Nejvyšší správní soud (NSS) zprostil kárné žaloby bývalého nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Žalobu podala v létě ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) kvůli Zemanovu postupu v restituční kauze rodu Czerninů. Navrhovala v ní snížit státnímu zástupci plat. Zeman ve svém závěrečném návrhu uvedl, že ve schůzkách s Czerninem neviděl nic závadného. Podle soudu nešlo o kárné provinění. Benešová v reakci na rozsudek sdělila, že rozhodnutí soudu respektuje, žalobu ale podle ní bylo nutné podat.
Soud zprostil bývalého nejvyššího žalobce Zemana kárné žaloby, již na něj podala Benešová
Předseda senátu Petr Mikeš uvedl, že podle senátu Zeman po subjektivní stránce podjatý nebyl a že neměli pochybnosti, že by dovolání ve věci dopadlo zcela stejně, pokud by se Zeman z procesu vyloučil. Podle senátu ale byla důležitá stránka objektivní, tedy nakolik mohla podjatost vnímat veřejnost a nakolik si Zeman tohoto měl být vědom. Podle Mikeše v tomto vztah v dané věci Zeman sice měl, ale nedosáhlo to podle něj takové úrovně, aby se vyloučit musel.
Předseda senátu v odůvodnění operoval i s pojmem šedé zóny. V tomto smyslu uvedl, že podjatost není vždy černobílá množina, ale je tam nějaká šedá zóna, ve které státní zástupci a soudci mají nějakou míru svého uvážení. A pokud nejde o zjevnou jasnou podjatost, tak si danou věc podle předsedy senátu mohou vyhodnotit, aniž by za to mohli být kárně postižení. V tomto směru tak nynější rozhodnutí může být směrodatným i pro další možné takové případy.
Benešová rozhodnutí soudu respektuje, Zeman by své jednání nezměnil
„Rozhodnutí NSS respektuji, nyní se chci seznámit s podrobnou písemnou argumentací. Vzhledem k tomu, že soud konstatoval, že k podjatosti dojít mohlo, a že šlo o kauzu v šedé zóně, bylo nezbytné kárnou žalobu podat a nechat věc projednat kárným soudem,“ sdělila Benešová.
„Kárný senát mne zprostil kárného návrhu, což já kvituji pochopitelně s povděkem, jsem za to rád. Jsem velice rád, že kárný senát provedl velice pečlivé dokazování a velice pečlivě rozebral všechny důvody pro to zproštění,“ uvedl Zeman.
Dodal také, že by své jednání nezměnil. „Já prostě jsem takový a nemá cenu říkat, co by bylo kdyby, a s prominutím stahovat ocas jen proto, že někdo by dupnul, v podobě kárné navrhovatelky,“ uvedl Zeman. Nelituje toho, že předčasně odešel z funkce. Kdyby ve funkci zůstal, dodnes by podle něj měli s ministryní spory.
Benešová případný trest pro Zemana nenavrhla
Zeman rezignoval na funkci nejvyššího žalobce k 30. červnu, mezi důvody zmínil i tlaky ze strany ministryně Benešové. Nahradil jej dosavadní náměstek Igor Stříž. Zeman je nyní řadovým žalobcem Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) v analytickém a legislativním odboru.
Podle ministryně Zeman porušil své povinnosti vystříhat se všeho, co by mohlo ohrozit důvěru v nestrannost státního zastupitelství. Zeman měl podle ní k restituční kauze, v níž podal trojici dovolání, osobní vztah, přitom neupozornil na svou možnou podjatost.
Správně tedy měl rozhodnutí o dovolání delegovat na některého z náměstků. Výsledek trestního řízení mohl mít vliv na soukromoprávní spor, ve kterém vystupuje Zemanův známý, podnikatel Petr Habersberger. Ten usiloval o pozemky u Třeboně kolem svého penzionu a hospodářství, které v restitucích získali Czerninové. Zeman se pokoušel vystupovat jako prostředník s příbuzným restituentů, soudcem Janem Czerninem.
„Po provedeném dokazování musím odkázat na kárnou žalobu, která jednoznačně hodnotí chování bývalého nejvyššího státního zástupce jako nevhodné,“ uvedla ve středu v závěrečném návrhu Benešová. Uvedla, že šlo o jasný střet zájmů a že se Zeman angažoval ve věci, ve které se angažovat neměl. „Nejde o trest, on překročil své pravomoci a velmi dobře si toho musel být vědom. Je to neomluvitelné,“ řekla. Případný trest pro Zemana nenavrhla.
Zeman: Tímto způsobem se snažím řešit spoustu věcí
Zeman k trojímu setkání s Czerninem před kárným senátem ve středu v závěrečné řeči zopakoval, že cílem schůzek bylo, aby se dvě strany sporu posadily k jednomu stolu a dohodly se. Uvedl, že se snaží tímto způsobem řešit spoustu věcí. „Ve schůzkách s panem Czerninem jsem neviděl nic závadného,“ řekl Zeman. Uvedl, že za svým postojem si stojí a domnívá se, že postupoval správně.
Kárný senát může ukládat za různé prohřešky státním zástupcům důtky, případně jim snížit plat až o 30 procent na dva roky. V krajním případě je trestem odvolání z funkce. Řádný opravný prostředek neexistuje, lze pouze podat ústavní stížnost, která však nemá odkladný účinek.