Zeman: Ministrem zahraničí by neměl být sluníčkář, vláda i já jsme protiimigrační

22 minut
Rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem
Zdroj: ČT24

Prezident Miloš Zeman by ocenil, kdyby na post ministra zahraničí nominovala sociální demokracie někoho s protiimigračními postoji. Nová vláda by podle něj měla zdůrazňovat také boj proti plýtvání. Prezident to řekl v rozhovoru s redaktorem České televize Vladimírem Keblúškem.

Jak moc sledujete referendum sociální demokracie? Výsledky sice oficiálně nezveřejňují, ale zatím to vypadá pro podporu budoucí koalice.
Zaprvé to referendum je tajné a to je potřeba respektovat. Za druhé, já jsem udělal všechno, aby dobře dopadlo. Jednak tím, že jsem navštívil sjezd sociální demokracie a vyzval jsem je ke spolupráci s hnutím ANO. A nyní jsem vyzval členy sociální demokracie, aby v referendu hlasovali pro. To je všechno. Všechno ostatní už záleží na členech.

Vy jste řekl, že premiérem jmenujete Andreje Babiše i napodruhé. I pokud referendum nedopadne pro podporu tohoto vládního projektu. Proč jste se tak rozhodl?
Tak zaprvé proto, že jsem to Andreji Babišovi slíbil. A i když vám to jako českému novináři může připadat neuvěřitelné, sliby se i v politice mají dodržovat. Druhý důvod je, že jednání o vládě trvá velmi dlouho. A toto prohlášení je pokusem urychlit sestavení vlády.

Proč jste se rozhodl jmenovat Babiše ještě před zveřejněním výsledku referenda?
Abych zaprvé vytvořil situaci, kdy bude jasné, že to bude právě Andrej Babiš, který jako vítěz voleb má právo i povinnost jednat o sestavení vlády. A za druhé proto, abych ten proces urychlil.

Jmenováním se ale pro Babiše nic kompetenčně nezmění.
Nebude už premiérem v demisi, ale bude premiérem.

Čemu to prospěje, kromě toho tlaku na obě strany?
Prospěje mu tím, že novináři už nebudou říkat „premiér v demisi“, ale budou říkat „pan premiér.“

Co se bude dít v případě, že to referendum nedopadne pro vstup do koalice? Existuje plán B?
Já mám připravený plán B, ale ten vám nebudu sdělovat. Nepředpokládám, že by referendum nedopadlo. Jsou důvody předpokládat opak. Ale kdyby k tomu došlo, mám připravený plán B, ale ten nejprve sdělím Andreji Babišovi. Předčasné volby jsou plán C. Ale to bych považoval za svoji osobní politickou porážku, protože celou dobu bojuji za to, aby nebyly, neboť je stále pokládám za urážku voličů a projev neschopnosti politiků se dohodnout.

„Babišovi do obsazení vlády mluvit nebudu. Ale ČSSD by měla zohlednit moje přání“

Nejvíce se mluví o tom, zda bude pokračovat současná ministryně obrany Karla Šlechtová (nez. za ANO). Zaznívají názory, že by měla skončit. Dokonce vicepremiér v demisi Richard Brabec řekl, že by si měla odpočinout. Sdílíte tento názor?
Každý z politiků má někdy pocit, že by si měl odpočinout. Já desetkrát opakuji, a vidím, že marně, že sestavování vlády je věcí premiéra, ne věcí prezidenta. Věcí prezidenta je jmenovat premiéra. Tak zní ústava.

Uvítal byste, kdyby Karla Šlechtová pokračovala na postu ministryně obrany?
Nechci Andreji Babišovi, zvláště je-li Karla Šlechtová členkou hnutí ANO, mluvit do jeho práce.

Za sociální demokracii známe jména na posty ministrů. Vy jste kritizoval případného ministra zahraničí Miroslava Pocheho. Uvítal byste, kdyby sociální demokracie nominovala někoho jiného?
Já bych to velmi uvítal a považoval bych to za gesto dobré vůle respektující to, že podle ústavy prezident reprezentuje Českou republiku v zahraničí. Prezident jmenuje velvyslance. Čili jeho vztah k zahraniční politice je řekněme těsnější, než u jiných resortů. To za prvé. A za druhé, já jsem zastáncem protiimigrační politiky a velmi mě potěšilo, že nedávno i pan Babiš se prohlásil za evropského lídra protiimigrační politiky. A mít ve vládě jako ministra zahraničí sluníčkáře by bylo popřením těchto našich prohlášení i prohlášení vlády.

