Vláda rozšířila programové prohlášení o bezplatné vlaky pro penzisty a studenty

Nahrávám video

Novou součástí programového prohlášení menšinového kabinetu Andreje Babiše (ANO) se stalo bezplatné drážní jízdné pro studenty a seniory i rychlejší výstavba bydlení pro penzisty. Ministerský předseda to oznámil po mimořádném zasedání vlády. S aktualizovaným programovým prohlášením bude žádat sněmovnu o důvěru tuto středu.

„Vyhověli jsme požadavkům zástupců seniorů. Dospěli jsme k závěru, že chceme přijmout rozhodnutí, že za stanovených podmínek umožníme bezplatné užívání osobní železniční dopravy pro důchodce starší šedesáti pěti let,“ oznámil Babiš ve Strakově akademii a dodal, že bezplatné vlaky by se měly týkat i žáků a studentů do 26 let.

„Senioři i studenti si to zaslouží,“ doplnil ministr dopravy Dan Ťok s tím, že vlaky zdarma pro penzisty měl jeho resort v plánu dlouhodobě. „Předpokládáme, že by byl senior-pass nebo průkaz, který by byl zpoplatněný,“ uvedl s tím, že se služba nemá týkat jen státních Českých drah. „Měly by ji poskytovat všichni dopravci a tím pádem by to mělo být státem hrazeno všem.“

To by podle Českých drah pravděpodobně znamenalo skokový nárůst počtu cestujících. České dráhy jsou podle svého vyjádření schopné navýšení zvládnout, i když například možnosti posílení příměstské dopravy jsou omezené.

„Předpokládáme, že bude nějaký seniorpas nebo průkaz pro studenty, který by byl zpoplatněný a na základě kterého by mohli jezdit důchodci nad 65 let a studenti do 26 let bezplatně,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok. Přesná podoba jízdného zdarma a s tím spojené náklady pro stát vyplynou podle něj až z nastavení podmínek.

Ve střední Evropě se nejedná o novinku, stejné opatření zavedla v listopadu 2014 sociální demokracie slovenského premiéra Roberta Fica, která umožnila bezplatné cesty vlakem penzistům, dětem pod patnáct let a studentům denního studia do šestadvaceti let. Změna se vztahovala ale jen na spoje se státní dotací.

Bydlení pro seniory

Rozšířit program o železnici zdarma pro důchodce a mladé se Babiš podle svých slov rozhodl během víkendu. Jde podle něj o ukázku toho, jak jeho kabinet chce pracovat pro lidi. Vedle připomínek zástupců seniorů podle něj upravené (a o deset stran zkrácené prohlášení) reflektuje i připomínky Svazu měst a obcí a výsledky jednání tripartity.

„V nové verzi jsme zohlednili i požadavky Rekonstrukce státu, které se víceméně kryjí s programovými body Pirátů a STAN,“ doplnil premiér s tím, že chce zajistit nezávislost státních zastupitelství a zlepšit informování o hospodaření státních firem a zjednodušit proces zadávání veřejných zakázek malého rozsahu.

Oproti návrhu prohlášení, které vláda publikovala v polovině prosince, přidala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) navíc několik záležitostí ohledně bydlení. „Doplňovali jsme sociální bydlení a dostupné bydlení pro problémové skupiny, jako jsou senioři, matky samoživitelky a tak dále,“ uvedla. To potvrdil i Babiš: „Mluvíme o rychlejší realizaci výstavby dostupného bydlení pro seniory. Toto je určité novum.“

Nahrávám video

ANO předloží i „Okamurovo“ referendum

Kabinet nově slibuje také zákon o všeobecném referendu, které je jedním z klíčových bodů programu SPD Tomia Okamury.

„Doplníme ústavní systém o zákon o všeobecném referendu za přísného respektování článku 6 Ústavy,“ uvádí vláda bez dalších podrobností v dokumentu v sekci nazvané Právo a spravedlnost. Zmíněný článek zakotvuje princip vlády většiny a ochranu menšin. Konkrétně stanoví, že „politická rozhodnutí vycházejí z vůle většiny vyjádřené svobodným hlasováním“ a že „rozhodování většiny dbá ochrany menšin“.

Vláda neupřesnila, jaké parametry by referendum mělo mít – tedy například jak velká účast by znamenala, že je výsledek hlasování závazný, nebo na jaké otázky by se referendum mohlo vztahovat. Zástupci ANO se v minulosti vyjadřovali skepticky k požadavku hnutí SPD, aby bylo možné vypisovat i referendum o vystoupení z EU. To odmítl v nedělních Otázkách Václava Moravce i místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. 

Ústava obecné referendum předpokládá, příslušný návrh zákona ale zákonodárci nikdy neschválili. Lidové hlasování se může konat jen na obecní a krajské úrovni, pro jeho platnost zákon stanoví několik podmínek. 

Šest bodů preambule

Navzdory krácení přibyla do programového prohlášení preambule, která vyjmenovává hlavní vládní priority. Za cíl si klade digitalizaci textu, jasnou obhajobu národních zájmů v Evropě, bytovou výstavbu, důchodovou reformu, boj s lichvou i posílení energetické, potravinářské a surovinové bezpečnosti Česka.

Menšinový kabinet se kvůli programovému prohlášení sešel dnes odpoledne na Úřadu vlády mimořádně. Ve středu, kdy ho představí sněmovně, jednání dolní komory začne v 10:00, o hodinu později by před poslanci měl vystoupit prezident Miloš Zeman, který plánuje vládu podpořit.

