Desetileté trestní stíhání osmi bývalých představitelů hnutí Národní odpor pokračuje. Soudy ho loni pravomocně zastavily kvůli nepřiměřené délce. Do případu nyní zasáhl Nejvyšší soud (NS), který vyhověl dovolání nejvyššího žalobce a přikázal, aby věc znovu projednal Obvodní soud pro Prahu 1 a rozhodl. Obžalovaným hrozí za propagaci nacismu až osm let vězení.
Stíhání členů Národního odporu opět pokračuje. Soud trvá déle než možný trest
Nepřiměřená délka řízení – to byl hlavní důvod, proč soudy zastavily stíhání osmi stoupenců hnutí Národní odpor. Čelili obžalobě kvůli propagaci neonacismu spočívající třeba ve vylepování nálepek Národního odporu v centru Prahy v prosinci 2008 nebo pořádání uctění památky padlých vojáků wehrmachtu v Jihlavě v červnu 2009.
Po necelém roce od rozhodnutí soudů stíhání skupiny opět pokračuje. „Nelze totiž dospět k závěru, že by v důsledku nepřiměřené délky řízení zaniklo oprávnění orgánů činných v trestním řízení vést, respektive pokračovat v trestním stíhání obviněných,“ stojí v rozsudku NS. Ten nařídil Obvodnímu soudu pro Prahu 1, aby celou věc projednal znovu.
NS: Délka stíhání není důvodem k jeho zastavení
Právo obviněných na rozhodnutí v přiměřené lhůtě, které jim garantuje evropská úmluva, bylo podle NS skutečně porušeno, není to ale důvod k zastavení stíhání. „Je pak věcí státu, aby případně i dalšími opatřeními kompenzoval újmu obviněným přivozenou nesplněním povinnosti orgánů činných v trestním řízení,“ stojí v rozsudku.
Přesto se už tak nepřiměřeně dlouhé stíhání aktuálním rozhodnutím opět protáhne. NS tak vyzval prvoinstační i případný další odvolací soud k tomu, aby „vyvinuly maximální úsilí k co nejrychlejšímu ukončení trestního stíhání obviněných“.
Kritika mířila i na policii
Kauzu začaly soudy řešit v roce 2010 a na starost ji mělo už několik trestních senátů. Obvodní soud podezřelé zprostil obžaloby v říjnu 2012, značně tehdy kritizoval práci policie, která údajně nezajistila dostatečné důkazy. O rok později rozsudek zrušil nadřízený soud.
V roce 2016 začal proces znovu, o rok později Obvodní soud v neveřejném zasedání stíhání zastavil. V odůvodnění verdiktu přitom obviněné, mimo jiné, přirovnal k Miladě Horákové – člence České strany národně socialistické. „Dovoluje si ji snad někdo z tohoto titulu označit za (neo)nacistku?“ konstatovala soudkyně v usnesení. Loni zastavení stíhání potvrdila i odvolací instance. Dovolání proti oběma rozhodnutím podal nejvyšší státní zástupce.