Tisíce lidí se hlásí do registrů dárců kostní dřeně, i kvůli nemocné Madlen

7 minut
Události: Onemocnění krve
Zdroj: ČT24

Za poslední týden se do dvou tuzemských registrů dárců kostní dřeně přihlásilo na dva tisíce lidí. Ten při IKEMu během víkendu zapsal tolik jmen, kolik obvykle za čtyři měsíce. Další nábory se chystají tento týden v regionech. Novým dárcem se může stát téměř kdokoliv od 18 do 40 let. S pacientem se musí shodovat alespoň v devíti z deseti transplantačních znaků, ideálních je deset z deseti.

„Za pátek a sobotu se nám přihlásilo více než 730 lidí, což je vlastně třetina celkového ročního počtu dárců, které zaregistrujeme. Na cestě máme spoustu sad, které jsme zaslali domů, zároveň z odběrových náborových center na transplacentrech přijdou vzorečky, o jejichž množství nemáme představu,“ řekla vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM Marie Kuříková. 

Hromadně je z IKEMu pošlou do specializovaných laboratoří, kde budou z DNA zjišťovat dvanáct transplantačních znaků. Potřeba je co největší shoda se znaky pacienta. „U dárců, kteří vstupují v současné době, budeme mít výsledky vyšetření nejdříve za měsíc,“ uvedla lékařka Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM Lenka Záhlavová. 

Mimořádný projev sounáležitosti vzbudil příběh vážně nemocné Madlen. Nejsou jí ani 2 roky a trpí vzácnou poruchou krvetvorby. Zatím v Motole prošla prvním cyklem léčby imunosupresivy. Jestli zabrala, bude jasné nejdřív po měsíci. Dívka ji ale zatím toleruje.

„Šance na úspěch a úplné uzdravení je až padesát procent. Zároveň jsme zahájili hledání nepříbuzného dárce v registrech,“ dodala k případu vedoucí Transplantační jednotky FN Motol Renata Formánková. V registrech zůstávají údaje o dárcích zhruba do jejich 55 let, věk závisí na konkrétním registru. Jen ve složkách v IKEMu je jich na čtyřicet tisíc. Ročně vypadne 700 z nich kvůli věku.

„Madlenka má značnou šanci a my jsme přesvědčeni, že pro ni dárce najdeme,“ řekl k případu malé pacientky v pořadu Události, komentáře emeritní přednosta Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Jan Starý.

11 minut
Události, komentáře: Dětský hematolog Jan Starý k registru dárců
Zdroj: ČT24

Vhodní dárci a registrace

„Pro výsledek transplantace je vždy lepší mladší dárce. Je doloženo, že každých deset let k mladšímu věku zlepšuje výsledky transplantace o tři až deset procent,“ řekl vedoucí lékař Českého národního registru dárců dřeně Pavel Jindra.

„Optimální shoda je deset z deseti transplantačních znaků, což se nám ne tak vzácně daří. Další akceptovatelná shoda je devět z deseti znaků. To je pro nás dárce, který je plně akceptovatelný. Občas si můžeme dárce vybírat, někdy máme jen jednoho,“ popsal Starý.

„Dárce nejčastěji nacházíme ve střední Evropě, dárce v českém registru je pro nás dar z nebes, jelikož můžeme velmi rychle transplantaci zorganizovat. Někdy totiž transplantace hoří,“ dodal.

Jen jeden z deseti vybraných dárců podstupuje odběr kostní dřeně v narkóze. Většina absolvuje odběr ze žíly, při kterém se z krve separují krvetvorné buňky. Buněk se odebere okolo 150 až 200 ml, ostatní buňky, které lékaři nepotřebují, se vracejí zpátky. Odběr trvá přibližně čtyři hodiny, doplnila informace o odběru vedoucí aferetického oddělení Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze Zdenka Gašová. 

Nábory dárců se teď přesouvají do regionů. Například pro úterý v Jihlavě nachystala zázemí Vysoká škola polytechnická. „V průběhu celého dopoledne, to znamená od půl deváté do čtrnácti hodin, se může dostavit i široká veřejnost,“ řekl organizátor akce Daruj život Zdeněk Veselý.

