Syn s matkou „prali“ použité známky a měnili je na dražší

7 minut
Padělané známky
Zdroj: ČT24

Výjimečný případ padělání známek řeší policie v Hradci Králové. Syn spolu s matkou nevytvářeli napodobeniny unikátů, ale falšovali známky v běžné korespondenci. Podle policistů šlo o stovky zásilek po Česku i do ciziny. Znalce překvapil i způsob provedení falzifikátů, už použité a orazítkované známky měnili pachatelé na zdánlivě nové.

Padělatelé vytiskli kvalitní falza známek za dvacet šest korun. „Ten nový obraz známky vysoké nominální hodnoty byl proveden na papír, na kterém původně byla jiná známka, zřejmě v nízké nominální hodnotě, jako byste desetikorunu přeměnili na pětistovku,“ popsal soudní znalec František Beneš.

„Pod UV světlem je vidět, že falza známek jsou bílá nebo trošku zašedlá, originál je žlutší,“ ukázal policejní vyšetřovatel. Z jiných použitých známek zmizelo razítko a pachatelé je znovu dali do oběhu. Jako by je vyprali v pračce. „U těch známek byla odstraněna poštovní razítka pomocí chemikálie. Motivem obviněných bylo, aby ušetřili na poštovném a získali finanční profit,“ vysvětlil policejní vyšetřovatel.

Obviněný muž je filatelista a na internetu se známkami a dopisy obchoduje. Policisté spočítali, že on a jeho matka padělali nebo pozměnili víc než třináct set známek použitých za čtyři měsíce. Spáchaná škoda je dvacet tisíc korun. „Já jsem ty známky nepozměňoval ani nepadělal, koupil jsem je na internetu a v podstatě je použil. Nicméně mně je kladeno za vinu, že jsem to mohl poznat,“ řekl obviněný muž.

„Při přebírání poštovní zásilky si naše pošťačka všimla, že ta zásilka není úplně standardní, a dál jsme to řešili s Policií ČR,“ popsal mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Případ z Třebechovic ale před soudem neskončí. „Obvinění poslali na konto obětí trestných činů několik desítek tisíc korun a zavázali se k uhrazení škody. Případ bude pravděpodobně podmíněně zastaven,“ řekla mluvčí Policie ČR Hradec Králové Iva Kormošová.

Padělky známek ve věznicích

Padělky známek se podle České pošty častěji objevují ve věznicích, kde je odsouzení používají jako platidlo. Jiné se do Evropy dostávají z tiskáren v Číně.

Jednu z posledních velkých vln šíření falzifikátů zachytila Česká pošta v roce 2019. Padělatelé tehdy zdařile napodobili devatenáctikorunovou známku s motivem české vlajky. Padělek byl podle filatelistů tak věrný, že by většina lidí rozdíly oproti originálu nepoznala. Experti ale odhalili, že známka je lehce průsvitnější a pod UV lampou svítí modře, originál přitom prosvítá žlutě.

Podobných podvodů podle filatelistů ubývá. Nejčastěji se známky falšovaly během první republiky v meziválečném období a pak v porevolučních devadesátých letech.

Většinou se padělatelé soustředí na starší už neplatné známky. Nechtějí tak okrást přímo poštu, ale sběratele. Vzácné známky, které mají velkou cenu, přitahují padělatele nejvíc. I proto mají ty nejcennější známky certifikáty pravosti. A také v uvozovkách rodokmen. V něm se dá dohledat, kdo známku vlastnil, a to až do 19. století.

Peníze, obrazy i očkovací certifikáty

Mezi nejčastější případy padělání patří v Česku falšování bankovek. Za loňský rok policisté řešili přes sedm set případů padělání nebo úpravy peněz. Zhruba polovinu zaznamenali v Praze. Nadprůměrně jich bylo ale také v Ústeckém a Středočeském kraji. V ostatních krajích se počty případů pohybují v nižších desítkách. České koruny tvořily zhruba polovinu zadržených peněz. Nejčastěji padělanou bankovkou je tisícovka, hned za ní dvoutisícovka.

Policisté řeší i případy padělků uměleckých děl, především obrazů. V posledních letech také třeba padělání očkovacích certifikátů nebo výsledků testů na covid. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Návrh počítá s omezením vzniku nových lékáren tam, kde už jsou

Poslanci se zabývají návrhem, který reguluje vznik lékáren v místech, kde už fungují jiné. Podle České lékárnické komory by to mohlo zastavit odchod lékárníků z menších obcí do větších měst. Lékárenské řetězce ale mají k novince výhrady.
před 1 hhodinou

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 10 hhodinami

Před pár lety čtyři výjezdy, loni 125. Požárů elektrokol a koloběžek skokově přibylo

Přibývá požárů elektrických kol a koloběžek. Zatímco před šesti lety vyjeli hasiči ročně ke čtyřem takovým případům, loni už jich bylo 125. Právě elektrokoloběžka byla podle vyšetřovatelů zřejmě příčinou i středečního požáru v panelovém domě v Ostravě. Zranilo se při něm 39 lidí. Největší riziko podle odborníků hrozí při nabíjení.
před 10 hhodinami

Modelu Kantaru pro ČT dominuje ANO, SPD díky memorandu posílilo

Podle dubnového volebního modelu agentury Kantar CZ by první místo obhájilo hnutí ANO se ziskem 35 procent hlasů. Druhá by skončila koalice SPOLU s 19,5 procenta hlasů, následuje STAN s 12,5 procenta. Čtvrté by se umístilo SPD s deseti procenty hlasů. Do sněmovny by se dostali i Piráti s 6,5 procenta hlasů a Motoristé se šesti procenty. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 11 hhodinami

O historii, zdravotnictví či Ukrajině diskutovali hosté Politického spektra

O oslavách 80. výročí konce druhé světové války, obnově okresů, stavu zdravotnictví v příhraničí a nerostné dohodě mezi Ukrajinou a USA diskutovali hosté Politického spektra s moderátorem Bohumilem Klepetkem. Diskuse se zúčastnil předseda strany Moravané Ctirad Musil, předseda politického hnutí Senioři sobě Jaroslav Pollák a předseda strany Koruna Česká Vojtěch Círus.
před 15 hhodinami

Generála Vojcechovského Sověti mučili, jeho potomci se teď na „místo činu“ vydali

Před osmdesáti lety začala sovětská tajná služba v tuzemsku zatýkat, a to především kritiky bolševiků. Mezi nimi byl i generál Sergej Vojcechovský, armádní velitel, legionář a člen protinacistického odboje, kterého Sověti mučili a věznili. Nakonec ho poslali do gulagu na Sibiři, ještě předtím však zbytek jeho rodiny emigroval. Generálovi potomci nyní navštívili vilu, v níž sovětští agenti Vojcechovského v Československu drželi. Mužův pravnuk Marc zároveň za hrdinské činy svého předka převzal Kříž obrany státu.
před 22 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
včera v 06:00
Načítání...