Václava Havla připomněl vzpomínkový průvod Prahou, Horáček hovořil o zákonu o zásluhách

V pátek v 18:00 vyšel z prostranství před Novou scénou Národního divadla v Praze vzpomínkový průvod Srdce na Hrad. Připomněl Václava Havla, od jehož smrti uplynulo devět let. Na Havla vzpomínali v pátek lidé po celém Česku, kvůli současné epidemické situaci se však mnoho pietních akcí přesunulo do virtuálního prostředí.

Průvod na památku Václava Havla vyšel od Národního divadla a přes Újezd a Malostranské náměstí dospěli jeho účastníci na Hradčanské náměstí, kam přišli zhruba po hodině. Někteří skandovali Havlovo jméno, a když přicházeli k Pražskému hradu, začali zvonit klíči.

Hosté pak promluvili u sochy Tomáše Garrigua Masaryka. Socioložka Jiřina Šiklová uvedla, že je ráda, že Havla zažila, znala a že dal „image“ České republice. Připomněla, že když v 90. letech cestovala, tak když řekla, že je z Československa, lidi napadla Praha a Havel. „Byla jsem ráda, že k této republice patřím,“ podotkla.

Michal Horáček připomněl, že existuje zákon, který praví, že se první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk zasloužil o stát. „Myslím, že úplně stejným právem a stejnou pravdou by bylo, kdyby Parlament přijal takový krátký zákon: 'Václav Havel zasloužil se o stát.' Myslím si, že by to bylo hodně dobrý,“ míní Horáček. Dodal však, že důležitější než zákon je, aby se scházeli lidé, kteří jsou vděční za to, že se „Havel choval statečně a inspiroval nás“.

Vzpomenout na prezidenta, dramatika a disidenta mohli Pražané také na Jungmannově náměstí, kde jej připomnělo srdce ze svíček. Už krátce před polednem postávalo na náměstí několik lidí, svíčky zapalovali u samotného srdce i opodál. Ani letos nechybělo tradiční čtení Havlových textů, tentokrát je však streamováno přes facebookovou stránku pořadatelského spolku Politika a Svědomí.

V 18:00 začala mše pro blízké v chrámu Panny Marie Sněžné. V pátek odpoledne památku bývalého prezidenta uctil také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) s dalšími zástupci horní komory u hrobky Havlových na Vinohradském hřbitově.

Poslední československý a první český prezident zemřel 18. prosince 2011 po dlouhé a těžké nemoci na své chalupě na Hrádečku nedaleko Trutnova. Po zprávě o jeho úmrtí se po celé zemi začaly spontánně scházet lidé. Smutná událost vyvrcholila státním pohřbem, do Prahy se tehdy sjelo 42 delegací včetně 16 prezidentů.

Václav Havel byl hlavním aktérem sametové revoluce v roce 1989. V prosinci téhož roku se stal poprvé prezidentem. „Budu dbát blaha národů a národností v ní žijících. Své povinnosti budu konat podle vůle lidu,“ prohlásil na konci prosince 1989. 

Podruhé byl Václav Havel zvolen prezidentem 5. července 1990. A na Pražském hradě nakonec působil s půlroční přestávkou až do února 2003. 

Havel byl po celém světě známý tím, že podporoval utlačované a disidenty, a nikdy své přesvědčení neopustil. Příkladem je i to, že se navzdory Číně opakovaně, i když neoficiálně, setkával s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Tvrdil, že ho oslovuje záření, které z něj vychází. 

„Vždy jsem velmi rád, když se mohu setkat s prezidentem Havlem, protože ho obdivuji ne jako prezidenta, ale jako lidskou bytost,“ uvedl dalajlama během své návštěvy Prahy v roce 2002. Naposledy se potkali týden před smrtí bývalého prezidenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 3 hhodinami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 4 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
14:35Aktualizovánopřed 8 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 10 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 14 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 16 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 17 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
včera v 22:45
Načítání...