Tedy zdraví lidé do čtyřiceti let věku včetně. Stejný věkový limit platí i ve středu pro Bohumín a o den později pro Olomouc. Naopak ve Vlašimi, Příbrami a Pelhřimově se můžou hlásit lidé maximálně do 35 let. Záleží na tom, který ze dvou registrů v tuzemsku nábor pořádá.

Kdo se může stát dárcem

Klíčovou roli při hledání dárce hrají transplantační znaky. Rozhodují o tom, jestli tělo novou kostní dřeň přijme, nebo ne. Přesná shoda se vyskytuje v průměru u jednoho člověka ze sta tisíc.

Největší šance bývá v rodině, ale ne vždy. Pravděpodobnost přesné shody je i mezi sourozenci nebo rodiči jen čtvrtinová. Většina pacientů je tak odkázána na registry. Ty jsou mezinárodně provázané. Čím víc jmen obsahují, tím větší je šance na úspěch. Stejně důležitá je rozmanitost – tedy zastoupení menšin a vzácných genetických kombinací.

Nejvyšší naději na úplnou shodu všech klíčových znaků mají běloši – výzkumy udávají až 75 procent. Ostatně v seznamech jich je taky nejvíc. Naopak nejhůř se dárci hledají mezi Afričany a Afroameričany. Šance je pětinová a nižší.

Novým dárcem se může stát téměř kdokoliv od osmnácti do čtyřiceti let. Důležitý je výborný zdravotní stav bez trvalé léčby a dlouhodobého užívání léků.

Vzácné poruchy krvetvorby a jejich výzkum

Vzácné poruchy krvetvorby – jako tu, kterou trpí Madlen – zkoumají vědci z laboratoře při motolské fakultní nemocnici. K nim míří vzorky z celého Česka a částečně i ze Slovenska.

„Jednou z diagnostických metod je například průtoková cytometrie, její výhodou je rychlost. Vzorek je změřen za hodinu až dvě, za další hodinu zanalyzován a následně je stanovena diagnóza,“ popsala výhody metody lékařka Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy (LF UK) a Fakultní nemocnice v Motole (FN Motol) Martina Vášková. 

V laboratořích Fakultní nemocnice v Motole denně vyšetří okolo desítky vzorků – převážně dětí s onemocněním krve. Stanovují přesnou diagnózu a sledují i účinnost léčby. Zabývají se tu hlavně akutní leukemií, jedním z nejčastějších typů rakoviny u dětí. Ročně jich onemocní asi stovka – okolo devadesáti procent se vyléčí.

„Teď míříme k tomu, abychom byli schopni najít změny v leukemických buňkách, které nám umožní cílenou léčbu. Neléčili bychom pak všechny pacienty stejně pomocí chemoterapie, která je velmi náročná, ale mohli bychom se zaměřit na jednotlivé genetické změny,“ řekl vedoucí laboratoře CLIP, Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol Jan Trka. 

Zatím se cílenou léčbu daří nasadit jen u menší části pacientů. Problém je i to, že se u některých po nasazení moderní léčby nemoc po čase vrací. „Dojde k jakési změně v leukemických buňkách a oni díky tomu uniknou imunoterapii. A my se snažíme zjistit, jaký je princip téhle změny a jak by se dala imunoterapie ještě přesněji zacílit,“ dodal Trka.

25 minut
90′ ČT24: Hledání dárce kostní dřeně
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 1 hhodinou

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 2 hhodinami

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 11 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 12 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 12 hhodinami

Přibývá melanomů kůže. Chodit na kontrolu se doporučuje co měsíc

V posledních letech výrazně stoupl počet lidí s onemocněním kůže, zejména zhoubným melanomem. Lékaři ročně diagnostikují tento nádor u více než tří tisíc lidí. Do roku 2050 se očekává výrazný nárůst o čtyřicet procent. Mezi rizikové faktory patří nejen nadměrné slunění, ale i časté používání solárií nebo UV lamp na gelové nehty. Šance na úspěšné vyléčení zvyšuje včasné vyšetření. V příštích týdnech budou mít lidé opět možnost se nechat zdarma vyšetřit na náměstích po celé republice.
před 12 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...