„Teta Češka“ už rok pomáhá Polkám s potraty za hranicí. Je jich čím dál víc

Iniciativa Ciocia Czesia zpřístupňuje Polkám cestu k bezpečné interrupci na českých klinikách. Za rok existence se na ni obrátilo asi osm stovek žen. Žádostí o pomoc podle mluvčí iniciativy Katarzyny Byrtekové každý měsíc přibývá. Výrazný růst zájmu potvrzuje i Fakultní nemocnice Ostrava. Právě do Moravskoslezského kraje se kvůli dobré dopravní dostupnosti Polky pro umělé přerušení těhotenství vydávají nejčastěji.

„V posledních měsících se na nás prostřednictvím emailu obrací kolem sedmdesáti až osmdesáti žen měsíčně, například v září to ale bylo už přes sto,“ přibližuje Katarzyna Byrteková z iniciativy Ciocia Czesia. Žádostí o pomoc podle ní každým měsícem přibývá, za rok fungování už tato iniciativa Polek žijících v České republice řešila kolem osmi set případů.

Ne všechny ženy, které se na Ciocia Czesia obrací, ale nakonec interrupci v České republice podstoupí. „Často fungujeme jen jako takové informační středisko. Ženy nám píšou a ptají se, co je vůbec v Česku možné, legální, a také kde je to možné,“ vysvětluje Byrteková.

Aktivistky z Ciocia Czesia obvykle ženám pomůžou s výběrem vhodné kliniky nebo s tlumočením. Někdy přispějí i finančně z příspěvků, které iniciativa vybere na benefičních akcích a od dárců.

„Ta částka za interrupci je vysoká, bez českého zdravotního pojištění to je klidně dvanáct tisíc korun. Je tam samozřejmě časový tlak, takže si na to ty ženou nemohou půl roku šetřit,“ dodává Byrteková.

Rostoucí zájem o interrupci ze strany polských žen potvrzuje i Fakultní nemocnice v Ostravě. „Počet občanek polské národnosti, které u nás žádají o interrupci, po zpřísnění legislativy v Polsku významně stoupl,“ konstatuje mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Protesty po smrti mladé ženy

Debata o polské potratové politice se v listopadu vyostřila poté, co tam podle médií kvůli odepření interrupce zemřela třicetiletá žena. Lékaři včas zjistili vážné poškození plodu, údajně ale v souladu se zákonem čekali, dokud mu nepřestane bít srdce. Žena mezitím podlehla septickému šoku.

Závažná vývojová vada plodu už od ledna 2021 podle polského Ústavního soudu není povoleným důvodem pro umělé přerušení těhotenství. I přes četné protesty země omezila přístup k interrupcím pouze na případy incestu, znásilnění a vážného ohrožení života matky.

Iniciativa Ciocia Czesia, což v polštině znamená Teta Češka, sdružuje přibližně patnáct aktivistek, většinou Polek, které kromě zprostředkování interrupce nabízejí polským ženám i psychologickou a právní pomoc. Aktivistky zůstávají kvůli vlastní bezpečnosti v anonymitě.

Problematika potratů v Polsku vzbuzuje vášně a podobné aktivity, které jsou ale na území Česka legální, bývají často provázeny výhrůžkami ze strany odpůrců potratů. Iniciativa vznikla loni 5. listopadu. Podobné organizace už několik let fungují i v Rakousku, Německu a dalších zemích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Po 16:30 už mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že je požár téměř uhašený. Okolnostmi události se bude zabývat i policie.
14:34Aktualizovánopřed 5 mminutami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 32 mminutami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
13:03Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
11:40Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
11:13Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Systém e-zákonů vyjde podle NKÚ na téměř dvojnásobek. Vnitro to odmítá

Ministerstvo vnitra selhalo při tvorbě elektronického systému pro vydávání právních předpisů, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ve zprávě uvedl, že termín dokončení systémů se protáhl na devět let místo plánovaných tří a předpokládané náklady na něj stouply z původních 482 na 903 milionů korun. Resort se závěry nesouhlasí, systémy e-Sbírka a e-Legislativa jsou podle něj plně funkční. Důvodem zpoždění podle něj bylo nerealistické nastavení před téměř deseti lety.
před 8 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o ruských výhrůžkách Haškovi

Hosté pořadu Události, komentáře týdne debatovali o výhrůžkách ruského exprezidenta Dmitrije Medvěděva vůči bývalému hokejovému brankáři Dominiku Haškovi. Tématy byly také rychlá jízda europoslance Filipa Turka (za Přísahu a Motoristy), která inspirovala další, přístup měst k bezdomovectví i otázka, jak skloubit práci zákonodárce s osobním životem. Debaty se zúčastnili filmový režisér a producent Václav Marhoul, právnička a bývalá politička Petra Buzková, redaktorka Deníku N Petra Procházková, publicista z Echo 24 Jiří Peňás a ekonomická komentátorka Lena Cohen. Debatu vedla Jana Fabianová.
před 9 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek se ale začne zatahovat a o víkendu místy zaprší, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 9 hhodinami
Načítání...