Strany domlouvají obecné referendum. ANO odmítá, aby bylo možné hlasovat o „czexitu“

26 minut
Okamura: Zástupci stran se shodli, že by mělo být obecné referendum závazné
Zdroj: ČT24

Zástupci hnutí ANO, SPD komunistů a Pirátů se ve sněmovně sešli na pracovní schůzce kvůli zákonu o obecném referendu. Strany prý ladily noty před tím, než se zákon dostane na stůl ve sněmovně. Podle předsedy předkládajícího hnutí Tomia Okamury se účastníci schůzky shodli, že by mělo být obecné referendum závazné. Panují ale rozpory, čeho všeho by se mohlo týkat. Podle exministryně spravedlnosti Heleny Válkové zatím trvá hnutí ANO na tom, že by tématem referenda nesmělo být například vystoupení Česka z EU.

Prosazení možnosti všeobecného hlasování o vystoupení z EU – takzvaném „czexitu“ – je ale jednou z priorit hnutí SPD, jehož hlasy by Babišovi mohly pomoct získat důvěru sněmovny. 

Na pracovní schůzce řešili zástupci stran několik okruhů: aby bylo referendum prohlášeno za platné, tak by se ho mělo účastnit zhruba 500 až 700 tisíc lidí. I tady se ale představy stran liší: SPD by si představovalo výrazně méně. Stejně jako v otázce toho, kolik podpisů by mělo být nutné pro svolání všelidového hlasování. I tady je rozptyl od 100 tisíce až po 700 tisíc hlasů.

Podle Okamury panuje shoda na závaznosti referenda. U hranice účasti potřebné pro platnost strany navrhovaly čísla mezi nulou až 35 procenty. „Co se týče podpisů pro vyvolání, nejčastěji se mluví o 500 až 700 tisících podpisů,“ uvedl. SPD dříve navrhovala sto tisíc podpisů, ANO hovořilo až o 800 tisících.

22 minut
Události, komentáře: Strany začaly diskuzi ohledně obecného referenda
Zdroj: ČT24

Podle prvního místopředsedy lidovců Mariana Jurečky hrozí v případě obecného referenda zahrávání s ohněm: „Ty parametry musí stát – řekněme – nad běžnou volební účastí. Bavme se o tom, aby to bylo alespoň 50 procent oprávněných voličům. Aby počet podpisů pro vyvolání referenda byl někde nad hranicí 800 tisíc,“ uvedl pro ČT24. 

Návrh ústavního zákona předložilo hnutí SPD a Babišova vláda ho navzdory doporučení svých legislativců nezamítla. Podle Okamury na schůzce panovala shoda, že by sněmovna mohla poslat předlohu do Senátu v polovině roku.

Jde ale o ústavní zákon, který by muselo podpořit nejméně 120 poslanců a také třípětinová většina v Senátu, sněmovna navíc v tomto případě nemůže případné senátní veto přehlasovat.

Otázku případného vystoupení Česka z EU by mohl řešit speciální zákon

V případě zahraničněpolitických otázek včetně vystoupení Česka z EU by pak mohl být přijat speciální ústavní zákon. To vidí jako cestu předseda KSČM Vojtěch Filip. „Nevylučujeme ani referenda speciální, pokud by nebyla vůle to v tom obecném referendu přijmout.“ 

Piráti zase navrhují speciální podmínky, například výrazně vyšší počet podpisů. Piráti navrhují, aby se nižší kvórum mohlo týkat vnitrostátních otázek, jako je třeba kouření v restauracích. O členství v mezinárodních organizacích by pak měla rozhodovat kvalifikovaná šedesátiprocentní většina.

5 minut
Piráti navrhují dva typy referenda
Zdroj: ČT24

Středeční schůzky se neúčastnili zástupci ČSSD, hnutí ANO prý čeká na výsledek volebního sjezdu. Pozváni nebyli ani lidovci. Válková k tomu podotkla, že na jednání se sešly strany, které měly o téma zájem. Strany budou v diskusi o referendu pokračovat příští týden.

ODS zákon o obecném referendu odmítá jako celek. „K parlamentní demokracii našeho typu institut obecného referenda nepatří. Je to věc, která problematizuje politickou odpovědnost, která neumožňuje dobře rozhodovat o složitých otázkách,“ opakoval ve středu předseda strany Petr Fiala. Referendum podle něj patří do nižších úrovní politiky, například při rozhodováních v obcích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 10 mminutami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 56 mminutami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 1 hhodinou

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 1 hhodinou

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 4 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 6 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 9 hhodinami
Načítání...