A co když sociální demokraté zpochybní výsledky referenda právě proto, že jejich podmínkou bylo, že budou znát dopředu jména nominovaných ministrů?
Já si myslím, že rozhodující je, jak vypadá programové prohlášení vlády a jak vypadá koaliční smlouva, případně i rozdělení resortů. Ale kdybyste měl konkrétní osoby dosazovat do těchto resortů, tak to už by vzniklo podezření, že některým konkrétním lidem jde jen o koryta. A já věřím, že sociální demokracie se toho podezření ráda zbaví.

Jan Hamáček vám nabídl další tři jména na post ministra zahraničí. Byl mezi nimi Hynek Kmoníček?
Ten má před sebou ještě řadu úkolů jako velvyslanec ve Spojených státech a ne všechny tyto úkoly už splnil.

Přijdete do sněmovny podpořit Andreje Babiše na schůzi, na které budou poslanci hlasovat o vyslovení důvěry vládě?
Nemohu to vyloučit v této chvíli. Udělal jsem to v případě prvního pokusu. Nemohu vyloučit, že to udělám i v případě pokusu druhého.

„V mé vládě ministři víc peněz nežádali“

Jak vy se díváte na tlak ministrů, kteří mluví o požadavcích dalších 130 miliard korun? A zároveň se diskutuje o tom, že by mohl být větší deficit, než se plánovalo.
Já jsem měl obdobnou situaci, ale byla pro mě výhodnější, protože to byla jednobarevná vláda. A když měl ministr neúměrné požadavky neodpovídající zdrojům rozpočtu, tak jsem mu říkal: „Podívej se, za tebou je fronta deseti lidí, kteří touží býti ministrem. Tak buď se spokojíš s tím, co máš, nebo podej demisi.“ A mohu vás ujistit, že většina se spokojila.

Takže vy byste byl proti tomu, aby byl deficit vyšší, než byl schválen ve střednědobém výhledu?
Proti tomu bych byl. Já sdílím názor, že je-li deficit, má se věnovat především na investice. Co mi chybí v programovém prohlášení vlády, je boj proti plýtvání. Je něco jiného rozkrádání státního majetku a něco jiného je hospodaření se státním majetkem díky neschopnosti. To jsou dvě odlišné entity, i když výsledek je v obou případech zhruba stejný. Dám vám jeden příklad. Bývalé ministerstvo práce a sociálních věcí podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu prohospodařilo 1,1 miliardy korun tím, že si koupilo tři nefungující informační systémy, které nad to mezi sebou nedokáží komunikovat. Najděte na ulici miliardu a já vám políbím ruku. Není důležité, jestli to budou formálně psát do programového prohlášení, ale jestli to budou celé čtyři roky svého funkčního období aplikovat.

Zazní od vás i varování? Protože před rokem jste varoval, že vám chyběly v rozpočtu investice ty veřejné, širšího rozsahu. Budete varovat vládu, aby ty investice zohlednila?
Já jsem trochu více spokojen, než jsem byl ještě před rokem. Když se podíváte na konkrétní čísla, tak investiční dynamika je o trochu lepší. A za druhé je v programovém prohlášení velice svěží a správná myšlenka, že Česká republika potřebuje dlouhodobý investiční plán. Dokonce má být ministerstvo veřejného investování. A že tento plán má být zhruba na 10 let, tedy že bude překračovat hranice funkčního období. To se mi líbí.

To bude vaše téma, které budete zdůrazňovat?
Vždycky to bylo moje téma. Tento týden jsem tu seděl ministrem průmyslu a obchodu a dalšími odborníky a bavili jsme se o jedné velké investici, jako je investice do jaderné energetiky. Kde vláda neudělala za pět let vůbec nic, jenom mluvila, čas utíkal. A je na místě začít pracovat a ne mluvit.

Jaká je teď situace kolem investic Číny?
Já předpokládám, že všichni novináři, kteří se škodolibě posmívali tomu, že firma CEFC neměla v Číně úspěch, nyní zmlknou, protože jste si zajisté všiml, že na její místo dorazila firma CITIC. Byly uzavřeny všechny závazky a čínské investice pokračují dál.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 3 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 3 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 4 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 4 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 6 hhodinami
Načítání...