtka na dovolené. Kabinet se tak poprvé sešel bez něj, schůzi řídil první vicepremiér Richard Brabec (ANO).

Hromadné žaloby se týkají například nároků spotřebitelů, lidé si také mohou hromadně stěžovat v případě porušení práva životního prostředí a žaloby se týkají i pracovněprávních vztahů.

V praxi by šlo například o aféru dieselgate automobilky Volkswagen, dvojí kvalitu potravin či podvodné prodejní akce. Dalším případem je nehoda autobusu u Nažidel či vlaková nehoda u Studénky. V těchto případech se pozůstalí a zranění domáhali odškodnění několik let a mnohdy marně.

„Možnost, aby někdo vytvořil takzvanou skupinu stejně postižených osob, a jménem celé té skupiny se domáhal náhrady vzniklé škody,“ vysvětloval na brífinku ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO).

Vláda měla zavedení hromadných žalob ve svém programovém prohlášení. Kabinet teď ale schvaloval pouze věcný záměr zákona. Ministerstvo spravedlnosti by chtělo konkrétní verzi zákona předložit nejpozději v prvním čtvrtletí příštího roku. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) by jej chtěl prosadit do příštích voleb. Připouští totiž, že vyjednání podpory v parlamentu nebude jednoduché.  

Komunisté chtějí v referendu umožnit i hlasování o odchodu z NATO či EU

Komunistický návrh o podobě obecného referenda ve vládě podle očekávání narazil. Hnutí ANO totiž dlouhodobě odmítá, aby bylo možné hlasovat i o vystoupení z EU nebo NATO. Jenže podle komunistů by měli mít lidé možnost vyjadřovat se v referendech i k zahraničněpolitickým otázkám.

„To je zásadní věc, to přece není otázka, že bude hned referendum o vystoupení z EU. Může být například referendum o tom, jaké parametry má vláda uplatňovat vůči změně Lisabonské smlouvy,“ uvedl už dříve předseda strany Vojtěch Filip. Možnost takového hlasování by podle něj dala českým vyjednavačům na evropském poli silný mandát. Všechna ministerstva, která tento návrh připomínkovala, však s jeho podobou nesouhlasila a nakonec ho odmítla i vláda jako celek. I tak ale předloha míří do sněmovny. 

Stanovisko ministerstva zahraničí
Zdroj: ČT24

O vyhlášení referenda by mohla podle návrhu KSČM požádat vláda, nejméně 101 poslanců nebo 41 senátorů a také lidé na základě petice s nejméně 100 tisíci podpisy. Ministerstva to označila za nízký počet a málo reprezentativní vzorek. „Pouhých 100 tisíc je podle vlády málo,“ reagoval na brífinku Brabec. 

Komunistický návrh je už v pořadí třetí předloženou úpravou všelidového hlasování. Poslanci se už začali zabývat předlohou SPD Tomia Okamury, která se svými parametry komunistické normě blíží. Přísnější pravidla všelidového hlasování předpokládá ústavní návrh ČSSD, ke kterému se vláda vyslovila kladně.

Zálohové výživné ani rozšíření přípravných tříd podporu nenašlo

Ministři posuzovali také návrh komunistů na zavedení náhradního výživného na děti. Těm rodičům, kterým neplatí na své děti jejich partner, by výživné platil stát. Ani tento návrh vláda nepodpořila, zálohové výživné ale má být jednou z priorit vlády, sliboval první vicepremiér Brabec. Téma je stejně jako parametry obecného referenda součástí vyjednávání KSČM a sociálních demokratů o podpoře vlády.

Podle vládních legislativců by náhradní výživné na děti, jak je navrhla KSČM, způsobilo nerovnost rodin v tíživé sociální situaci. Nebylo by podle nich správné zvýhodňovat rodiny, které se dostaly do tíživého stavu kvůli neplacení alimentů.

Předloha navíc podle právníků nezohledňuje evropské právo, když jednou z podmínek nároku na náhradní výživné by byl trvalý pobyt v Česku. Na státní alimenty by tak neměli nárok občané jiných členských zemí EU, kteří legálně žijí v ČR a mají v ní jen bydliště. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24

Kabinet odmítl také poslanecký návrh, který rozšiřoval přípravné třídy základních škol. Kromě dětí s odkladem by tam nově byly přijímány děti narozené mezi zářím a prosincem daného roku, které mají takzvaný odklad věkem. Ministerstvo školství ale návrh kritizovalo.  

Vicepremiér v demisi Richard Brabec (ANO) k tomu dodal, že změna by mohla způsobit zmatky v nedávno zavedeném systému. Ve sněmovně, která se návrhem bude zabývat bez ohledu na názor kabinetu, očekává Brabec debatu.

