Vláda chce koupit vepřín v Letech, majitelé připouštějí prodej

Výrok vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) o údajné neexistenci romského koncentračního tábora v Letech urychlil jednání o budoucnosti vepřína, který na místě táborového areálu v současnosti stojí. Vláda prosazuje uzavření velkovýkrmny a odkoupení celého areálu, majitelé připouštějí, že by objekt prodali, byť dosud dávali přednost výměně za odpovídající náhradu.

Na počátku současných diskusí o areálu jihočeského vepřína, na jehož místě za druhé světové války fungoval koncentrační tábor pro české Romy, stál předvolební výjezd šéfa hnutí ANO Andreje Babiše do severočeského Varnsdorfu. Tam vicepremiér podle Aktuálně.cz prohlásil: „Byly doby, kdy všichni Romové pracovali. To co píší v novinách, ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam.“

Babiš se později za svá slova omluvil, současně ale upozorňoval, že byla vytržená z kontextu, což nyní tvrdí i starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček (bezpartajní za ANO). „Jde o zkreslování výpovědí politiků, kteří se nebojí přijít debatovat s občany a pojmenovávat věci pravými jmény,“ uvedl v tiskové zprávě s tím, že je Varnsdorf svou početnou a údajně nepřizpůsobivou romskou komunitou dlouhodobě frustrovaný.

Babiš odmítl i odsudek předsedy vlády Bohuslava Sobotky (podle kterého překročil hranici mezi populismem a náckovstvím) a své kritiky označil za pokrytce, protože za dvacet let pro vyřešení nedůstojné situace, kdy na místě romského utrpení funguje vepřín, nic neudělali.

Tábor Lety začal fungovat v roce 1940 formálně jako kárný pracovní a určený byl pro osoby, které se – dobovým slovníkem – štítily práce. Romové tvořili necelých deset procent vězňů, dále šlo o tuláky nebo bezdomovce.

Změna nastala v roce 1942, kdy Lety změnily své určení na sběrný tábor (židovským ekvivalentem sběrného tábora byl na českém území Terezín). Od srpna 1942 se hovoří o táboře určeném pro „potírání cikánského zlořádu“. Dozor zde po celou dobu nevykonávali nacisté, ale dozorci z řad českého četnictva.

Do května 1943 táborem prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne šest set romských vězňů. Do druhé světové války žilo na území dnešního Česka odhadem do deseti tisíc českých Romů; nacisté podle odhadů zavraždili devadesát procent jejich populace. 

Romský koncentrační tábor v Letech
Zdroj: ČTK

Nyní Babiš tvrdí, že chce sehnat peníze na výstavbu památníku a zajistit výkup vepřína. Místo v úterý navštíví spolu s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) a lidoveckým ministrem kultury Danielem Hermanem.

Vláda nechce objekt vyměnit, ale koupit

Ministr Herman v minulosti už několikrát informoval o tom, že zástupci vlády s majiteli vepřína o budoucnosti objektu intenzivě vyjednávají. Naposledy v srpnu uvedl, že by se záležitost mohla vyřídit do konce stávajícího volebního období, což je v říjnu 2017. To je v rozporu s tím, co nyní tvrdí Babiš – tedy že jeho kolegové nic pro vyřešení kauzy neudělali.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), který se vyjednávání o Letech rovněž účastní, navíc odtajnil vládní usnesení z března tohoto roku, ve kterém Sobotkův kabinet potvrzuje své odhodlání provoz vepřína na pietním místě ukončit: „Zájem vlády je velmi seriózní.“

Jednání se zástupci majitele vepřína označil Dienstbier za korektní, složitá a citlivá – kvůli veřejnému zájmu, aby podnik na místě nebyl, ale i kvůli ekonomickým zájmům provozovatelů velkovýkrmny. Ti podle ministra upřednostňují variantu, kdy kabinet zajistí výstavbu podobného zařízení v podobné lokalitě. „Vláda by preferovala přímé vykoupení nemovitostí,“ připustil Dienstbier.

Majitelé vepřína připouštějí prodej

V tomto ohledu by ale nyní, s novou vlnou debat o táboře v Letech, mohl nastat posun. Společnost AGPI, která vepřín vlastní, uvádí, že je ochotná jednat o výměně za jiný objekt vhodný pro chov prasat, nevylučuje ale ani vládou preferované řešení, kdy by areál v Letech státu prodala.

„Řešení se snažíme najít osmnáct let, ale zatím jsou veškerá jednání obecná,“ řekl místopředseda představenstva firmy AGPI Jan Čech. Majitelé vepřína podle něj intenzivněji uvažují o odchodu z Let poslední dva roky a jejich názor ovlivnilo mimo jiné i chování aktivistů skupiny Konexe. „Když jsme viděli ty jejich demonstrace a přivazování se k našim plotům a nákladním autům, tak jsme si řekli, jestli má cenu se pořád nervovat.“

Dodal však, že vláda jim nikdy v minulosti nenabídla žádné konkrétní řešení. To znamená, že se nehovořilo o přesné částce, případně objektu, jenž by připadal v úvahu jako náhrada. „Ani my jsme zatím nevyčíslili, kolik by podle našich představ vepřín stál,“ uvedl Čech.

obrázek
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
před 16 mminutami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze vyšel Pochod pro život, akce má podle pořádající organizace Hnutí pro život zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Odpůrci pochodu se sešli na Jungmannově náměstí a následně někteří z nich zablokovali jeho trasu. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
před 1 hhodinou

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 9 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 9 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 10 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 19 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...