Soud zrušil rozsudek v kauze Viktoriagruppe a české nafty

Odvolací soud už potřetí zrušil rozsudek v kauze Viktoriagruppe a stomilionového podvodu s českou naftou. Vrchní soud podle dozorujícího státního zástupce Tomáše Minxe požaduje po pražském městském soudu přesvědčivější zdůvodnění skutkových i právních závěrů. Zrušený verdikt v březnu opět potrestal zkrachovalou německou firmu a jejího jednatele Petra Malého, zatímco další tři obžalované manažery osvobodil.

U pražského vrchního soudu kauza ani tentokrát nedospěla do stadia veřejného projednání. „Usnesením ze dne 30. 9. 2024 Vrchní soud v Praze v neveřejném zasedání rozhodl, že (...) se rozsudek prvního stupně zrušuje v celém rozsahu, a (...) věc vrátil soudu prvního stupně, aby v ní učinil nové rozhodnutí,“ popsal dozorující státní zástupce Minx, který trvá na potrestání všech obžalovaných.

„Neúplnosti v hodnocení důkazů má nalézací soud v dalším řízení odstranit a podstatně zevrubněji, důsledněji a hlavně přesvědčivěji svoje postoje a skutkové a následně i právní závěry zdůvodnit, a to i bez zatížení optikou předchozích hodnotících úvah, ale jen s dostatečnou oporou v provedených důkazech,“ sdělil státní zástupce k odůvodnění usnesení.

Vedle Viktoriagruppe a Malého čelí obžalobě Lubomír Novotný, Jaroslav Slavík a Miroslav Holub z českého odštěpného závodu firmy. Obžaloba tvrdí, že společně v letech 2012 a 2013 podvedli Správu státních hmotných rezerv (SSHR) o 108 milionů korun, a to v souvislosti se skladováním české nafty v Bavorsku. Pražský městský soud začal obžalobu projednávat v dubnu 2021.

Zrušený rozsudek ukládal Malému sedm let vězení a desetiletý zákaz působit ve vedení firem nebo ochraňovat hmotné rezervy státu. Činnost při ochraně státních rezerv na stejně dlouhou dobu zakázal i samotné firmě.

Podle prvního rozsudku ve věci měl Malý zaplatit rovněž desetimilionový peněžitý trest. V dalších verdiktech ale městský soud od této sankce upustil na základě manažerova čestného prohlášení, že nemá žádný majetek. Délku trestu odnětí svobody mu pak snížil kvůli dlouhému trvání procesu. Malý vinu odmítá s tím, že se po celou dobu spoléhal na spolupracovníky v Německu i v Čechách. Zdůrazňuje, že nezískal žádnou výhodu.

Viktoriagruppe skončila v roce 2015 v insolvenci, o skladované zásoby poté začala právní bitva. Česku se nakonec po dohadech s konkurzním správcem postupně podařilo naftu přesunout z Bavorska zpět. Poté, co z Německa dorazila poslední cisterna, však měření potvrdilo obavy, že část paliva chybí. SSHR postrádala 6,3 milionu litrů pohonných hmot. O vlastnictví nafty vedla SSHR s insolvenčním správcem spory. Soudy nakonec pravomocně potvrdily, že palivo náleží SSHR, která ho nemusí vracet.