Babiš počítá s tím, že vláda ve středu důvěru nedostane. „Za nás předpokládáme, že důvěru nezískáme,“ uvedl. Zopakoval, že na vině jsou představitelé dalších stran, kteří podle něj odmítli s ANO jednat. Zeman už také avizoval, že v případě druhého pokusu o sestavení vlády opět osloví Babiše. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSněmovna jedná o návrhu na růst rodičovského příspěvku

Poslanecká sněmovna by v úterý mohla poslat do závěrečného schvalování vládní návrh na růst rodičovského příspěvku, o němž začali poslanci rokovat až po asi čtyřech hodinách, které zabralo schválení programu schůze. Před druhým čtením je i novela s rozšířením trestného činu neplacení výživného a předloha o zrušení zákona, který obsahuje pravidla pro výběr kandidátů do orgánů státních a polostátních firem. Poslanci si už dříve odhlasovali, že v případě potřeby mohou jednat a hlasovat i večer.
14:01Aktualizovánopřed 28 mminutami

Končí zbraňová amnestie. Lidé odevzdali střílející nůž i minomet

Zbraňová amnestie, při které mohli lidé beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo, je u konce. Vyhlášena byla od ledna na půl roku v souvislosti s novým zbraňovým zákonem. Lidé během ní odevzdali policistům i řadu kuriózních zbraní – například střílející nůž, pevnostní minomet nebo australský kulomet. Přesné výsledky zveřejní Policejní prezidium příští týden, s jistotou ale půjde o tisíce zbraní a desítky tisíc kusů střeliva.
16:46Aktualizovánopřed 53 mminutami

Hlaváč převzal funkci náčelníka generálního štábu

Prezident Petr Pavel v úterý dopoledne na Hradě jmenoval nového náčelníka generálního štábu Miroslava Hlaváče. Vystřídá dosavadního šéfa armády Karla Řehku, se kterým si oficiálně předali funkci tradičně při slavnostním nástupu u příležitosti Dne ozbrojených sil na Vítkově. Náčelník generálního štábu je nejvyšší vojenská funkce v zemi, odpovídá za velení, připravenost a rozvoj ozbrojených sil. Je hlavním vojenským poradcem ministra obrany a vlády.
05:14Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Prezident Pavel požádal Klempíře o debatu o změnách financování ČT a ČRo

Prezident Petr Pavel na úterním setkání s ministrem kultury Otou Klempířem (za Motoristy) požádal o odbornou debatu věnující se důvodům změn ve financování České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) a jejich efektům. Ministra se ptal také na to, jak bude vláda garantovat nezávislost médií veřejné služby a jejich předvídatelné a udržitelné financování. Hrad o tom informoval na sociální síti X. Ministr Klempíř se ke schůzce nevyjádřil, při příjezdu i odjezdu se vyhnul setkání s novináři.
před 2 hhodinami

Volby by v květnu vyhrálo ANO, Motoristé mimo sněmovnu, uvádí Median

Volby do sněmovny by v případě jejich konání v květnu vyhrálo hnutí ANO, které by získalo 35,5 procenta hlasů. Na druhém místě by skončilo hnutí STAN se ziskem 14,5 procenta, ODS by získala dvanáct procent hlasů. V dolní parlamentní komoře by usedli ještě Piráti a SPD, vyplývá z průzkumu společnosti Median. Vládní Motoristé skončili pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny, uvedl průzkum.
před 3 hhodinami

Lidé se od července dostanou k více než 1200 nových léků u praktiků

Pacienti se od července dostanou k dalším více než 1200 léků u praktických lékařů, jde asi o osminu léčiv předepisovaných v ordinacích. Dosud pro ně museli k ambulantním specialistům. Na úterní tiskové konferenci k vyhlášce o předepisování léčiv to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V Česku lékaři každý měsíc podle statistik Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) předepíšou a vydají až osm milionů receptů. Podle šéfa Sdružení praktických lékařů Petra Šonky nezačnou všichni lékaři hned předepisovat všechny léky, upravit se musí také platby ambulantním specialistům, aby měli motivaci pacienty praktikům předat.
12:33Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Vražedkyním vůdce kutnohorské sekty snížil odvolací soud výši trestů

Seniorka a zubařka si za vraždu vůdce kutnohorské sekty odpykají dvanáct a devět let vězení. Původní tresty jim v úterý pravomocně snížil pražský vrchní soud, který tak částečně vyhověl odvolání obou žen. Součástí verdiktu je pro lékařku i čtyřletý zákaz předepisování léků s výjimkou těch, které se používají v zubním lékařství. Ženy se hájily tím, že plnily mužovo přání odejít ze světa a že v době činu nebyly kvůli jeho manipulacím příčetné.
12:48Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Česko neplní většinu protikorupčních doporučení, tvrdí skupina Rady Evropy

Česko zvládlo uspokojivě splnit pouze jedno navržené doporučení týkající se prevence korupce u představitelů ve vrcholných výkonných funkcích a orgánů činných v trestním řízení. Další doporučení plní částečně a některá vůbec, uvedla ve shrnutí hodnocení Česka protikorupční skupina Rady Evropy (GRECO). Ve výroční zprávě za rok 2025 hovoří také o klíčové roli nejvyšších představitelů vlád v prosazování nulové tolerance vůči korupci.
před 4 hhodinami

Evropský pohled