Stromy ochlazují, města ale upřednostňují dopravu a kabely, říká architekt

8 minut
Události, komentáře: architekt Kasl o vedru a stromech ve městech
Zdroj: ČT24

Více zeleně dělá život ve městech během veder snesitelnějším, rozsáhlejší výsadba se ale ani tak nedaří prosadit, uvedl v Událostech, komentářích předseda České komory architektů Jan Kasl. Zeleň podle něj vytlačují developerské projekty, doprava, kabely i rozhodnutí památkářů.

Pro větší ochranu před vysokými teplotami je podle Kasla zásadní takzvaná modrozelená infrastruktura. Tedy výsadba pokud možno co nejvíce stromů, které zadržují dešťovou vodu, která pak městskou zeleň samotnou zavlažuje.

Pro Kasla je tak v tomto směru ideálem město, které umožní po obou stranách ulice stromořadí. To se ale příliš často neděje, protože zeleň z ulic vytlačují další nezbytnosti, připustil. „Na ulici se musí vejít komunikace, ideálně pruh pro cyklisty, chodník, stromy – a do toho ještě inženýrské sítě. (...) Na stromy často nezbývá místo.“

Problém se zákonem, kabely a památkáři

Velká města proto podle Kasla potřebují speciální pravidla pro výstavbu budov, počítající s větším množstvím zeleně. Vlastní předpisy už má třeba Praha nebo Brno. Označení zeleně za povinnou položku ve stavebních předpisech ale komplikuje postoj developerských firem i správců sítí, upozornil Kasl.

Pro takové firmy je dle jeho tvrzení spíše prioritou položit kabely tak, aby jejich dodávky byly co nejrychlejší. „V současnosti dokonce probíhá jednání o tom, aby nikdo nesměl správcům inženýrských sítí diktovat, jak pokládat kabely a sítě. To je, myslím, velice krátkozraká politika.“

Za další překážku v cestě k více stromům ve městech dále označil přístup památkářů v historických částech měst. Těm se údajně často nelíbí například nahrazování starých kamenných náměstí stromy:

„Malostranské náměstí v Praze je krásný příklad. Místo čtyř platanů navržených v soutěži tam bude jeden. Místo řady stromů kolem náměstí tam není nic, protože ‚nejsou historické‘. Že by to pomohlo, aby se tam dalo přežít, už památkáře tolik nezajímá.“

Co se staveb samotných týče, ochrana před teplem podle Kasla neznamená, že mají být budovy stavěné přímo s klimatizací. „Klimatizace je až poslední varianta, když už to nejde jinak. Hodně nových staveb ale chlazení do budov dává, a to zejména do horních pater.“

Kasl namísto toho doporučuje nové budovy dobře izolovat kvalitním materiálem, aby více chránily před výkyvy tepla a zimy. Povinností architekta je v tomto směru navrhnout dům s pokud možno nulovými tepelnými ztrátami, dodal šéf České komory architektů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 10 mminutami

Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.
14:47Aktualizovánopřed 29 mminutami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil americký prezident Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU na zavedení cel má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
14:21Aktualizovánopřed 30 mminutami

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
před 46 mminutami

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 55 mminutami

Soud zmírnil trest myslivci, který omylem zastřelil rybáře

Krajský soud v Ostravě zmírnil trest myslivci, který v listopadu 2023 při lovu omylem zastřelil rybáře. Původně byl odsouzen ke dvouletému trestu odnětí svobody s podmíněným odkladem na tři roky. Odvolací soud mu svým rozhodnutím ze začátku dubna trest zmírnil na 21 měsíců s podmíněným odkladem na třicet měsíců, zjistila ČT. Zrušil rovněž část rozsudku, která myslivci zakazovala držet střelnou zbraň, nově pouze nebude moci čtyři roky lovit.
před 2 hhodinami

Úhyn krav na Chomutovsku potrestal soud vězením a podmínkou

Krajský soud v Ústí nad Labem poslal ředitele farmy v Krušných horách, kde zemřely nejméně desítky krav, na šest let a devět měsíců do vězení a zakázal mu chov zvířat po dobu deseti let. Jednateli firmy vyměřil dva roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Firma má zaplatit 4,5 milionu korun. Rozhodnutí není pravomocné. Soud poprvé rozhodl o sedmi a pěti letech vězení na podzim 2023, případ mu vrátil odvolací soud k opětovnému projednání.
10:33Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Jsme připraveni USA nabídnout podíl na fungování Rádia Svobodná Evropa, řekl Lipavský

„Jsme připraveni americké straně nabídnout, že s nimi budeme mluvit o tom, že bychom se podíleli na fungování tak, jako se Evropa podílí na své bezpečnosti,“ uvedl v 90’ ČT24 ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) v souvislosti se situací Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Dodal, že bude otázkou let, než se nastaví procesy financování. Ředitel RFE/RL Stephen Capus řekl, že slyší slova podpory nejen z Evropy, ale i z řad amerického Kongresu.
před 4 hhodinami
Načítání...