Studnu chce kvůli suchu stále více lidí. Potřebují ale i více povolení a úřady nestíhají

Česko v posledních letech bojuje se suchem a úřady dostávají stále víc žádostí o povolení na stavbu studny. Nepřicházejí totiž pouze od těch, kteří chtějí úplně novou studnu, ale také od těch, kterým studny v poslední době vyschly. Letos ale schvalování žádostí komplikuje novela vodního zákona platná od ledna, kvůli které je potřeba více souhlasů. Někteří lidé se tak rozhodli nečekat a vyvrtali si studnu načerno. Úřady navíc připouštějí, že kvůli složitější legislativě kontroly nestíhají.

Počet žádostí o povolení studny vzrostl podle ministerstva zemědělství v posledních pěti letech o čtvrtinu. Letos je podle údajů obcí zájem ještě větší. Třeba v Táboře na úřadu s rozšířenou působností evidovali do pátku 88 žádostí, loni jich za tutéž dobu bylo jen 47. Na Kladensku pak chce vrtat studnu 49 lidí, loni jich bylo 19. 

Třeba Petr Kovács z jihomoravského Radoškova studnu potřebuje zkrátka proto, že si chce v obci postavit dům. „Není tady obecní vodovod. Takže jsme potřebovali zdroj vody,“ vysvětlil. Oldřich Bartošek, který v obci strávil celý život, zase potřebuje novou studnu proto, že ta stará po 70 letech vyschla. „Už rodiče ji používali. Dnes je to vyschlé, neprší,“ stěžuje si.

Kraje s největším počtem nově povolených studní
Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Potíž je, že se na vyřízení žádostí často čeká velmi dlouho. Oldřich Bartošek se dočkal povolení po čtyřech měsících, i když vodoprávní úřady mají podle zákona na rozhodnutí jen tříměsíční lhůtu.

Od letoška souhlas i na průzkumné vrty

Podle Aleše Milfaita ze společnosti Vrtané studny Artemia však není takové zdržení v poslední době výjimečné. Někteří lidé čekají i půl roku. „Na úřadech nejsou kapacity,“ upozornil.

Od ledna je totiž účinná novela vodního zákona, která klade na úřady větší nároky. Je potřeba více souhlasů – hlavně na průzkumné vrty, které do letoška striktním pravidlům nepodléhaly. Při samotném vrtání pak nesmí chybět hydrogeolog, který kontroluje i hladiny vody ve studních u sousedů.

Kvůli suchu ale někteří lidé podle vrtařů na pořízení studny spěchají natolik, že když jim povolení rychle nepřijde, začínají vrtat načerno. „Když viděli, jak dlouho budou muset čekat na povolení, přistoupili i na tyto praktiky,“ soudí Aleš Milfait.

Hydrogeologové ale před černými studnami varují. Když je špatně postavena, může připravit o vodu okolní zdroje. Vodoprávní úřady věří, že nová legislativa černé studny spíše potlačila. Připouštějí ale, že s větší administrativou nezbývá příliš času na kontroly.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Linka bezpečí eviduje více volajících v těžkých situacích, chce rozšířit služby

Přes sto tisíc dětí i mladistvých vyhledalo loni pomoc na krizové Lince bezpečí. Podle nových dat až o pětinu přibylo telefonátů klientů v těžkých situacích. Konzultanti řešili asi šest tisíc sebevražedných hovorů a téměř pět tisíc případů sebepoškozování. Jejich práci přibližuje dokument ČT Hovory ze tmy, jehož tvůrci a také odborníci budou příští týden debatovat o duševním zdraví mladých lidí v pražském kině Pilotů.
před 49 mminutami

Autoservisům chybí mechanici či klempíři, lákají je na štědré platy i bonusy

Tuzemským autoservisům chybí elektrikáři, karosáři, lakýrníci i běžní mechanici. I když přibylo škol, počet absolventů za deset let klesl na polovinu. Firmy tyto nedostatkové profese lákají vysokými mzdami a bonusy, které často výrazně překračují průměrnou mzdu.
před 1 hhodinou

Poptávka po hotovosti roste. ČNB denně „protočí“ pět miliard korun

I přes rostoucí popularitu bezhotovostních plateb roste poptávka po bankovkách i mincích. Česká národní banka každý den přijme a znovu uvolní do oběhu hotovost v hodnotě pěti miliard korun. Bankovky i mince procházejí přísnou kontrolou. Nejdříve projdou lidskýma rukama a poté je zkontrolují a vytřídí stroje. Ke konci loňského roku byla v oběhu hotovost v hodnotě 731 miliard korun, což je o 300 miliard více než před deseti lety.
před 2 hhodinami

Koalice dokončuje úpravy reformy dávek. Není jasné, zda projde včas

Koalice finalizuje úpravy v reformě sociálních dávek. Zatím ale není jasné, zda stihne projít včas a začne platit od července, jak měla vláda v plánu. Jedna podpora má nahradit čtyři stávající. Ministerstvo práce chce ještě změnit třeba pravidla pro zranitelné skupiny. Po tom volají sociologové i opozice, která má ale řadu dalších výhrad.
před 2 hhodinami

Zóna ČT24: Experti z ČVUT pracují na posílení navigačních systémů v letectví

Satelitní navigace jsou v posledních letech terčem cílených útoků, a to především v letecké dopravě, konkrétně v oblasti kolem hranic Ruska a Baltského moře. Využívají se k tomu například rušičky signálu, které se dají jednoduše vyrobit i nakoupit. Jejich používání je ale běžně nelegální. Odborníci z ČVUT nyní společně s bezpečnostními složkami pracují na posílení navigačních systémů.
před 10 hhodinami

Česká pošta zdražuje, část penzistů si za pobírání důchodu výrazně připlatí

Česká pošta zdražuje. Za posílání poukázek, dopisů nebo pohledů si lidé od února připlatí. Ceny se liší podle rychlosti dodání i hmotnosti. Pobírání důchodu v hotovosti bude stát mladší ročníky víc než dvojnásobek – 78 korun místo pětatřiceti. Úřady proto doporučují, aby penzisté používali bankovní účet. Státní podnik změn chystá víc – od března zdraží i balíky. Počet listovních zásilek doručených poštou ale dlouhodobě klesá. Za posledních deset let se snížil zhruba o dvě třetiny.
před 12 hhodinami

Stanjura: Další úsporný balík bude nutnost. Část politiků varuje před přílišnými škrty

Příští vláda bude muset po volbách připravit další úsporná opatření, aby zlepšila hospodaření státu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že nový úsporný balíček bude nutností, přičemž opatření by měla být připravena do konce roku 2026. Opozice doporučuje soustředit se zejména na výběr daní. Část politiků přitom varuje před příliš velkými škrty.
před 13 hhodinami

Více linek či zastávek. Uherské Hradiště má nový systém MHD

Uherské Hradiště spustilo nový systém městské hromadné dopravy (MHD) pojmenovaný Poulička. Cestujícím nabízí více linek, spojů i zastávek. Trasy linek nekončí jen na autobusovém nádraží, jak tomu bylo dosud, ale propojují různé části města přes jeho centrum. Cestující budou moci využívat přímá spojení s důležitými místy, jako jsou nemocnice, obě nádraží nebo školy, popsal mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma. Novou MHD provozuje Znojemská dopravní společnost Psota.
před 14 hhodinami
Načítání...