Ústavní soud potvrdil, že se Rohanová prezidentských voleb účastnit nebude

Ústavní soud nevyhověl stížnosti Denisy Rohanové, kterou Nejvyšší správní soud vyřadil z volby hlavy státu. Prezidentské volby se tak tato uchazečka účastnit nebude. S odvoláním na předsedu ÚS Pavla Rychetského o tom informuje Český rozhlas Radiožurnál. Oficiálně by měli ústavní soudci zveřejnit své rozhodnutí ve středu.

Rohanová ve vysílání ČT24 sdělila, že je pro ni na aktuální rozhodnutí velmi těžké reagovat, protože se informace objevila dříve, než se ji dozvěděla ona či její advokáti.

„Je vidět, že moje ústavní stížnost obsahovala znaky, které bylo třeba, aby Ústavní soud posoudil, proto ji neodmítl, ale zamítl. Zabýval se jí. Jsem velmi zvědavá na odůvodnění. Ustálená judikatura Ústavního soudu celou dobu říká, že soudy si nesmí dotvářet právo, a z toho zamítnutí zřejmě plyne, že smí,“ sdělila. O dalším postupu se prý rozhodne, až bude mít celé rozhodnutí k dispozici.

„Musíme nejprve informovat účastníky řízení, teprve potom média,“ řekl generální sekretář ÚS Vlastimil Göttinger. Oficiálně soud výsledek oznámí pravděpodobně ve středu, uvedl už dříve vedoucí odboru vnějších vztahů a protokolu ÚS Pavel Dvořák.

O všech podnětech souvisejících s volbami rozhoduje plénum ÚS, tedy sbor všech ústavních soudců. Plénum se schází neveřejně, výsledek poté oznamuje různými cestami, záleží na způsobu vyřízení stížnosti a výroku rozhodnutí. Že se bude o Rohanové jednat v úterý, potvrdil Rychetský už odpoledne. Podle informací ČTK byla poté stížnost Rohanové odmítnuta.

Ústavní soud zamítl stížnost Denisy Rohanové (zdroj: ČT24)

Problém se týkal bývalé sněmovny

Ministerstvo vnitra Rohanovou původně pro volbu prezidenta zaregistrovalo. Nejvyšší správní soud ale rozhodnutí zvrátil. Problém spočíval v tom, že ji podpořili výhradně členové bývalé sněmovny, a to ještě v roce 2021, tedy před vyhlášením nadcházejících prezidentských voleb. Končící poslanci či senátoři podle Nejvyššího správního soudu nemohou takto „natáhnout“ svůj politický vliv daleko za konec mandátu.

Kromě Rohanové, která působí jako prezidentka České asociace povinných, se na ÚS obrátili také další nezaregistrovaní uchazeči o Hrad. Stížnost matematika a podnikatele Karla Janečka soudci už dříve odmítli, stejně jako podnět Pavla Zítka z Kadaně.

O Hrad se podle platných registračních rozhodnutí utkají bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta, podnikatel Karel Diviš, senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Z voleb odstoupil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, podpořil Nerudovou.

Od středy mohou na určených místech hlasovat z auta voliči, kteří jsou kvůli covidu-19 v izolaci či karanténě. V pobytových zařízeních bude možné hlasovat 12. ledna. Klasické volební místnosti se otevřou v pátek.

Načítání...