Vánoce mohou být bílé i v nížinách

Praha - Meteorologové dosud předpokládali, že letošní Vánoce by mohly být bílé jen na horách. Podle aktuální předpovědi může dnes a v sobotu padat sníh i v nižších polohách. Nejvyšší denní teploty ale budou o víkendu a ještě i v pondělí nad bodem mrazu, není proto zřejmé, zda může sněhová pokrývka v nížinách vydržet.

Sněhové přeháňky se dnes dopoledne objevily na Plzeňsku, Karlovarsku, Ústecku, Středočeském kraji a na Ostravsku. Dnešní odpolední teploty se podle meteorologů zastaví na nule až čtyřech stupních Celsia, v 1000 metrech na horách to budou teploty kolem minus dvou stupňů Celsia. Už během soboty se ale oteplí, odpolední maxima se mají pohybovat mezi jedním a pěti stupni Celsia, v neděli mezi dvěma a šesti a v pondělí čtyřmi a osmi stupni Celsia. Srážky se současně změní na dešťové.

V pondělí by se ale zároveň mělo začít vyjasňovat a s jasnou oblohou se má trochu ochladit. Od úterý noční teploty klesnou pod nulu a denní se budou pohybovat kolem bodu mrazu. Od středy, tedy od Štědrého dne, by podle současných výhledů meteorologů mohlo začít opět sněžit.

Bílé Vánoce jsou ale jisté jen na horách. Sněhová pokrývka se na hřebenech českých hor pohybuje nejčastěji kolem 40 centimetrů. Hřebeny Krkonoš, Jizerských hor, Krušných hor a také Šumavy mají většinou 50 až 60 centimetrů sněhu.

V lyžařských střediscích je přírodního sněhu o něco méně, v nejbližších dnech mimo neděle by ale mělo na horách sněžit. Při teplotách pod nulou navíc půjde i uměle zasněžovat. Během vánočních svátků tak budou na horách podle meteorologů panovat dobré sněhové podmínky.

Vydáno pod