Novým ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) bude historik Ladislav Kudrna. Rada ÚSTR ho ve středu zvolila v tajné volbě, sdělila za ústav Darja Čablová. Kudrna vystřídá ve funkci Zdeňka Hazdru, který se výběrového řízení také zúčastnil. Do funkce Kudrna nastoupí prvního května.
Ústav pro studium totality povede od května historik Kudrna
„Rada ÚSTR po osobních pohovorech s kandidáty v tajném hlasování zvolila nového ředitele ústavu, jímž se stává doc. PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D,“ napsala Čablová.
Kudrna je od roku 2008 pracovníkem ÚSTR. Profesně se zabývá tématy druhého a třetího odboje a undergroundem v totalitním Československu. Externě působí také na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.
Podle ústavu se druhé části výběrového řízení kromě Kudrny a Hazdry zúčastnil také historik Jan Kalous, současný ředitel Muzea paměti XX. století. „Před zahájením této části z výběrového řízení odstoupil PhDr. Prokop Tomek,“ sdělila Čablová. Do výběrového řízení se podle ústavu původně přihlásilo šest zájemců. Přihlášky kandidátů Muriel Blaive a Karla Světničky už dříve Rada vyřadila kvůli nekompletnosti.
Rada ÚSTR vyhlásila výběrové řízení na nového ředitele instituce počátkem loňského prosince. Odůvodnila to tím, že je po osmi letech vhodné otevřít instituci změnám na nejvyšších místech.
Současný ředitel Hazdra je v čele ústavu od dubna 2014. Nahradil Pavlu Foglovou. Ta v roce 2013 nastoupila na pozici ředitelky bez soutěže po odvolání ředitele a bývalého ministra kultury Daniela Hermana, které tehdy způsobilo rozruch. Spory provázely i výběrové řízení, z něhož vzešel Hazdra jako ředitel instituce.
Ministerská kontrola kvůli opravě budovy
Ústav pro studium totalitních režimů vznikl v roce 2008. Zkoumá především období nacistické okupace mezi lety 1939 až 1945 a dobu komunistické nadvlády v letech 1948 až 1989. Kromě výzkumu se ÚSTR věnuje vydavatelské činnosti a popularizaci a vzdělávání na různých stupních škol.
Loni na jaře tehdejší ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ve sněmovně oznámila, že hospodaření ústavu prověřuje ministerská kontrola. Prověrka zahrnuje využití peněz na opravu jeho budovy v pražské Siwiecově ulici, kterou provázejí komplikace, a za pronájem jiné budovy.
Původně měl být při opravě sídla ÚSTR vyměněn jen její plášť. Později ale bylo kvůli nedostatečné pevnosti nosné ocelové konstrukce a nevyhovujícímu protipožárnímu stavu rozhodnuto o nahrazení železobetonovou konstrukcí.
Opravou budovy ÚSTR se zabývala i policie. Trestní oznámení na konci loňského srpna odložila, když manipulaci se zakázkou nebo špatné hospodaření neodhalila.