ČSSD nakonec ve vnitrostranickém referendu kývla na vstup do koaliční vlády s Andrejem Babišem (ANO). Jenže prakticky vzápětí začal vznik vlády ohrožovat spor o nominaci Miroslava Pocheho (ČSSD) na post ministra zahraničí. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) už před referendem varoval spolustraníky před vstupem do vlády s hnutím ANO. Podle něj je tady snaha maximálně oslabit ČSSD i nového předsedu Hamáčka. Babiš totiž podle Štěcha políčil na voliče sociální demokracie: „Teď postupuje tak, jako když přebíral nepřátelským způsobem firmy, které si vyhlédl, že mají být v jeho koncernu,“ řekl v Interview ČT24. Ptala se ho Světlana Witowská.
Štěch: Oligarcha Babiš políčil na voliče ČSSD. Teď postupuje, jako když nepřátelsky přebíral firmy do koncernu
Ani ne den po vyhlášení výsledků vnitrostranického referenda je tu první střet s hnutím ANO o Miroslava Pocheho. Jaký máte pocit: je to zadostiučinění, že jste něco takového čekal, nebo jste spíš naštvaný?
„Zadostiučinění to není, protože to nedělá pozitivní obraz o sociální demokracii. Ta diskuze se najedou začíná stavět tak, že Miroslav Poche není kvalitní kandidát. Ale já si myslím, že o tom vůbec diskuze není. Je vidět, že vláda se bude opírat velkou vahou o každého jiného než o sociální demokraty.
Jsem tomu nerad, že taková situace pokračuje, ale mé zkušenosti s Andrejem Babišem a v poslední době i s přístupem prezidenta republiky jsou negativní, a proto jsem považoval za potřebné a slušné je spolustraníkům sdělit předtím, než proběhlo referendum.“
Vy jste byl jedním z těch, kdo vstup ČSSD do vlády Andreje Babiše nepodporoval. Řekněte mi: cítíte to stejně, jak píší mnohé komentáře, že dění kolem ministra zahraničí je podraz. Je to podraz? A pokud ano, tak čí podraz a na koho?
„Já nevím, jestli je to podraz. Myslím, že je to pokračování určité hry, kdy je snaha maximálně oslabit sociální demokracii – oslabit i nového předsedu.“
Proč?
„Protože je tady silná skupina středo-levicových voličů, kterou sociální demokracie za posledních dvacet let velmi dobře zastupovala. A také je to na vývoji ČR znát. A o tuto skupinu usiluje Andrej Babiš, byť je úplně z jiného těsta. Je to oligarcha – ten přeci pro tyto lidi nebude dlouhodobě pracovat. Jeho zájmy se s těmito skupinami nepotkávají. Ale on si prostě na tuto skupinu usmyslel.
A myslím si, že mu ani nalevo nevadí KSČM, protože tam vždycky budou soustředit takové ty radikální voliče. Takže je to boj o skupinu voličů od středu nalevo a Andrej Babiš postupuje tak, jako když přebíral nepřátelským způsobem firmy, které si vyhlédl, že mají být v jeho koncernu.“
Vám už takhle moc voličů nezůstalo, myslíte si, že usiluje i o ten zbytek?
„Samozřejmě on ví, že voliči odešli za nějakou jinou nabídkou, ale nikde není psáno, že to tak bude navěky. Voliči samozřejmě vyhodnocují situaci a budou se rozhodovat při příštích volbách.
Já si myslím, že jenom to, že Andrej Babiš hned začal prezentovat tu kartu, že je to kvůli migračním stanoviskům Miroslava Pocheho, tak to je velmi nefér, protože pan Poche měl stanovisko prakticky stejné, jako měli všichni čeští europoslanci, až na malé výjimky, včetně europoslanců ANO. Vzpomeňme třeba na pana Teličku, který měl ještě radikálnější stanovisko. Já si myslím, že pan Poche nic špatného kolem migrace neudělal – Českou republiku určitě nepoškodil.“
Řekněte mi, je po tomto víkendu reálné, že bude 11. července sněmovna opravdu hlasovat o důvěře pro vládu Andreje Babiše?
„To já samozřejmě nevím, jak to bude pokračovat. Jestli je to hra, která se povede nadoraz, nebo je to jenom zkoušení pana předsedy Hamáčka, jak je, nebo není povolný. Těch variant je vícero, ale já si myslím, že platí, že ČSSD opravdu nemá kam ustupovat.“
Kdybyste měl odhadnout, jestli je to na 50, 70 nebo 90 %, že se bude 11. července opravdu hlasovat?
„Já vám ty procenta neřeknu: Samozřejmě bych si přál, abychom zůstali v opozici – já vidím v opozici velký prostor pro naši práci. Vidím, jak si hnutí ANO a Andrej Babiš teď vedou, jak se v tom pomalu začíná utápět.“
Vy byste ho tam nejradši nechal utopit?