„Přípravné třídy se mají zaměřit především na vyrovnávání vývoje dítěte s ohledem na jeho školní nezralost v době, kdy by již mělo plnit povinnou školní docházku, a pedagogové v přípravných třídách by se tak měli věnovat výhradně těmto dětem a žádným jiným,“ uvedlo ministerstvo v připomínce k zákonu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Lidé v Brně druhý den hlasují v doplňovacích senátních volbách

V jedenácti městských částech Brna, které spadají do volebního obvodu číslo 60, se v sobotu v osm hodin ráno znovu otevřely volební místnosti. Lidé mohou přijít svůj hlas odevzdat až do čtrnácti hodin, kdy se místnosti uzavřou a volební komise začnou se sčítáním hlasů. V doplňovacích volbách do Senátu lidé druhý den vybírají nástupce zesnulého zákonodárce Romana Krause (ODS), který náhle zemřel loni 30. října. Voliči mohou poprvé využít elektronické občanské průkazy.
před 54 mminutami

Česká armáda čeká na dodávky moderních děl Caesar, zkoušet se mají letos

Střídání české armády v zahraničních operacích pokračuje. Z Pobaltí se vrátili dělostřelci s houfnicemi Dana, místo nich na místě začíná působit chemická jednotka. Armáda teď čeká na nová, moderní děla Caesar, která budou mít už standardní ráži NATO. To usnadní logistiku a případné nasazení. Podle ministerstva obrany jsou nyní vyrobeny dva předsériové kusy děl Caesar, potřebné vojskové zkoušky mají nové zbraně absolvovat letos ve třetím čtvrtletí, pak mohou následovat dodávky.
před 1 hhodinou

Vysoké Mýto pokácí skoro sto usychajících stromů. Chřadnou a mohly by se zlomit

Radnice ve Vysokém Mýtě nechá ve městě pokácet víc než osmdesát stromů – jehličnanů, vesměs borovic a smrků, které usychají. S problémem se potýkají i jiná města a jde o dlouhodobější trend nejen v Česku, ale v celé střední Evropě. Někteří experti přisuzují hynoucí jehličnany klimatické změně.
před 2 hhodinami

Vajec z klecových chovů v obchodech ubývá. Ověřit jejich původ může každý

Česko se odklání od prodeje vajec od slepic z klecí. I když zákaz těchto chovů platí až od roku 2027, tuzemské obchodní řetězce se zavázaly, že od letoška budou nabídku těchto produktů omezovat. Ještě v roce 2017 pocházela většina vajec z klecí. Teď tvoří ani ne polovinu. Poznat původ vajec je přitom jednoduché. Stačí se podívat na kód, který je na nich natištěný. Informace by měly být i na obalu.
před 2 hhodinami

Poslanci schválili zvýšení platů politiků

Sněmovna v pátek schválila novelu, podle níž letos vzrostou platy vrcholných politiků téměř o sedm procent. Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent. Opoziční hnutí ANO a SPD neprosadila zmrazení platů politiků až do roku 2029 na loňské úrovni. Soudcovské platy by se měly letos v porovnání s loňskem zvýšit o méně než jedno procento, vyplývá z předlohy, která teď zamíří k posouzení do Senátu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Skončil první den hlasování v doplňovacích senátních volbách v Brně

V Brně skončil první den hlasování v rámci prvního kola doplňovacích senátních voleb. Volební místnosti se znovu otevřou v sobotu v osm hodin ráno. Volební účast v jedenácti městských částech byla k páteční 21. hodině 13,68 procenta z celkem 90 tisíc oprávněných voličů. Nový senátor obsadí místo po Romanu Krausovi z ODS, který zemřel loni na konci října. V pátek bylo poprvé možné prokázat totožnost voliče i pomocí aplikace eDoklady v mobilu. Poprvé jako volební místnost sloužil také prostor v nedávno opravené Arnoldově vile v Černých Polích.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Čas na podání přiznání k dani z nemovitosti se krátí, týká se milionů Čechů

Do podání přiznání k dani z nemovitosti zbývají dva týdny. Jako jediná se přiznává na daný rok, nikoliv zpětně. Daňové přiznání mohou lidé předvyplnit na internetu na portálu Moje daně a poté ho i elektronicky odeslat. Případně vytisknout a doručit osobně nebo poštou. Oznámení o výši daně poplatníkům přijde složenkou nebo e-mailem, do datové schránky anebo prostřednictvím SIPO. Daň z nemovitosti se týká zhruba čtyř milionů lidí.
před 12 hhodinami

Čechů se zbraní přibývá. Mnoho prodejců neví, jaké nákupy musí hlásit

Prodejci mají od nového roku povinnost hlásit podezřelé nákupy zbraní a střeliva. Podle policie to ale udělalo zatím jen pár jedinců – třeba v Praze zatím nikdo. Někteří obchodníci upozorňují, že není přesně definované, co mají považovat za podezřelý nákup nebo chování zákazníků. Kdy přesně mají takzvanou červenou dlaždici použít, tak mnozí nevědí.
před 12 hhodinami
Načítání...