V noci na neděli oblohou proletí meteorický roj Lyridy, podmínky pro pozorování jsou ideální

V časných ranních hodinách v neděli bude k vidění meteorický roj Lyridy. Podle astronomů jsou letos pro jeho pozorování ideální podmínky, kdy sledování nebude rušit svit Měsíce. Zahlédnout bude možno během maxima roje asi jen patnáct meteorů, takže Lyridy nenabízejí takový zážitek jako třeba Perseidy s desítkami meteorů za hodinu.

Například astronomové ze Slezské univerzity v Opavě informují, že vrchol Lyrid bude kolem 03:00 v neděli. Tehdy bude místo, odkud meteory zdánlivě vylétají, vysoko nad obzorem. Vidět bude podle nich během maxima roje asi deset až 15 meteorů.

„Roj se vyplatí sledovat od druhé hodiny ranní do rozbřesku, a to daleko od měst, ideálně v horách nebo na vyvýšených místech s dokonalým výhledem, neboť meteory vylétají ve směru od souhvězdí Lyry prakticky kdekoliv na obloze,“ doporučují astronomové. Z měst podle nich prakticky nemá význam roj sledovat kvůli světelnému smogu.

Pro fotografování roje doporučují astronomové použít stativ a několikasekundové expozice. Výhodu budou mít podle nich také fotografové s širokoúhlým objektivem.

Nejdéle zaznamenaný meteorický roj

Meteorický roj je jev, při kterém proud částic meziplanetárního prachu křižuje zemskou dráhu a částice pak při průletu atmosférou vypařováním vytvářejí zářící stopu. Proto se o nich lidově mluví jako o „padajících hvězdách“. Název roje Lyridy pochází z názvu souhvězdí Lyry, z něhož tyto meteory po většinu své aktivity zdánlivě vylétají. Lyridy jsou způsobené zánikem ledoprachových částic uvolněných z jádra komety C/1861 G1 (Thatcher).

První zprávy o tomto roji pocházejí z roku 1863, kdy si jev astronomové spojili právě se zmíněnou kometou. Později vědci vypátrali, že nejranější pozorování Lyrid pochází zřejmě už z roku 687 před naším letopočtem v Číně. Jde tak o nejdéle zaznamenaný meteorický roj.