Stovka dětí operovaných ještě v těle matky poděkovala svým zachráncům

Události: Sraz dětí operovaných v těle matky (zdroj: ČT24)

Více než stovka dětí se v pátek setkala s lékaři, kteří jim zachránili život ještě před narozením. Sešli se v pražském Podolí, kde funguje tým specializovaný na operace plodu ještě v těle matky. Ročně provedou asi 30 takových zákroků. První operaci v děloze provedl lékař fakultní nemocnice v Hradci Králové před šesti lety a zákroky začíná dělat už i pražská porodnice U Apolináře.

Lékaři z Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí se při nitroděložních operacích zaměřují hlavně na jednovaječná dvojčata. V jejich případě se totiž problémy objevují až ve třetině těhotenství. Největší výhodou takových operací je podle lékařů to, že dítě je pak často možné porodit v plánovaném termínu. To snižuje riziko dalších zdravotních komplikací.

Dvojčatům ohroženým smrtí v děloze nebo předčasným porodem lékaři pomohli v 72 případech. Například u Vojty a Štěpána zjistili ve 24. týdnu těhotenství transfúzní syndrom. Jeden měl krve nedostatek, druhý přebytek. Podstoupili operaci a díky ní se mohli vůbec narodit.

Choroba se však stejně projevila, Vojta má postiženou nohu. „Bez toho zákroku by nebyl možná ani jeden, takhle to odnesla jenom periferie, a to se dá nahradit. Hraje si s ostatními dětmi, rád montuje a rozebírá věci, jezdí rád na kole,“ říká jeho maminka Miriam Měsková.

Jednovaječná dvojčata trpí „bojem“ o krev v placentě

Transfuzní syndrom operují v Centru fetální medicíny v Podolí nejčastěji. Vzniká kvůli tomu, že jednovaječná dvojčata se vyvíjejí ve společné placentě. „Děti se o ni nestejnoměrně dělí, ‚bojují‘ spolu o množství krve,“ popisuje problém vedoucí lékař centra Lubomír Hašlík.

Lékaři s pomocí jemné optiky hledají v placentě cévy, které děti spojují a pak je pomocí laserového paprsku přeruší. „Šance na přežití obou dětí je 65 %, a na přežití aspoň jednoho dítěte se blíží 90 %, což je skvělé,“ vysvětluje Hašlík.

Někdy musí lékaři přerušit tok krve do pupečníku jednoho z dvojčat, aby zachránili druhé. „Toto dítě mívá například vrozenou vadu, která je neslučitelná se životem, těžkou poruchu růstu nebo jinou vážnou diagnózu, která ohrožuje celé těhotenství. Pravděpodobnost přežití druhého dítěte je pak 93 procent,“ uvedl garant Centra fetální medicíny Ladislav Krofta.

Nitroděložní operace nepomáhají jen dvojčatům

Operace dítěte v těle matky, které se čeští specialisté učili v belgické Lovani, pomáhají také u jednočetných těhotenství. Lékaři řeší například uzavření močové trubice, které hrozí selháním ledvin, nebo vrozené vady, jako je například operace brániční kýly. „Jsou to vady, které často vedou k přerušení těhotenství,“ vysvětluje lékařka Petra Hanulíková.

Podle neonatologa z podolského centra Zbyňka Straňáka se celková nemocnost dětí, operovaných v děloze matky, neliší od stejně starých dětí. „Operací jsme schopni v zásadě oddálit porod. Problém se zcela eliminuje a plod je možné porodit v normálním termínu, což zlepšuje jeho stav,“ dodal Krofta.

Předčasně narozené děti se často potýkají se zdravotními komplikacemi. Jejích podíl v Česku stále roste, v současné době je to asi osm procent všech novorozenců, v roce 2002 to bylo kolem pěti procent. Díky lepší péči a jejich soustředění v perinatologických centrech mají vyšší šanci na život bez komplikací.