Větší problém než opisování je podle akademiků kupování prací. Mám z toho hrůzu, říká šéf senátu UK

60 minut
90’ ČT24 - Plagiátorství závěrečných prací na českých VŠ
Zdroj: ČT24

Už dva ministři současné vlády Andreje Babiše skončili kvůli opisování ve vysokoškolských pracích – po Taťáně Malé (ANO) musel odejít i Petr Krčál (ČSSD). Podle akademiků dnes školy používají systémy, které dokáží plagiát odhalit. Za větší problém považují rozmáhající se trend vypracovávání prací na objednávku, shodli se v pořadu 90' ČT24.

„Domnívám se, že to jsou staré příběhy, které se v dnešní době již absolutně nemohou stát,“ říká o případu dvou politiků předseda Akademického senátu Univerzity Karlovy a místopředseda Rady vysokých škol Tomáš Nigrin.

Podle něj je velmi dobře, že se na to přišlo. „Ukazuje se, že pokud někdo podváděl v minulosti, že ho to může dohnat. A je dobře, že to, co nastalo, byla rezignace. Nic jiného by nebylo akceptovatelné. Politici mají být jistým vzorem pro společnost. Nemůžete vysvětlit dětem, že nemají podvádět, když ve vládě sedí ministři, kteří podvádějí,“ poznamenává Nigrin.

Zároveň však zdůrazňuje, že podle jeho mínění podvádí jen minimum studentů. „Nerad bych, aby byli všichni, kdo absolvovali vysokou školu, očerňováni, že určitě podváděli. Protože tomu tak není,“ dodává Nigrin. Důsledkem dalších odhalených případů podle něj bude urychlení a zkvalitnění strojové kontroly textů.

„Už před deseti lety se začaly všechny práce kontrolovat systémem Theses a již dvanáct let jsou práce vystaveny na internetu včetně oponentských posudků, což vytváří jistý závazek vůči společnosti, že práce mají být na určité úrovni a posudky také,“ uvádí.

  • Na odhalování plagiátů používají české univerzity především program Theses.cz. Vyvinula ho v roce 2006 Masarykova univerzita v Brně.
  • Do systému se postupně zapojilo 56 veřejných i soukromých vysokých škol. V databázi se nachází víc než 30 milionů dokumentů a z toho zhruba 700 tisíc závěrečných prací.
  • Systém u každé z prací dokáže vyhledat podobnosti s ostatními dokumenty a následně vyhodnotit míru vzájemné shody. Zároveň pak také vyznačí konkrétní pasáže, které jsou nějak podezřelé – například tím, že se až příliš shodují s jinými pracemi.

Jen 240 korun za stránku

Větším problémem než opisování je podle akademikům skutečnost, že se vysokoškolská práce dá koupit. Existují celé organizované skupiny, které za peníze vypracovávají vysokoškolákům jednotlivé úkoly či výpočty, ale i celé bakalářské a diplomové práce. Jedna z firem například nabízí napsání závěrečné práce za 240 korun za stránku, bere si také příplatky za obtížnost nebo konzultace.

„Bavili jsme se o tom s rektorem Masarykovy univerzity Mikulášem Bekem a shodli jsme se, že tohle je mnohem větší problém, protože to nemůžete detekovat. Zjistit to lze jedině tehdy, když může vedoucí diplomového semináře sledovat, jak průběžně práce narůstá. A samozřejmě když vedoucí toho studenta zná a ví, čeho je schopen,“ říká Bohumil Kartous z organizace EDUin.

„Já osobně z toho mám hrůzu. Protože se to strašně těžko odhaluje a dokazuje. Slyšel jsem o tom, že součástí může být i odevzdání nějakých dílčích nepovedených textů a na to navazuje rozpracování,“ popisuje Nigrin.

Vedoucí práce by podle něj měl se studentem spolupracovat od samého počátku až do konce. Je ale nutné, aby měli akademici na vedení prací čas. A to se podle Nigrina ne vždy a ne na všech školách daří. „Pokud má jeden vedoucí ‚na triku‘ třicet bakalářských prací, tak se tomu věnovat dostatečně nemůže,“ upozorňuje.

Budeme se tím zabývat, říká šéf Rady VŠ

Za problém považuje kupování prací i Milan Pospíšil, předseda Rady vysokých škol a prorektor pro strategie a rozvoj Vysoké školy chemicko-technologické. Podle něj je tento podvod jen těžko odhalitelný a postihnutelný. I on vidí hlavní roli v kontaktu mezi studentem a pedagogem.

„Vedoucí práce musí studenta znát, musí s ním spolupracovat a pak pozná, jestli to je, nebo není jeho dílo. Kdyby bylo možné najít způsob, jak toto trestně postihnout, tak bych to jedině přivítal. Obě reprezentace – Rada vysokých škol i Česká konference rektorů – se tím budou do budoucna zabývat, protože problém to je,“ dodává Pospíšil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cena garáží roste. V Praze stojí tolik co byt v malém městě

Zájem o garáže a parkovací stání posledních pět let roste. S poptávkou stoupá i cena. Někde se za tu dobu zvedla až o půlku. Garáž v Praze stojí podobně jako byt v menším městě. Meziroční zdražení se pohybuje kolem šesti procent. Prostor pro odstavení auta je i podle developerů jedním z hlavních faktorů při výběru bydlení.
před 2 hhodinami

Historii, výcvik i nasazení policejních psů přiblížila Zóna ČT24

Psi slouží v Česku u všech krajských policejních ředitelství, u cizinecké policie i v ochranné službě. Příslušníky bezpečnostních sborů doprovázejí v tuzemsku už více než 110 let. Až dvě třetiny služebních psů přicházejí na svět v Prackovicích nad Labem, kde je jediná česká chovatelská policejní stanice. Výcviková střediska tu jsou tři. Pořad Zóna ČT24 přiblížil cestu čtyřnohých policejních pomocníků napříč republikou.
před 10 hhodinami

Zálohování PET lahví se zřejmě v tomto volebním období nezavede

Kabinet už do voleb pravděpodobně nestihne prosadit zálohování PET lahví, přestože ho stále vydává za důležité. České televizi to řekli předsedové dvou nejsilnějších koaličních klubů a připouští to i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vládnímu táboru v poslední době chyběly hlasy k projednání priorit. Jejich seznam tak řídne.
před 10 hhodinami

Za posledními chvilkami štěstí. Zájem o Sanitku splněných snů roste

Cítit radost, vděčnost a lásku v posledních chvílích lidem s nevyléčitelným smrtelným onemocněním už dva roky pomáhá Sanitka splněných snů. Dosud naplnila přání stovce pacientů a zájem dál roste. Jednatřicetiletému Ondřeji Míčkovi s nádorem na mozku například umožnila společně se synem navštívit vytoužené muzeum.
před 11 hhodinami

Vláda by mohla zvýšit plat policistům, hasičům i vojákům

Vláda by mohla ještě před volbami výrazně přidat policistům, hasičům a vojákům. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhuje s platností od 1. července zvýšit platy policistů a hasičů v průměru o čtyři tisíce korun. Všichni policisté a hasiči by dostali 3200 korun v příplatcích a osm set korun by se týkalo odměn. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hodlá ke stejnému datu zvýšit výdělky vojáků.
před 12 hhodinami

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 18 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 19 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 21 hhodinami
Načítání...