„Já bych ho nechal, ať si to užije, má spojence, kteří o to strašně stojí – mám na mysli SPD. Z KSČM se konečně ukáže, jaký je její potenciál tuto zemi vést. Než mít nedůstojnou úlohu ve vládě, která se stejně v případě nějakých dohadů či střetů bude opírat o část opozice – zejména o SPD, tak si myslím, že pro sociální demokraty to bude velmi těžké vládnutí.
Věřím tomu, že mí kolegové chtějí, aby Česká republika šla tím směrem, kterým jsme šli doposud. Ale já si myslím, že při chování a jednání Andreje Babiše, podpoře Hradu a současným poměrem sil v poslanecké sněmovně, že ta šance pro nás bude velmi těžká a bude velmi malá.“
Má sociální demokracie případně nějakého náhradníka za Miroslava Pocheho? Napadá mě třeba tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař nebo ostřílený Lubomír Zaorálek. Je někdo takový ve hře?
„Samozřejmě že lidé, kteří mají zkušenosti, jsou. Ale ČSSD by je neměla nasazovat – buď tam bude pan Poche, kterého jsem sice nikdy moc výrazně nepodporoval, ale myslím si, že tady jsou kostky vrženy. Andrej Babiš přeci řekl, že si strany nebudou vzájemně lustrovat kandidáty. On přitom ještě jména nezveřejnil.
Babiš má prezidentovi navrhovat kandidáty: jestli se domluvili, že to bude pět za sociální demokracii a zbytek za ANO, tak prostě těch pět má vzít, anebo od toho úplně odejít. Jestli se mu nelíbí jeden kandidát, tak prostě s tím Hrad končí a ČSSD v té vládě být nemusí. Pokud opravdu o tu vládu stojí, tak to musí vzít tak, jak to ČSSD navrhuje.
Je to samozřejmě odpovědnost sociální demokracie, ale on se musí s tímto názorem smířit, nebo by to mělo být bez sociální demokracie. Můj názor: v takovéto fázi vyjednávání už není možné ustoupit.“
Podle vás by měl Jan Hamáček na svém kandidátovi trvat – a případně celou vládu zazdít?
„Samozřejmě, že by měl trvat – já myslím, že ČSSD udělala víc ústupků, než by bylo z mého pohledu žádoucí. A tu odpovědnost nese vítěz voleb. My jsme také nakonec museli jít do vlády s Andrejem Babišem před čtyřmi roky, i když jsme věděli, že to není ideální partner. Ale my jsme vyhráli volby a jiného přijatelného partnera jsme neměli. Tak Andrej Babiš se teď také musí rozhodnout. My všeobecně víme, že on to umí s SPD a KSČM – mají dost hlasů.“
A vy byste takovou vládu chtěl?
„Já bych ji nechtěl, ale mám rád, když se sděluje pravda, která je průkazná. Vezměte si, kolik společných hlasování už ve sněmovně proběhlo, kde se ANO, SPD a KSČM shodovaly.“
Členové ČSSD ale přeci ve vnitrostranickém referendu nehlasovali o jménech. A oni dali zelenou tomu, aby ČSSD vstoupila do vlády s Andrejem Babišem. Není to škoda, se zaseknout kvůli jednomu jménu?
„Tak ta jména známá byla a byla i podmínkou orgánů sociální demokracie, když dávaly souhlas ke konání vnitrostranického referenda. Myslím si, že to také nakonec referendum výrazně ovlivnilo, protože je přeci známo, že kolegové z Prahy v počátku odmítali, aby sociální demokracie byla ve vládě, kterou by vedl Andrej Babiš. Až poté, co se ukázalo, že mezi kandidáty na ministry je pan Poche, tak změnili názor.“
Ale v té otázce přímo v referendu ta jména nebyla…
„Jména tam sice nebyla, ale všeobecně známá informace to byla. I další regiony byly při hlasování ovlivněny tím, jestli člověk z jejich regionu bude ministrem. Když se podíváte na regiony, které byly proti, tak to jsou zároveň ty kraje, odkud nebyl žádný ministr nominován.
A jsem přesvědčen, že velká část členů sociální demokracie, která nešla k referendu, tak neměla názor kývnout na koaliční spolupráci. Ta část, která volila pro, těch asi 60 procent – tak tam byla celá řada lidí, kteří hovořili o tom: Já z toho radost nemám, není to srdce, ani příliš rozumu, ale já chci dát důvěru novému vedení, které je tady pár měsíců. Takže vyslyšeli zejména pana Hamáčka – ale určitě to není celkový součet.
Takže pokud by ztroskotalo jednání z důvodů, kterých jsme svědky – výhrad ze strany Andreje Babiše, prezidenta Zemana i KSČM – tak to jsou důvody, které předtím nebyly vzneseny, a já si myslím, že drtivá většina členské základny by se vůbec nezlobila. A naopak se domnívám, že chce, aby ČSSD se chovala rozhodně, a aby už žádné ústupky v tomto směru nepřijímala.“