V Česku končí vedra, ochladit se má až o patnáct stupňů

3 minuty
V Česku končí vedra, ochladit se má až o patnáct stupňů
Zdroj: ČT24

Rekordní teploty naměřili v neděli na většině tuzemských stanic měřících přes třicet let. Tu vůbec nejvyšší, 32,9 stupně, zaznamenali podle Českého hydrometeorologického ústavu v Tuhani na Mělnicku. Nadprůměrně horké období ale nedělí v Česku končí. Počasí se prudce změní a teploty spadnou o deset až patnáct stupňů. Na Sněžce může podle meteorologů i sněžit.

Kromě Mělnicka překonala teplota hranici 32 stupňů ještě v Doksanech na Litoměřicku a Ostravě-Porubě. Tropické třicítky byly také v Polabské nížině, na jihovýchodní a místy i střední Moravě a na Ostravsku.

„Maximální teploty se v neděli pohybovaly v nižších a středních polohách nejčastěji od 28 do 32 stupňů,“ uvedli meteorologové. Podle nich zaznamenalo nové teplotní rekordy 150 ze 170 stanic s aspoň třicetiletou historií. Mezi stoletými stanicemi dosáhl nového nejvyššího maxima Brandýs na Labem – Stará Boleslav. Teploměr tam ukázal 31,7 stupně, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Konec veder

V noci na pondělí se už ale ochladí. Po delší době by podle meteorologického ústavu mělo opět i pršet, a to i na větším území. Oproti nedělním maximům kolem tropické třicítky klesnou v pondělí v Čechách přibližně o deset stupňů a na Moravě a ve Slezsku o osm stupňů.

Spolu s očekávaným ochlazením a deštěm by s nocí na pondělí mělo klesnout i nebezpečí vzniku a šíření požárů, které předtím platilo do odvolání v celé republice, připomněl meteorologický ústav. „Stabilní a vysoce nadprůměrně teplé počasí vystřídá konečně ochlazení a v pondělí si patrně užijeme po dlouhé době i plošnější déšť,“ shrnul ČHMÚ na Facebooku.

Ještě více by se mělo ochladit ve středu a druhá polovina pracovního týdne bude s denními teplotami kolem patnácti stupňů, dodali meteorologové. Zároveň zdůraznili, že chladnější vzduch nepřejde zřejmě přes celé území Česka, ale vytvoří ostré rozhraní ve východní polovině země. Tam by mělo být tepleji, ale s trvalejšími a vydatnějšími srážkami. Předpověď je zatím předběžná, připomněl ČHMÚ.

Podle jeho dat také není vyloučené, že by na nejvyšší hoře Česka, Sněžce, mohlo sněžit. „O tom, zda bude možné na naší nejvyšší hoře postavit malého sněhuláka, budeme mít jasnější představu ale až v první polovině příštího týdne,“ dodali meteorologové.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sníh a ledovka komplikovaly dopravu. Na obchvatu Opavy zemřeli tři lidé

Sníh a ledovka komplikovaly ve čtvrtek ráno dopravu na řadě míst v Česku. Provoz se zastavil i na nejvytíženější dálnici D1, po nehodě dodávky a osobního vozu byla u Velkého Meziříčí téměř hodinu neprůjezdná ve směru na Brno. Na Vysočině byl také v části Pelhřimovska kvůli ledovce pozastavený provoz většiny autobusů. Tři mladí lidé zemřeli ve středu večer při srážce tří osobních aut na obchvatu Opavy. Policisté okolnosti havárie vyšetřují. Silnice I/11 je stále uzavřená a řidiči musí místo objíždět přes Opavu.
07:45Aktualizovánopřed 16 mminutami

ŽIVĚ: Poslanci debatují o reformě sociálních dávek

Poslanci od rána řeší na mimořádné schůzi vládní reformu sociálních dávek. Jejich sloučení do jedné takzvané superdávky má podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) lépe pomoci potřebným a současně zabránit zneužívání systému. Opozice má k návrhu výhrady. V úvodním kole by se měla sněmovna zabývat také vznikem národního parku na Křivoklátsku a povinnou registrací ubytovacích zařízení v elektronickém systému eTurista. Návrh programu mimořádné schůze, kterou nechal svolat vládní tábor, čítá celkem deset bodů.
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Přijdou mrazy, v noci může být až minus 13 stupňů

O víkendu bude v Česku mrznout, v noci může teplota spadnout až na minus 13 stupňů Celsia. Zřejmě bude místy také slabě sněžit, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Čechách hrozí od 18 hodin do pátečního rána náledí. Zejména na Vysočině a v části jižní Moravy se může do večera místy tvořit ledovka.
08:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Česko opustí po půl století vesmírnou organizaci Intersputnik

Česko vystoupí z mezinárodní organizace kosmických telekomunikací Intersputnik, jejímž členem se stalo v 70. letech tehdejší Československo spolu s dalšími osmi v té době socialistickými státy. Odchod schválila vláda na středečním zasedání na návrh ministerstev průmyslu a obchodu a zahraničí. Důvodem jsou i geopolitické důvody po ruské invazi na Ukrajinu.
před 3 hhodinami

Bek změnu financování nepedagogů hájí, Berkovcová varuje před destabilizací škol

Poslanecká sněmovna v noci na středu ve druhém čtení schválila novelu školského zákona. Největší kontroverze v ní vyvolává jiný způsob financování nepedagogických pracovníků, které přechází ze státu na zřizovatele škol, tedy kraje a obce. Novelu ve středečních Událostech, komentářích obhajoval ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Stínová ministryně školství hnutí ANO Jana Berkovcová se domnívá, že nový model financovaní platů školníků, kuchařek či uklízeček je méně jistý a povede k „destabilizaci“.
před 5 hhodinami

Zahraniční delegace nás obdivují, říká představitel nejhůře hodnoceného města

Podbořany získaly v Indexu prosperity regionů České spořitelny a platformy Evropa v datech nejhorší hodnocení. Tajemník tamního městského úřadu Martin Gutzer to v 90' ČT24 označil jako mylnou informaci. Do města podle něj pravidelně jezdí i zahraniční delegace, třeba z Walesu nebo z Číny, a Podbořanům vyjadřují obdiv. Starosta „vítězného“ Turnova Tomáš Hocke (SLK) uvedl, že anketu nepřeceňuje a je si vědom slabin, které jeho město má.
06:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

„Sbalte si věci, začala válka.“ Výstava přibližuje osudy ukrajinských umělců i dětí

I téměř tři roky po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu stále rezonují v tvorbě mladých ukrajinských umělců témata jako válka či život v exilu. Své příběhy teď tvůrci představují na pražské výstavě s názvem Svoboda navzdory.
před 7 hhodinami

Sněmovna vydala Tomia Okamuru k trestnímu stíhání

Policie bude moci vést trestní řízení vůči předsedovi SPD Tomiu Okamurovi za dvojici plakátů opozičního hnutí z loňské volební kampaně. Sněmovna ho ve středu vydala ke stíhání po více než čtyřhodinovém jednání. Policie podezírá Okamuru z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo z omezování jejich práv a svobod. Okamura po rozhodnutí o vydání řekl, že bude dál bojovat za bezpečnou Českou republiku a za svobodu slova.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...