Ústavní soud odmítl obě stížnosti údajného vora v zakoně Omarova, jenž se brání vydání do USA

Ústavní soud odmítl i druhou stížnost gruzínského občana Polada Omarova, jenž se snaží odvrátit vydání k trestnímu stíhání do Spojených států. První neúspěšná stížnost směřovala proti rozhodnutí ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), další proti postupu Městského soudu v Praze a Policie ČR. Obě odmítavá usnesení jsou dostupná v databázi soudu.

Spojené státy muže označují za vysokou autoritu v prostředí zločineckých skupin, takzvaného vora v zakoně. „Dle našich informací zatím vydání do USA nebylo realizováno,“ sdělil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Z usnesení Ústavního soudu plyne, že Omarov také požádal v Česku o mezinárodní ochranu, tedy o azyl.

Česká policie zadržela Ázerbájdžánce s gruzínským občanstvím na začátku letošního roku, a to na základě mezinárodního zatykače. Od té doby byl ve vazbě. Koncem května rozhodl Městský soud v Praze o možnosti vydat Omarova do USA, ale také do Gruzie či Kazachstánu, které taktéž o vydání usilovaly.

Přípustnost vydání do Spojených států odůvodnil soudce tím, že stíhání v zemi nemá politický charakter, muži tam navíc nehrozí trest smrti. Blažek poté 17. července podepsal souhlas s vydáním do USA.

Omarova americká kauza se týká údajného spiknutí s cílem zavraždit íránsko-americkou novinářku a aktivistku Masíh Alínežádovou. Zatýkací rozkazy vydaly okresní soudy pro Jižní okrsek a Východní okrsek New Yorku.

První ze soudů podezírá osmatřicetiletého Omarova z trestných činů nájemná vražda, spiknutí za účelem spáchání nájemné vraždy a spiknutí za účelem praní špinavých peněz. Druhý pak z vydírání a vyděračského spiknutí, z nebezpečného vyhrožování a z trestného činu „držení, manipulace se střelnou zbraní a pálení z ní během násilného trestného činu“.