Teoretické znalosti o financích se lepší. Lidé je ale neumí uplatnit v praxi

10 minut
Studio 6: Jaká je finanční gramotnost v Česku?
Zdroj: ČT24

Na potřebu výuky finanční a ekonomické gramotnosti chce upozornit Ekonomická olympiáda, jejíž krajská kola proběhnou příští týden. Do loňského ročníku se i přes omezení zapojily čtyři stovky škol a více než 15 tisíc studentů – třebaže s distanční výukou se téma ze vzdělávání vytrácí.

Finanční gramotnosti je ve školách obecně věnováno více pozornosti než v minulosti. Podle členky Rady Asociace finančních poradců Michaly Janatové mají současní studenti a mladí lidé mnohem širší povědomí, než měli jejich rodiče ve stejném věku; pro mnohé je však problém uplatnit získané teoretické znalosti v reálném životě.

„Pokud vědí, co je inflace a co je rozdíl mezi reálnou a nominální úrokovou sazbou, jestli dokážou úspory, které mají na spořicím účtu, efektivně před inflací ochránit. Z praxe vidím, že úroveň finanční gramotnosti je velmi špatná,“ popsala Janatová.

I proto by podle ředitelky Institutu ekonomického vzdělávání Martiny Bacíkové měla být na středních školách oblast povinně zařazená do výuky. Nejefektivnější je podle ní spolupráce s jednotlivými školami a učiteli. „Na centrální úrovni se toho z našeho pohledu dá změnit velmi málo, školský systém je hodně decentralizovaný,“ popsala.

Právě vzdělávání učitelů je podle ní hnacím motorem. „Pokud máme finančně vzdělané učitele, tak chtějí vzdělání také předat studentům,“ řekla Bacíková. V tom institutu pomáhají finanční poradci, kteří učitelům s teoretickými znalostmi přinášejí hlavně vhled do praxe. „Komunikují s klienty, vědí, kde jsou ty největší mezery v oblasti vzdělávání a které způsobují nejvíc škod,“ přiblížila Janatová.

Krize lidi nutí se o hospodaření s penězi zajímat

Kvůli koronavirové krizi se vyučování přesunulo do on-line prostředí, kde téma finanční gramotnosti často odpadá. Podle Bacíkové však může pandemie k oblasti přitáhnout pozornost. „Viděli jsme to po krizi 2008, kdy došlo k obrovskému nárůstu tématu finanční gramotnosti,“ uvedla. Nejvíce se podle ní o téma zajímají lidé, kterým peníze schází, ale také ti, kteří mají naspořeno a chtějí investovat.

Propagovat téma má také Ekonomická olympiáda, kterou institut pořádá. Do ní se zapojily už desítky tisíc studentů a projekt se podařilo rozšířit i do zahraničí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSenát podpořil dohodu, která může pomoci českým firmám v Africe nebo Asii

Senátoři souhlasili s dohodou mezi EU, jejími členskými státy a dalšími desítkami karibských, afrických nebo tichomořských států. Českým firmám může pomoci při navazování obchodních vztahů v těchto zemích. Senát má na programu i petici, kterou chtějí školské odbory zachovat financování nepedagogických pracovníků v regionálním školství ze strany státu. Požadavek je reakcí na školskou novelu, podle které by financování mezd školníků, uklízeček, kuchařek nebo administrativních pracovníků měli zajistit zřizovatelé škol, tedy obce a kraje.
14:01Aktualizovánopřed 3 mminutami

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu.
před 10 mminutami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 15 mminutami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 2 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 3 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 4 hhodinami
Načítání...