Úřady práce nestíhají vyplácet některé dávky, lidé nemají peníze a zadluží se

3 minuty
Události: Některé dávky vyplácejí úřady se zpožděním
Zdroj: ČT24

Úřady práce jsou zahlcené. Některé dávky vyplácejí i s tříměsíčním zpožděním. Část příjemců se tak dostává do finanční nouze, kterou řeší i zadlužováním. Ministerstvo práce problémy připouští a snaží se úřady posílit, když kvůli zdražování výrazně přibylo lidí závislých na státní pomoci.

V jednom případě bydlí žena v Praze se čtyřletým synem, oba mají zdravotní potíže a jsou závislí na dávkách. Přes dva a půl měsíce ale od úřadu práce nedostali nic. Žena tak kvůli tomu neměla peníze na nájem. 

Mluvčí úřadu Kateřina Beránková uvádí, že „pokud je člověk ve finančních problémech, může si požádat o jakoukoliv nepojistnou sociální dávku a úřad práce je povinen takovou žádost přijmout a vyhodnotí, jestli ten nárok vznikl nebo nevznikl“.

Podle ženy, která sociální dávky pobírá, je ale praxe úplně jiná. „Na okamžitou hmotnou dávku mi řekli, že na ni nemám nárok, protože mám o řádné dávky zažádáno. Doporučili mi, že si mám půjčit bezúročnou půjčku, ať si seženu někoho, kdo mi může půjčit,“ popsala zkušenost z úřadu.

Se zaplacením nájmu jí pomohli známí. Jídlo, oblečení a další věci získává od potravinových bank.

„Takových lidí je spousta. Měl jsem klientku, která mi ráno volala, že čtyři měsíce nedostala příspěvek na živobytí, na bydlení a že nemají prostě co jíst,“ dodal ředitel spolku Identity Prague Petr Ščuka.

Nárůst agendy a málo úředníků

Za vším je podle mluvčí úřadu práce nárůst agendy, kdy momentálně potřebuje pomoc víc lidí. A pak také ne plně funkční počítačový systém pro výplatu dávek. „Vypomáhají kolegové z jiných agend, vypomáhají kolegové z jiných kontaktních pracovišť, ale i jiných krajů,“ řekla Beránková.

I přesto řada potřebných na pomoc státu čeká. Když pak peníze dostanou naráz, mají zase kvůli velkému obnosu potíže při další žádosti. „Nedostanu hmotnou nouzi, protože mám vysoký příjem,“ podotkla žena pobírající dávky.

„Úřad práce je správní úřad a jako takový musí postupovat v souladu s platnou legislativou,“ dodala k tomu Beránková.

Zpožděné dávky řeší i ministr

Současné problémy úřadu práce se pravidelně řeší i na ministerstvu. Šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) si proto zřídil tým odborníků. „To, co by z mého pohledu měl standardně zvládat generální ředitel této instituce, tak abychom s tím dokázali pomoci, aby to fungovalo. Snažím se to tady se svým týmem řekněme tzv. bajpasovat,“ ujistil Jurečka.

V září úřady práce vyplatily rekordních 188 tisíc příspěvků na bydlení. Zásadní obrat se ale zatím čekat nedá. „Už minulý týden jsem byla žádat znovu na další čtvrtletí a už mi hlásili, že mám počítat s tím, že znovu to bude opožděné,“ sdělila žena.

I proto se od pondělí upraví pracovní doba zaměstanců úřadu práce, aby měli víc času na vyřízení žádostí. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 5 mminutami

Zájem o zkoušky z češtiny byl loni rekordní. Jsou třeba pro zisk občanství

Kvůli rostoucímu zájmu o zkoušky z českého jazyka a reálií zvyšuje Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy (ÚJOP) kapacity. Míst ke zkouškám chce letos nabídnout o polovinu více než loni. Testuje také nový přihlašovací systém, řekl ČT zástupce ředitelky ÚJOP Pavel Pečený. Zájem o zkoušky z češtiny a kulturních znalostí, které jsou nezbytné pro žadatele o české občanství, byl loni rekordní.
před 17 mminutami

ŽivěBabiš znovu žádá ve sněmovně jednání o obraně

Poslanecká sněmovna má pokračovat v projednávání povinné registrace ubytovacích zařízení včetně soukromých bytů i hostů v připravovaném elektronickém systému eTurista. Ve druhém čtení jsou také například novely o převodu odpovědnosti za lékařské pohotovosti z krajů na zdravotní pojišťovny a o rozšíření pravomocí společenství obcí. Vládní koalice v úvodu jednání prosadila, aby se mohlo jednat až do noci.
14:00Aktualizovánopřed 53 mminutami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
13:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kostarické pozemky spojené s Budinským z kauzy Motol zkoumali Reportéři ČT

Reportéři ČT se vydali do Kostariky, aby prověřili, zda tam skončily miliony korun z veřejných peněz v rámci korupční kauzy Motol. V turistické oblasti Guanacaste vlastní pozemky firmy spojené s bývalým náměstkem ředitele pražské Fakultní nemocnice v Motole Pavlem Budinským. Podle tamních úřadů se jedná o zemědělskou půdu, ale přesto tam stojí několik domů.
před 2 hhodinami

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 5 hhodinami

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
před 5 hhodinami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 10 hhodinami
Načítání...