Úpravy nutně potřebuje 24 přejezdů na koridorech, některé zaniknou

Rozsáhlé úpravy čekají 24 železničních přejezdů na hlavních tratích. Část z nich chce ministerstvo dopravy dokonce zrušit. Vyplývá to z analýzy, kterou úřad zadal po loňské tragické srážce Pendolina s kamionem, na jejíž výsledky upozornila Mladá fronta Dnes. Úpravy přejezdů budou stát téměř dvě miliardy korun.

S odstupem sedmi let se na opačných koncích nádraží ve Studénce staly dvě tragické nehody. Zatímco okolnosti té první dodnes rozplétají soudy, u té druhé bylo vše jasné prakticky hned. O to obtížnější však je zamezit opakování nehody na přejezdu, po které zahynuli tři lidé.

Alespoň na nejvytíženějších a nejrychlejších tratích chce proto ministerstvo dopravy rizikové přejezdy upravit. Některé dokonce zcela zruší a nahradí silničním nadjezdem. Ministerstvo nechalo analyzovat podmínky na 109 přejezdech na tranzitních železničních koridorech, studie doporučila zaměřit především na 24 z nich. „Správa železniční dopravní cesty (…) posoudila možnost jejich zrušení, omezení silničního provozu nebo i přestavby na mimoúrovňové křížení,“ uvedla mluvčí SŽDC Kateřina Šubová. První úpravy by měly začít příští rok.

Mezi přejezdy, které by měla železniční správa upravit prioritně, je i osudný přejezd ve Studénce, nejnáročnější však budou úpravy přejezdu v Pardubicích, místo kterého by měl vzniknout nadjezd. Bude stát přes čtvrt miliardy korun. Za úpravy všech 24 přejezdů potom SŽDC podle mluvčí zaplatí 1,872 miliardy korun. „Nicméně je to návrh a každou akci ještě musí schválit ještě centrální komise ministerstva dopravy,“ podotkla.

obrázek
Zdroj: ČT24

Dalším krokem k zabezpečení přejezdů, a to nejenom na nejdůležitějších tratích, je dosazení závor na všechna místa, kde se tratě kříží se silnicemi první třídy. „Seznam obsahuje přibližně 60 přejezdů,“ upřesnila mluvčí Šubová.

SŽDC také testuje detektory překážek na přejezdech, které zatím jsou na třech místech – ve Studénce, Olomouci a Pardubicích. „První výsledky testů ukazují, že provoz detektorů je spolehlivý,“ poznamenal ředitel SŽDC Pavel Surý. Dodal však, že zkušební provoz ještě nekončí, železničáři potřebují vědět, jak budou čidla fungovat v zimě.

Nehoda ve Studénce se stala loni 22. července. Na přejezd, ke kterému se blížil vlak SC Pendolino na trase z Bohumína do Františkových Lázní, vjel kamion, ačkoli již svítila výstražná světla. Když se spustily závory, kamion zastavil a vlak do něj poté ve vysoké rychlosti narazil.

3 minuty
Záběry kamer zachycující srážku kamionu s pendolinem ve Studénce
Zdroj: ČT24

V návěsu byl náklad plechů, které těžce poškodily první a částečně i druhý článek jednotky Pendolino, kde zahynuli tři lidé a sedmnáct utrpělo zranění. Řidiče kamionu, který nehodu přežil bez zranění, poslal soud na 8,5 roku do vězení.

Na chování řidičů však tragédie příliš velký vliv neměla. Přímo ve Studénce zaznamenala již další den kamera u přejezdu další auta, která se vrhala na koleje i po rozsvícení výstražných světel. Totéž se dělo i na dalších místech, opakovaně za poslední rok vjížděly na uzavřené přejezdy i kamiony. I na jejich osvětu se proto SŽDC v posledním roce zaměřila a spolu se sdružením ČESMAD BOHEMIA sestavila školicí materiál pro profesionální řidiče o tom, jak se mají na přejezdech chovat.

2 minuty
Záběr z bezpečnostní kamery: Nehoda na přejezdu ve Frýdku-Místku
Zdroj: Město Frýdek-Místek

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Utíkali tak rychle, že Bulhaři nestihli vydat zatykač. Vrahy dopadli v Čechách

Čeští detektivové dopadli ve Středočeském kraji dva vrahy z Bulharska. Díky rychlé mezinárodní spolupráci se muži nestihli přesunout dál a jeden z nich už je zpátky v zemi původu. Ročně bývá v tuzemsku dopadeno přes dvě stě kriminálníků ze zahraničí.
před 8 mminutami

Vláda omezí počet zákonů poslaných do sněmovny

Vláda výrazně omezí počet zákonů, které pošle do dolní parlamentní komory. Před středečním výjezdním zasedáním kabinetu v Kutné Hoře to uvedlo hned několik ministrů. Do konce volebního období zbývá zhruba čtyři a půl měsíce. Poslanci navíc chtějí standardní projednávání zákonů ukončit dřív – v červnu. Výjimku budou mít buď urgentní normy reagující na konkrétní situace, nebo naopak technické novely, na kterých se vláda dohodne s opozicí.
před 7 hhodinami

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 10 hhodinami

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Justiční špičky jednaly s Pavlem o násilí mladých či digitalizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Hovořili o prioritách v řízení státního zastupitelství či o rostoucím násilí nezletilých a mladistvých. Pavel jednal také s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 12 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

„Sonda do duše“ profesionálů přinesla cenu reportáži o střelbě na fakultě

Nadace OSF v Praze ocenila novinářky a novináře, kteří citlivě, precizně a inovativně zpracovali klíčová témata v uplynulém roce. Cenu za audiovizuální reportáž získaly Zuzana Černá a Barbora Loudová za reportáž Temnota našich dní, která „přinesla sondu do duší“ těch, kteří byli na místě tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Z našeho pohledu to byli především trénovaní profesionálové, policisté, záchranáři a psychologové,“ uvedla Černá s tím, že jako autorky chtěly nabídnout společnosti terapii a ukázat, že „pokud tito lidé prožívají emoce a jsou zasaženi, tak na to má právo každý z nás“.
před 17 hhodinami
Načítání...